fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaTransportNorma Euro 7 gwoździem do trumny europejskiego przemysłu motoryzacyjnego?

Norma Euro 7 gwoździem do trumny europejskiego przemysłu motoryzacyjnego?

Szef BMW ostro skrytykował nadchodzącą unijną normę Euro 7 dla silników spalinowych, której spełnienie w lipcu 2025 r. jest – jego zdaniem – „całkowicie niewykonalne”.

Oliver Zipse, szef BMW, skrytykował nie tylko datę wprowadzenia unijnej normy Euro 7, która zaostrza wiele kryteriów. Stwierdził ponadto, że warunki testowe, jakie będą musiały spełnić przyszłe silniki samochodów spalinowych są „całkowicie nierealistyczne” – informuje serwis magazynauto.pl. Norma Euro 7 względem Euro 6 przewiduje m.in. redukcję tlenków azotu o 35 proc. i 13-proc. ograniczenie obecności cząstek stałych w spalinach samochodów. Ponadto rozszerzona została na redukcję zanieczyszczeń pochodzących z opon i hamulców.

Jak często będziesz wjeżdżał na przełęcz górską na pełnych obrotach silnika przy minus 7 stopniach Celsjusza w pełni wyposażonym samochodem z przyczepą? Walczymy o sensowne rozwiązanie Euro 7, które skutecznie podniesie również jakość powietrza w miastach – powiedział Zipse podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Przeciwne podejście za oceanem

Motoryzacyjny potentat postuluje, by wejście w życie nowych unijnych regulacji dla przemysłu motoryzacyjnego dotyczących emisji spalin przesunąć co najmniej o dwa lata. Podobnego zdania jest szefostwo Volkswagena, grożąc wstrzymaniem produkcji samochodów. Szef Skody uważa natomiast, że spełnienie normy Euro 7 będzie kosztowało około 5 tys. euro, co spowoduje taki wzrost cen małych aut, że nikt ich nie kupi.

Serwis topgear.com dodaje, że Zipse zwraca uwagę, iż amerykańska i europejska polityka coraz bardziej wtrąca się do branży motoryzacyjnej. Jednak, podczas gdy w USA ustawa o redukcji inflacji jest wykorzystywana do promowania ochrony klimatu i wzmacniania krajowej gospodarki, to w Unii Europejskiej jest dokładnie odwrotnie: – Komisja Europejska masowo zaostrza planowaną normę Euro 7. Oznacza to jeszcze więcej regulacji, ale bez poprawy jakości powietrza – uważa Zipse.

Źródło: magazynauto.pl, topgear.com
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska pomyliła się o rząd wielkości

Nowe regulacje Unii Europejskiej wywołają znacznie większy wzrost kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych niż pokazały początkowe szacunki Komisji Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elektryki są i będą drogie oraz nieekologiczne

Represjonowanie właścicieli aut spalinowych, a z drugiej strony subwencje i agresywny marketing aut elektrycznych zdewastują rynek motoryzacyjny. Coś, co jest wmuszane, a przy tym objęte ogromną kuratelą państwa, niczym sensownym nie zaowocuje.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Samorządowiec aresztowany za złote monety

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Sąd zdecydował, że trafi do aresztu na trzy miesiące.
< 1 MIN CZYTANIA