fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaEnergetykaNorwegia ograniczy eksport prądu?

Norwegia ograniczy eksport prądu?

Politycy norweskiej Partii Centrum (SP) domagają się od rządu ograniczenia eksportu prądu z Norwegii.

Gazeta „Klassekampen” donosi, że zdaniem polityków z SP Norwegia musi przejąć większą kontrolę nad swoimi zasobami elektryczności i ograniczyć eksport prądu.

– Jesteśmy za gospodarką rynkową, ale musimy nią zarządzać. Tu chodzi o bezpieczeństwo energetyczne Norwegii – powiedział Sigrid Simensen Ilsøy, lider SP z Buskerud.

Pomysłodawcą ograniczenia eksportu prądu przez Norwegię jest członek SP Per Olaf Lundteigen, który proponuje, aby eksport energii nie mógł być wyższy niż jej import. Polityk proponuje, aby wprowadzić taką zasadę aż do momentu napełnienia magazynów energii na południu Norwegii do „normalnego” poziomu.

– Jeśli to, co mówi Lundteigen o naszych zasobach to prawda, to dziwne, że nasi ministrowie ds. ropy i energetyki w ogóle się tym nie zainteresowali – powiedział Per-Asbjørn Andvik, lider SP z Vestfold.

Z kolei liderka SP z Akershus Brita Skallerud uważa, że obecna sytuacja energetyczna w Norwegii jest wręcz niebezpieczna, a dowodem na to są pogłoski o możliwości racjonowania prądu i o przewidywanych niedoborach energii w Norwegii jesienią i zimą.

– My, jako kraj samowystarczalny, musimy się upewnić, że to przede wszystkim nasi obywatele będą mieli prąd – podkreśliła polityk.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA