To najliczniej reprezentowana kategoria w obecnej edycji konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki. Spośród nich Kapituła Konkursu wybierze zwycięzcę, który otrzyma wyjątkową statuetkę z… zielonego złota.
Oto lista nominowanych finalistów:
- Mo-BRUK S.A.
Profil działalności: przetwarzanie odpadów przemysłowych, w szczególności niebezpiecznych, co wpływa na poszanowanie zasobów środowiska naturalnego. Odpowiednie przetwarzanie odpadów pozwala wytworzyć z nich wartościowe surowce, możliwe do wykorzystania w różnych obszarach przemysłu czy budownictwa. Mo-BRUK przekształca odpady w użyteczne produkty w sposób bezodpadowy, dotyczy to m.in. odpadów niebezpiecznych powstałych z termicznego przetwarzania ze wszystkich spalarni w Polsce.
- Hydrum
Hydrum opracowało HydroHub – nowatorski system reaktora chemicznego, który w odróżnieniu od obecnie istniejących rozwiązań, jako jedyny jest w stanie w wydajny sposób pracować bez kosztownego kondycjonowania wody jako surowca oraz bez emisji niepożądanego chloru. Klientami tego typu rozwiązania są przedstawiciele przemysłu kopalnianego, ciepłowniczego i chemicznego.
- TAURON Polska Energia
TAURON uruchomił pierwszą w Polsce mikrosieć, czyli małą sieć elektroenergetyczną pozwalającą na zagwarantowanie, nawet w sytuacjach ekstremalnych, dostaw energii elektrycznej dla odbiorców do niej przyłączonych. Uruchomiony w Bytomiu w marcu 2022 r. system ma unikalną zdolność do pracy sieciowej i poza siecią elektroenergetyczną.
- DASOFT Sp. z o.o.
Dasoft specjalizuje się w digitalizacji procesów biznesowych, projektując i wdrażając technologie cyfrowe w oparciu o dedykowane rozwiązania dla głównych sektorów jak: retail, przestrzenie usługowe, produkcyjne oraz nieruchomości. Ponadto system zarządzania kategorią cenową od Dasoft umożliwia natychmiastową zmianę cen produktów o krótkim terminie przydatności, co zapobiega marnowaniu ogromnych ilości żywności oraz papieru zapobiegając masowym wycinkom lasu.
- ENEA
Poprzez intensywne działania na rzecz innowacji Enea nie tylko partycypuje w projekcie farm wiatrowych na Bałtyku, ale również intensywnie inwestuje w inne źródła między innymi farmy fotowoltaiczne. Grupa przygotowała szereg projektów, które są wdrażane już od 2022 r. Ich skala rośnie z roku na rok, aby zapewnić wartość mocy zainstalowanych w tym segmencie na poziomie 4 GW w 2040 r.
- SEEDIA Sp. z o.o.
Seedia Sp. z o.o. wspiera tworzenie miast i miasteczek przyjaznych ludziom. Firma produkuje zasilane energią słoneczną elementy małej architektury miejskiej zlokalizowane w obrębie komunikacji miejskiej, parków, ulic, skwerów – wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie. Misją SEEDiA jest dostarczanie władzom i administratorom narzędzi, dzięki którym będą mogli podejmować dobre dla mieszkańców decyzje.
- TRUE GREEN
To twórcy kompozytu na bazie nieprzetworzonych łodyg konopi włóknistej, który z powodzeniem może być używany w meblarstwie i budownictwie a także do wykończenia wnętrz. Zamienniki drewna firmy The True Green są ekologiczną alternatywą, posiadają jak ono odpowiednią twardość i gęstość. The True Green chce swoim projektem przyczynić się do ochrony drzew i lasów, stwarzając jednocześnie popyt dla gospodarstw uprawiających konopie przemysłowe.
KAPITUŁA KONKURSU
- Andrzej SADOWSKI – prezydent Centrum im. Adama Smitha
- Zbigniew KRYSIAK – przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana
- Konrad RACZKOWSKI – prorektor ds. finansowych, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW
- Zdzisław SOKAL – doradca społeczny Prezydenta RP
- Krzysztof PRZYBYŁ – prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”
- Grzegorz TOMASZEWSKI – prezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
- Piotr HOFMAN – wiceprezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
- Bartosz TOMCZYK – wiceprezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
Patronat Telewizyjny
Patroni Honorowi II edycji konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki: