fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatNobliści apelują o globalną redukcję wydatków na wojsko

Nobliści apelują o globalną redukcję wydatków na wojsko

Ponad 50 laureatów Nagrody Nobla podpisało się pod listem, w którym wzywają do zmniejszenia budżetów obronnych na całym świecie o 2 proc.

Nobliści zwracają uwagę, że wydatki na wojsko uległy podwojeniu od 2000 roku. Są napędzane wyścigiem, w którym kolejne państwa modernizują swoje armie w obawie przed sąsiadami, którzy robią to samo.

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem ich globalna wysokość sięga już 2 bilionów dolarów rocznie.

Dlatego laureaci Nobla proponują, żeby przez najbliższe 5 lat trwały w ONZ negocjacje, których celem będzie redukcja funduszy militarnych o 2 proc. Ich zdaniem obniżenie budżetów obronnych wrogich państw poprawi ich poziom bezpieczeństwa oraz zmniejszy ryzyko wojny.

Jednocześnie połowa z zaoszczędzonych środków miałaby zostać przeznaczona na rozwiązanie największych problemów ludzkości: pandemii, zmian klimatycznych i ubóstwa.

Autorzy listu powołują się tu na przykład zakończonych sukcesem negocjacji o ograniczeniu broni strategicznej między USA i ZSRR w latach osiemdziesiątych poprzedniego stulecia.

Pod deklaracją podpisało się ponad 50 noblistów, w tym m.in. Olga Tokarczuk.

prospectmagazine.co.uk

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA