fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaArchiwumNietrafiona prognoza Krugmana. Trump jednak nie taki gapa

Nietrafiona prognoza Krugmana. Trump jednak nie taki gapa

Zaraz po wyborze Trumpa „New York Times” poprosił swoich autorów, aby zastanowili się, co będzie oznaczał dla gospodarki wybór tego człowieka na nowego prezydenta amerykańskiego mocarstwa.
– Jeśli pytanie brzmi, kiedy rynki się odrodzą, odpowiem tak: nie będzie to łatwe ani szybkie – zapowiedział Krugman. Od dnia inauguracji Trumpa wartość amerykańskiego indeksu giełdowego Dow Jones wzrosła o około 9500 punktów, czyli prawie o 50 procent.

W listopadzie 2016 r. Krugman napisał również, że „najprawdopodobniej patrzymy na globalną recesję, która nie ma końca”. W rzeczywistości Stany Zjednoczone mają obecnie najsilniejszy rynek pracy od ponad pół wieku. Krugman niedawno przyznał: – Mimo wszystko jest to silna gospodarka.

Tę dobrą sytuację noblista tłumaczy tym, że ​​ pod rządami Trumpa republikanie postanowili porzucić ograniczenia fiskalne i pozwolić na deficyt zbliżający się do 1 biliona dolarów. Jego zdaniem, gdyby nie sabotowali wysiłków na rzecz zwiększenia deficytu podczas administracji Baracka Obamy (kiedy dług federalny prawie się podwoił), wtedy gospodarka szybciej odzyskałaby stabilność.

Znany ekonomista wciąż zatem krytykuje republikanów, uważa bowiem, że jeśli chodzi o zadłużenie państwa, wykazują się hipokryzją. Ale to ciągle nie wyjaśnia, dlaczego jego prognozy gospodarcze były tak nietrafione i tak odległe od obecnej sytuacji ekonomicznej w Stanach Zjednoczonych.

Obietnice Trumpa wprost odnosiły się przecież do poluzowania fiskalnego. Obiecał on m.in. duże obniżki podatków, wzrost wydatków na wojsko, czy rozbudowę infrastruktury. Było zatem oczywiste, że deficyty będą rosły zgodnie z proponowaną przez niego polityką. Jeśli więc Krugman był tak pewny swojej tezy o znaczeniu wydatków publicznych dla wzrostu gospodarczego, powinien był przewidzieć, że pod rządami Trumpa nastąpi rozkwit. Zamiast tego prognozował niekończącą się globalną recesję i nieodwracalne szkody na rynkach finansowych.

Po czasie ekonomista sam przyznał, iż sytuacja na rynku amerykańskim jest stabilna, a gospodarka ma tendencję wzrostową.

DL/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA