fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaNIK: Z powodu UE Lotos sprzedany 5 mld zł poniżej wartości!

NIK: Z powodu UE Lotos sprzedany 5 mld zł poniżej wartości!

To z powodu unijnych regulacji i warunków postawionych przez Komisję Europejską pozycja PKN Orlen przy sprzedaży Grupy Lotos była na tyle słaba, że w efekcie koncern musiał sprzedać spółkę o 5 mld zł taniej, niż wynosiła jej wartość rynkowa.

W wyniku fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos, która dokonała się w latach 2018-2022, saudyjski państwowy koncern Aramco uzyskał uprzywilejowaną pozycję w Rafinerii Gdańskiej, a Skarb Państwa utracił wpływ na kierunki sprzedaży ok. 20 proc. produktów pochodzących z rafinacji ropy (głównie oleju napędowego i benzyny), co – zdaniem NIK – może zagrażać pokryciu krajowego zapotrzebowania na te produkty.

5 miliardów straty

Za sprzedaż aktywów objętych tzw. środkami zaradczymi Komisji Europejskiej PKN Orlen otrzymał 4,6 mld zł. W ocenie Najwyższej izby Kontroli PKN Orlen zbył aktywa objęte środkami zaradczymi co najmniej o 5 mld zł poniżej ich szacowanej wartości. W szczególności nieadekwatna była cena sprzedaży mniejszościowego pakietu udziałów Rafinerii Gdańskiej Sp. z o.o. na rzecz Aramco. Wyniosła ona 1,1 mld zł, choć jego wartość została oszacowana przez NIK na 4,6 mld zł.

Dlaczego do tego doszło?

Otóż firma doradcza, przygotowująca dla Ministerstwa Aktywów Państwowych analizy związane z przedmiotowym połączeniem, wskazywała ryzyko nieuzyskania rynkowej ceny ze względu na słabą pozycję negocjacyjną PKN Orlen wynikającą z obowiązku spełnienia warunków określanych przez Komisję Europejską. Innymi słowy, konieczność spełnienia unijnych warunków doprowadziła do straty w kontrolowanym przez Skarb Państwa PKN Orlen na kwotę co najmniej 5 mld zł!

Co więcej, minister aktywów państwowych na żadnym etapie procesu połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos nie dokonał analizy ryzyk związanych z realizacją środków zaradczych Komisji Europejskiej pod kątem zastosowania odpowiednich działań pozwalających w ramach ustawowych kompetencji chronić bezpieczeństwo paliwowe. Nie uwzględnił też niektórych rekomendacji w sprawie zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.

NIK konkluduje, że „proces połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos, przy uwzględnieniu środków zaradczych uzgodnionych pomiędzy PKN Orlen i Komisją Europejską, zrodził istotne ryzyko dla bezpieczeństwa paliwowego w sektorze naftowym”. Co więcej, w ramach środków zaradczych saudyjski koncern uzyskał w Rafinerii Gdańskiej dodatkowe uprawnienia, m.in. prawo weta wobec kluczowych decyzji strategicznych w zakresie zarządzania spółką.

Źródło: NIK.gov.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Surowa kara za zmowę cenową przy sprzedaży węgla

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex, któremu zarzucono praktyki ograniczające konkurencję.
2 MIN CZYTANIA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Protest przed IPN w obronie wolności słowa

Przed katowickim oddziałem IPN odbył się protest i konferencja prasowa przeciwko cenzurze i łamaniu wolności słowa w związku z „zaaresztowaniem” książek wydawnictwa 3DOM z Częstochowy i przesłuchaniem jego właściciela Tomasza Stali.
2 MIN CZYTANIA