fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesNiepokojące wieści z Rosji: 71 tysięcy miejscowości jest odciętych od dostaw… wódki!

Niepokojące wieści z Rosji: 71 tysięcy miejscowości jest odciętych od dostaw… wódki!

Handel nielegalnymi trunkami stanowi około 20-25 proc. całego rynku alkoholi w Rosji.

Szef związku producentów alkoholi Igor Kosariew wygłosił w wyższej izbie rosyjskiego parlamentu przemówienie na temat problemów jego branży. Zwrócił uwagę, że 20-25 proc.  konsumowanych w Rosji alkoholi pochodzi z nielegalnych źródeł, a 90 proc. z nich jest wytwarzanych z alkoholu medycznego, który nie podlega opodatkowaniu.

Nielegalny alkohol jest szczególnie rozpowszechniony poza miastami. Oficjalne dane mówią, że mieszkańcy wiejskich regionów stanowią 35 proc. populacji kraju i piją zaledwie 10 proc. spożywanego w całym kraju alkoholu. Powszechnie uważa się, że ta konsumpcja jest mocno niedoszacowana i faktycznie jest wiele razy większa.

Rozbieżności biorą się z bardzo rygorystycznych wymogów stawianych sklepom chcącym uzyskać koncesje na sprzedaż napojów wyskokowych. Nie mogą ich otrzymać indywidualni przedsiębiorcy, którzy prowadzą 80 proc. punktów handlowych w mniejszych miejscowościach. Firmy chcące handlować m.in. wódką muszą posiadać kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 800 tys. rubli (równowartość 48 tys. złotych), a sam koszt uzyskania licencji to kolejne 60 tys. rubli (3,6 tys. złotych). Ponadto muszą mieć stabilny dostęp do internetu, za pomocą którego na bieżąco raportują sprzedaż towaru.

71 tys. rosyjskich miejscowości nie posiada ani jednego sklepu, który spełniałby te wymogi.

Dodatkowo minimalna cena butelki legalnej wódki wynosi 281 rubli (17 złotych) podczas gdy bimber można kupić już za 50 rubli (3 złote).

mk.ru

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA