fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaInwestycjeNieruchomości będą tanieć? W Szwecji i w Niemczech spadają ceny mieszkań

Nieruchomości będą tanieć? W Szwecji i w Niemczech spadają ceny mieszkań

W kilku europejskich państwach od kilku miesięcy trwa trend redukcji cen nieruchomości, co przez niektórych analityków odczytywane jest jako pęknięcie bańki spekulacyjnej na tym rynku.

Ceny nieruchomości w Niemczech spadają od czterech kwartałów, w porównaniu do kwot notowanych rok wcześniej. W trzecim kwartale 2023 r. redukcje osiągnęły wartość 10,2 proc., co było rekordem od roku 2000, gdy zaczęto prowadzić statystyki według obecnej metodologii. 

Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest utrudniony dostęp do kredytu, co jest konsekwencją podwyżek stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Miały one miejsce na przestrzeni ostatniego roku w celu walki z inflacją. 

Także inne wskaźniki gospodarcze Niemiec nie napawają optymizmem. Ekonomiści Bundesbanku wstępnie szacują, że PKB skurczył się w 2023 r. o 0,1 proc., a jego wzrost w obecnym roku może sięgnąć zaledwie 0,4 proc. 

Będzie jeszcze taniej?

Jeszcze większe spadki cen nieruchomości są notowane w Szwecji. Tam sięgają one nawet 15 proc. względem cen z ubiegłego roku. Aktualnie koszty mieszkań są najniższe od 2015 r., a domów od 2017 r. 

Biuro Maklerskie Pekao opublikowało w ostatnich dniach dane, zgodnie z którymi ceny mieszkań w siedmiu największych polskich miastach w zeszłym roku realnie (po uwzględnieniu inflacji) spadły o ponad 6 proc.

thelocal.se, telegraph.co.uk, twitter.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA