fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaŚwiatNorwegia i inne kraje znoszą restrykcje covidowe

Norwegia i inne kraje znoszą restrykcje covidowe

Norwegia przestała wymagać od przedsiębiorców przestrzegania środków dystansu społecznego, swobodnie też można tam już korzystać z obiektów sportowych i kulturalnych oraz z restauracji. Kluby nocne będą funkcjonować niemal bez przeszkód. Interesująca jest argumentacja, jakiej użyto przy likwidacji restrykcji.

Ten zamożny skandynawski kraj zniósł wszystkie ograniczenia związane z COVID-19 od soboty 25 września, dołączając tym samym do rosnącej listy krajów i niektórych stanów USA, które zrobiły to już wcześniej. „Przeszliśmy teraz do takiego etapu, gdy musimy spojrzeć na koronawirusa jako na jedną z kilku chorób układu oddechowego o sezonowej zmienności” – taki komunikat wystosował Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, a media szeroko cytują wypowiedź Geira Bukholma – zastępcy dyrektora tegoż Instytutu – utrzymaną w podobnym tonie. W komunikacie podkreśla się, że Norwegowie muszą wrócić do normalnego życia codziennego.

W Norwegii slogan o budowaniu „nowej normalności” jest nieznany. Co istotne – szczególnie dla organizatorów turystyki – norweski rząd wprowadzać będzie stopniowe zmniejszanie ograniczeń wjazdu do tego pięknego kraju.
– Odbędzie się to jednak pod ścisłym nadzorem – zapowiada w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej rządu Monica Mæland, minister sprawiedliwości i zarządzania kryzysowego Norwegii.

Całkowicie bez ograniczeń będą wpuszczani do Norwegii turyści z krajów europejskich z tzw. „krajów fioletowej listy” oraz z Wielkiej Brytanii.

Bez paszportów covidowych

Norwegia wdrożyła w ten sposób ostatni z czterech etapów planu usunięcia ograniczeń społecznych i ekonomicznych funkcjonujących od marca 2020 roku. Nadal jednak obowiązuje kwarantanna dla osób zidentyfikowanych jako zarażone wirusem COVID-19. Pewne ograniczenia mają obowiązywać też w stosunku do przybyszów z krajów uważanych za charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem infekcji.

Również Szwecja znosi większość ograniczeń COVID-19. Od 29 września cofnięte zostaną restrykcje dotyczące restauracji, teatrów i stadionów, a także znoszona jest konieczność legitymowania się paszportami covidowymi.

Obostrzenia zlikwidowały wcześniej (lub je znacznie złagodziły albo wkrótce złagodzą) takie kraje europejskie jak: Chorwacja, Anglia, Szkocja, Walia, Islandia i Malta. Od 22 października tego roku dołączą do tego grona także Irlandia, a od początku listopada – Niderlandy.

Ogromne straty w turystyce

Światowa Organizacja Turystki (agenda ONZ) oszacowała spowodowane ograniczeniami COVID-19 straty branży turystycznej na 1,3 bln dolarów. Jest to aż jedenaście razy więcej od strat w czasie poprzedniego, dużego kryzysu subprime w latach 2007-2009!
Globalna turystyka na kryzysie pandemicznym, w tym i poprzednim roku, straci ogółem ok. 4,8 bln dolarów – szacuje z kolei oenzetowska agencja ds. handlu i rozwoju UNCTAD. Najwięcej stracą kraje rozwijające się, w tym Polska. Z pracą w światowej branży turystycznej pożegnało się dotąd 100-120 milionów osób i to z pewnością jeszcze nie koniec.

Gina Raimondo, sekretarz handlu USA, liczy na to, że podjęta właśnie decyzja administracji prezydenta Joe Bidena o zniesieniu ograniczeń w podróżach międzynarodowych od początku listopada tego roku, będzie impulsem dla gospodarki amerykańskiej. Stany Zjednoczone nie pozwalają na razie na wjazd do siebie obywatelom z 33 krajów; w tym z Chin, RPA, Brazylii, Indii i dużej części Europy.

Czy to już jest początek końca trwającego od niemal dwóch lat „stanu pandemicznego” w krajach tzw. Zachodu?

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA