fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaŚwiatNorwegia i inne kraje znoszą restrykcje covidowe

Norwegia i inne kraje znoszą restrykcje covidowe

Norwegia przestała wymagać od przedsiębiorców przestrzegania środków dystansu społecznego, swobodnie też można tam już korzystać z obiektów sportowych i kulturalnych oraz z restauracji. Kluby nocne będą funkcjonować niemal bez przeszkód. Interesująca jest argumentacja, jakiej użyto przy likwidacji restrykcji.

Ten zamożny skandynawski kraj zniósł wszystkie ograniczenia związane z COVID-19 od soboty 25 września, dołączając tym samym do rosnącej listy krajów i niektórych stanów USA, które zrobiły to już wcześniej. „Przeszliśmy teraz do takiego etapu, gdy musimy spojrzeć na koronawirusa jako na jedną z kilku chorób układu oddechowego o sezonowej zmienności” – taki komunikat wystosował Norweski Instytut Zdrowia Publicznego, a media szeroko cytują wypowiedź Geira Bukholma – zastępcy dyrektora tegoż Instytutu – utrzymaną w podobnym tonie. W komunikacie podkreśla się, że Norwegowie muszą wrócić do normalnego życia codziennego.

W Norwegii slogan o budowaniu „nowej normalności” jest nieznany. Co istotne – szczególnie dla organizatorów turystyki – norweski rząd wprowadzać będzie stopniowe zmniejszanie ograniczeń wjazdu do tego pięknego kraju.
– Odbędzie się to jednak pod ścisłym nadzorem – zapowiada w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej rządu Monica Mæland, minister sprawiedliwości i zarządzania kryzysowego Norwegii.

Całkowicie bez ograniczeń będą wpuszczani do Norwegii turyści z krajów europejskich z tzw. „krajów fioletowej listy” oraz z Wielkiej Brytanii.

Bez paszportów covidowych

Norwegia wdrożyła w ten sposób ostatni z czterech etapów planu usunięcia ograniczeń społecznych i ekonomicznych funkcjonujących od marca 2020 roku. Nadal jednak obowiązuje kwarantanna dla osób zidentyfikowanych jako zarażone wirusem COVID-19. Pewne ograniczenia mają obowiązywać też w stosunku do przybyszów z krajów uważanych za charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem infekcji.

Również Szwecja znosi większość ograniczeń COVID-19. Od 29 września cofnięte zostaną restrykcje dotyczące restauracji, teatrów i stadionów, a także znoszona jest konieczność legitymowania się paszportami covidowymi.

Obostrzenia zlikwidowały wcześniej (lub je znacznie złagodziły albo wkrótce złagodzą) takie kraje europejskie jak: Chorwacja, Anglia, Szkocja, Walia, Islandia i Malta. Od 22 października tego roku dołączą do tego grona także Irlandia, a od początku listopada – Niderlandy.

Ogromne straty w turystyce

Światowa Organizacja Turystki (agenda ONZ) oszacowała spowodowane ograniczeniami COVID-19 straty branży turystycznej na 1,3 bln dolarów. Jest to aż jedenaście razy więcej od strat w czasie poprzedniego, dużego kryzysu subprime w latach 2007-2009!
Globalna turystyka na kryzysie pandemicznym, w tym i poprzednim roku, straci ogółem ok. 4,8 bln dolarów – szacuje z kolei oenzetowska agencja ds. handlu i rozwoju UNCTAD. Najwięcej stracą kraje rozwijające się, w tym Polska. Z pracą w światowej branży turystycznej pożegnało się dotąd 100-120 milionów osób i to z pewnością jeszcze nie koniec.

Gina Raimondo, sekretarz handlu USA, liczy na to, że podjęta właśnie decyzja administracji prezydenta Joe Bidena o zniesieniu ograniczeń w podróżach międzynarodowych od początku listopada tego roku, będzie impulsem dla gospodarki amerykańskiej. Stany Zjednoczone nie pozwalają na razie na wjazd do siebie obywatelom z 33 krajów; w tym z Chin, RPA, Brazylii, Indii i dużej części Europy.

Czy to już jest początek końca trwającego od niemal dwóch lat „stanu pandemicznego” w krajach tzw. Zachodu?

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA