fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaNord Stream przestaje działać. Skąd Niemcy wezmą gaz?

Nord Stream przestaje działać. Skąd Niemcy wezmą gaz?

Gazprom najpierw ograniczył, a teraz grozi całkowitym zawieszeniem dostaw gazu do Niemiec.

Ambasador Rosji przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow stwierdził, że w najbliższym czasie może zostać całkowicie wstrzymana praca gazociągu Nord Stream. Przyczyną jest przedłużająca się naprawa turbin Siemensa realizowana przez kanadyjskie firmy. Deklaracja ta padła w dzień, w którym wizytę w Kijowie składają m.in. kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Kilka dni wcześniej Gazprom poinformował, że ogranicza dostawy surowca tą drogą z 167 milionów metrów sześciennych dziennie do 100 milionów.

Robert Habeck – minister gospodarki Niemiec otwarcie stwierdza, że są to świadome działania Moskwy mające na celu wywołanie niepokojów i wzrost cen surowca. Ten efekt udało się już zresztą osiągnąć, bo kwoty za gaz natychmiast poszły w górę m.in. w Wielkiej Brytanii i Holandii. Zredukowane zostały też rosyjskie dostawy do Włoch.

Powyższe wydarzenia mają miejsce mimo zgody europejskich importerów na uiszczanie, za sprowadzany z Rosji gaz, opłat w rublach.

Niemieckie magazyny gazu są obecnie zapełnione w 55,5 procentach. Aby się przygotować na braki dostaw z Rosji w czasie zimy, Niemcy muszą je uzupełnić do 80-90 procent.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA