fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaNorwegia ograniczy eksport prądu?

Norwegia ograniczy eksport prądu?

Politycy norweskiej Partii Centrum (SP) domagają się od rządu ograniczenia eksportu prądu z Norwegii.

Gazeta „Klassekampen” donosi, że zdaniem polityków z SP Norwegia musi przejąć większą kontrolę nad swoimi zasobami elektryczności i ograniczyć eksport prądu.

– Jesteśmy za gospodarką rynkową, ale musimy nią zarządzać. Tu chodzi o bezpieczeństwo energetyczne Norwegii – powiedział Sigrid Simensen Ilsøy, lider SP z Buskerud.

Pomysłodawcą ograniczenia eksportu prądu przez Norwegię jest członek SP Per Olaf Lundteigen, który proponuje, aby eksport energii nie mógł być wyższy niż jej import. Polityk proponuje, aby wprowadzić taką zasadę aż do momentu napełnienia magazynów energii na południu Norwegii do „normalnego” poziomu.

– Jeśli to, co mówi Lundteigen o naszych zasobach to prawda, to dziwne, że nasi ministrowie ds. ropy i energetyki w ogóle się tym nie zainteresowali – powiedział Per-Asbjørn Andvik, lider SP z Vestfold.

Z kolei liderka SP z Akershus Brita Skallerud uważa, że obecna sytuacja energetyczna w Norwegii jest wręcz niebezpieczna, a dowodem na to są pogłoski o możliwości racjonowania prądu i o przewidywanych niedoborach energii w Norwegii jesienią i zimą.

– My, jako kraj samowystarczalny, musimy się upewnić, że to przede wszystkim nasi obywatele będą mieli prąd – podkreśliła polityk.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA