fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesNIK sprawdziła wsparcie państwa w czasie pandemii

NIK sprawdziła wsparcie państwa w czasie pandemii

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się działaniom rządu, które miały na celu łagodzenie gospodarczych skutków pandemii koronawirusa.

Na posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej przedstawiono ustalenia NIK w sprawie kontroli efektów działania państwa podejmowanych dla łagodzenia skutków pandemii w gospodarce. Według raportu rządowe działania w trakcie pandemii przyniosły założone cele, ale osiągnięto je przy niewspółmiernych kosztach.

W trakcie kontroli NIK zbadała narzędzia pomocy udzielonej na łączną kwotę 130 miliardów złotych, a kontrolą objęto przede wszystkim ministrów właściwych ds. gospodarki i pracy. Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Michał Jędrzejczyk powiedział, że choć państwowa pomoc udzielona przedsiębiorcom przyczyniła się do złagodzenia negatywnych skutków pandemii, to jednak przy zaangażowaniu tych środków zaniechano odpowiedniej dbałości o optymalne ich wykorzystanie.

Minister właściwy do spraw gospodarki i minister właściwy do spraw pracy nie zagwarantowali rzetelnego zaprojektowania pomocy oraz prawidłowego i skutecznego nadzoru, a także kontroli nad jej udzielaniem. Wobec braku działania nie eliminowano błędów w systemie pomocy

– powiedział wiceprezes NIK.

Głównymi wadami przygotowanych narzędzi było niepełne dostosowanie kryteriów pomocy do zakładanych celów, jakimi była ochrona miejsc pracy oraz zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom w warunkach utraty przychodu. Według NIK nawet nieprzewidziany charakter zadań nie usprawiedliwiał niecelowego i w efekcie niegospodarnego dysponowania środkami publicznymi, gdyż zdaniem Michała Jędrzejczyka nagłość zdarzeń nie uzasadnia działań naruszających przepisy i rezygnacji ze skutecznych mechanizmów kontroli. Poza tym NIK zauważyła, że w wyniku nieweryfikowania przez urzędy pracy oświadczeń przedsiębiorców doszło m.in. do wyłudzeń pomocy na osoby zmarłe.

Źródło: IAR
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA