fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatNorwegia przestaje być ziemią obiecaną?

Norwegia przestaje być ziemią obiecaną?

Polacy pakują się i wracają z Norwegii do kraju - donosi norweska telewizja NRK.

Powodem są pandemia Covid-19, ale też wzrost płac w Polsce i spadek wartości norweskiej korony. Poza tym, jak tłumaczy Wojciech Piersiński, szef organizacji polonijnej, praca w Norwegii jest dla Polaków trudna ze względu na inną kulturę i język. Początek polskiego eksodusu z Norwegii rozpoczął się już w 2016 r., gdy zaczęła słabnąć korona. Opublikowane wiosną 2021 r. badania FAFO wykazały, że powrót do ojczyzny rozważa co piąty Polak i nawet co czwarty Litwn.

— Norwegia nie jest już tak popularna wśród Polaków jak 10-12 lat temu — powiedziała Paulina Olbryś z agencji pośrednictwa pracy pomagającej szukać zatrudnienia w Norwegii.

Braki w pracownikach odczuwa szczególnie norweska branża budowlana, a Jorgen Leegaard z Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Budowlanego, wskazał, że z uwagi na to, iż pracownicy z Europy Wschodniej wolą pracować w swoich krajach niż w Norwegii, norweskie firmy mogą mieć problem w realizacji kluczowych inwestycji.

— W krajach, z których Norwegia pozyskiwała siłę roboczą, gwałtownie wzrosły płace — zauważył Stein Lier-Hansen, dyrektor organizacji branżowej Norweski Przemysł.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA