fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaKryształyKryształy 2022Nominacje w kategorii „Zielone innowacje”

Nominacje w kategorii „Zielone innowacje”

22 maja podczas uroczystej gali poznamy laureatów konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki 2022 organizowanego przez redakcję „Forum Polskiej Gospodarki”. Ideą wydarzenia jest uhonorowanie sukcesów odnoszonych przez polskich przedsiębiorców za rok ubiegły. Poniżej firmy, które powalczą o nagrodę w kategorii ZIELONE INNOWACJE.

To najliczniej reprezentowana kategoria w obecnej edycji konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki. Spośród nich Kapituła Konkursu wybierze zwycięzcę, który otrzyma wyjątkową statuetkę z… zielonego złota.

Oto lista nominowanych finalistów:

  • Mo-BRUK S.A.

Profil działalności: przetwarzanie odpadów przemysłowych, w szczególności niebezpiecznych, co wpływa na poszanowanie zasobów środowiska naturalnego. Odpowiednie przetwarzanie odpadów pozwala wytworzyć z nich wartościowe surowce, możliwe do wykorzystania w różnych obszarach przemysłu czy budownictwa. Mo-BRUK przekształca odpady w użyteczne produkty w sposób bezodpadowy, dotyczy to m.in. odpadów niebezpiecznych powstałych z termicznego przetwarzania ze wszystkich spalarni w Polsce.

  • Hydrum

Hydrum opracowało HydroHub – nowatorski system reaktora chemicznego, który w odróżnieniu od obecnie istniejących rozwiązań, jako jedyny jest w stanie w wydajny sposób pracować bez kosztownego kondycjonowania wody jako surowca oraz bez emisji niepożądanego chloru. Klientami tego typu rozwiązania są przedstawiciele przemysłu kopalnianego, ciepłowniczego i chemicznego.

  • TAURON Polska Energia

TAURON uruchomił pierwszą w Polsce mikrosieć, czyli małą sieć elektroenergetyczną pozwalającą na zagwarantowanie, nawet w sytuacjach ekstremalnych, dostaw energii elektrycznej dla odbiorców do niej przyłączonych. Uruchomiony w Bytomiu w marcu 2022 r. system ma unikalną zdolność do pracy sieciowej i poza siecią elektroenergetyczną.

  • DASOFT Sp. z o.o.

Dasoft specjalizuje się w digitalizacji procesów biznesowych, projektując i wdrażając technologie cyfrowe w oparciu o dedykowane rozwiązania dla głównych sektorów jak: retail, przestrzenie usługowe, produkcyjne oraz nieruchomości. Ponadto system zarządzania kategorią cenową od Dasoft umożliwia natychmiastową zmianę cen produktów o krótkim terminie przydatności, co zapobiega marnowaniu ogromnych ilości żywności oraz papieru zapobiegając masowym wycinkom lasu.

  • ENEA

Poprzez intensywne działania na rzecz innowacji Enea nie tylko partycypuje w projekcie farm wiatrowych na Bałtyku, ale również intensywnie inwestuje w inne źródła między innymi farmy fotowoltaiczne. Grupa przygotowała szereg projektów, które są wdrażane już od 2022 r. Ich skala rośnie z roku na rok, aby zapewnić wartość mocy zainstalowanych w tym segmencie na poziomie 4 GW w 2040 r.

  • SEEDIA Sp. z o.o.

Seedia Sp. z o.o. wspiera tworzenie miast i miasteczek przyjaznych ludziom. Firma produkuje zasilane energią słoneczną elementy małej architektury miejskiej zlokalizowane w obrębie komunikacji miejskiej, parków, ulic, skwerów – wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie. Misją SEEDiA jest dostarczanie władzom i administratorom narzędzi, dzięki którym będą mogli podejmować dobre dla mieszkańców decyzje.

  • TRUE GREEN

To twórcy kompozytu na bazie nieprzetworzonych łodyg konopi włóknistej, który z powodzeniem może być używany w meblarstwie i budownictwie a także do wykończenia wnętrz. Zamienniki drewna firmy The True Green są ekologiczną alternatywą, posiadają jak ono odpowiednią twardość i gęstość. The True Green chce swoim projektem przyczynić się do ochrony drzew i lasów, stwarzając jednocześnie popyt dla gospodarstw uprawiających konopie przemysłowe.

KAPITUŁA KONKURSU

    • Andrzej SADOWSKI – prezydent Centrum im. Adama Smitha
    • Zbigniew KRYSIAK – przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana
    • Konrad RACZKOWSKI – prorektor ds. finansowych, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW
    • Zdzisław SOKAL – doradca społeczny Prezydenta RP
    • Krzysztof PRZYBYŁ – prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”
    • Grzegorz TOMASZEWSKI – prezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
    • Piotr HOFMAN – wiceprezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
    • Bartosz TOMCZYK – wiceprezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.

 

Patronat Telewizyjny

tvp

Patroni Honorowi II edycji konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki:

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kryształy Polskiej Gospodarki: GRUPA AZOTY – laureat w kategorii NAGRODA REDAKCJI

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. Jedna ze statuetek w kategorii NAGRODA REDAKCJI trafiła do Grupy Azoty za projekt Polimery Police. Nagrodę, którą wręczył wiceprezes Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o. Piotr Hofman, odebrał wiceprezes Grupy Azoty S.A. Grzegorz Kądzielawski.

Kryształy Polskiej Gospodarki: ANDRZEJ BIEŃCZAK – laureat w kategorii NAGRODA REDAKCJI

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. Jedna ze statuetek w kategorii NAGRODA REDAKCJI trafiła do Andrzeja Bieńczaka, przedsiębiorcy, filantropa, prezesa firmy Eleo Development, założyciela Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak w Brzozowie.

Kryształy Polskiej Gospodarki: laureat w kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. W kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU statuetka trafiła do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Nagrodę, którą wręczył prezes wydawnictwa Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o. Grzegorz Tomaszewski, w imieniu laureata odebrał sekretarz stanu w MAP Andrzej Śliwka.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA