fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaŚwiatNorwegia i inne kraje znoszą restrykcje covidowe

Norwegia i inne kraje znoszą restrykcje covidowe

Norwegia przestała wymagać od przedsiębiorców przestrzegania środków dystansu społecznego, swobodnie też można tam już korzystać z obiektów sportowych i kulturalnych oraz z restauracji. Kluby nocne będą funkcjonować niemal bez przeszkód. Interesująca jest argumentacja, jakiej użyto przy likwidacji restrykcji.

Ten zamożny skandynawski kraj zniósł wszystkie ograniczenia związane z COVID-19 od soboty 25 września, dołączając tym samym do rosnącej listy krajów i niektórych stanów USA, które zrobiły to już wcześniej. „Przeszliśmy teraz do takiego etapu, gdy musimy spojrzeć na koronawirusa jako na jedną z kilku chorób układu oddechowego o sezonowej zmienności” – taki komunikat wystosował Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, a media szeroko cytują wypowiedź Geira Bukholma – zastępcy dyrektora tegoż Instytutu – utrzymaną w podobnym tonie. W komunikacie podkreśla się, że Norwegowie muszą wrócić do normalnego życia codziennego.

W Norwegii slogan o budowaniu „nowej normalności” jest nieznany. Co istotne – szczególnie dla organizatorów turystyki – norweski rząd wprowadzać będzie stopniowe zmniejszanie ograniczeń wjazdu do tego pięknego kraju.
– Odbędzie się to jednak pod ścisłym nadzorem – zapowiada w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej rządu Monica Mæland, minister sprawiedliwości i zarządzania kryzysowego Norwegii.

Całkowicie bez ograniczeń będą wpuszczani do Norwegii turyści z krajów europejskich z tzw. „krajów fioletowej listy” oraz z Wielkiej Brytanii.

Bez paszportów covidowych

Norwegia wdrożyła w ten sposób ostatni z czterech etapów planu usunięcia ograniczeń społecznych i ekonomicznych funkcjonujących od marca 2020 roku. Nadal jednak obowiązuje kwarantanna dla osób zidentyfikowanych jako zarażone wirusem COVID-19. Pewne ograniczenia mają obowiązywać też w stosunku do przybyszów z krajów uważanych za charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem infekcji.

Również Szwecja znosi większość ograniczeń COVID-19. Od 29 września cofnięte zostaną restrykcje dotyczące restauracji, teatrów i stadionów, a także znoszona jest konieczność legitymowania się paszportami covidowymi.

Obostrzenia zlikwidowały wcześniej (lub je znacznie złagodziły albo wkrótce złagodzą) takie kraje europejskie jak: Chorwacja, Anglia, Szkocja, Walia, Islandia i Malta. Od 22 października tego roku dołączą do tego grona także Irlandia, a od początku listopada – Niderlandy.

Ogromne straty w turystyce

Światowa Organizacja Turystki (agenda ONZ) oszacowała spowodowane ograniczeniami COVID-19 straty branży turystycznej na 1,3 bln dolarów. Jest to aż jedenaście razy więcej od strat w czasie poprzedniego, dużego kryzysu subprime w latach 2007-2009!
Globalna turystyka na kryzysie pandemicznym, w tym i poprzednim roku, straci ogółem ok. 4,8 bln dolarów – szacuje z kolei oenzetowska agencja ds. handlu i rozwoju UNCTAD. Najwięcej stracą kraje rozwijające się, w tym Polska. Z pracą w światowej branży turystycznej pożegnało się dotąd 100-120 milionów osób i to z pewnością jeszcze nie koniec.

Gina Raimondo, sekretarz handlu USA, liczy na to, że podjęta właśnie decyzja administracji prezydenta Joe Bidena o zniesieniu ograniczeń w podróżach międzynarodowych od początku listopada tego roku, będzie impulsem dla gospodarki amerykańskiej. Stany Zjednoczone nie pozwalają na razie na wjazd do siebie obywatelom z 33 krajów; w tym z Chin, RPA, Brazylii, Indii i dużej części Europy.

Czy to już jest początek końca trwającego od niemal dwóch lat „stanu pandemicznego” w krajach tzw. Zachodu?

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Rolnicy bez prawdziwych ustępstw ze strony rządu

Jak na razie wszystko jest "w proszku" i protestujący rolnicy nic nie uzyskali. Jest tylko trochę obietnic wymuszonych protestami oraz nadchodzącymi wyborami – uważa Karol Bogacz, redaktor portalu Farmer.pl
2 MIN CZYTANIA