fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatNorwegia przestaje być ziemią obiecaną?

Norwegia przestaje być ziemią obiecaną?

Polacy pakują się i wracają z Norwegii do kraju - donosi norweska telewizja NRK.

Powodem są pandemia Covid-19, ale też wzrost płac w Polsce i spadek wartości norweskiej korony. Poza tym, jak tłumaczy Wojciech Piersiński, szef organizacji polonijnej, praca w Norwegii jest dla Polaków trudna ze względu na inną kulturę i język. Początek polskiego eksodusu z Norwegii rozpoczął się już w 2016 r., gdy zaczęła słabnąć korona. Opublikowane wiosną 2021 r. badania FAFO wykazały, że powrót do ojczyzny rozważa co piąty Polak i nawet co czwarty Litwn.

— Norwegia nie jest już tak popularna wśród Polaków jak 10-12 lat temu — powiedziała Paulina Olbryś z agencji pośrednictwa pracy pomagającej szukać zatrudnienia w Norwegii.

Braki w pracownikach odczuwa szczególnie norweska branża budowlana, a Jorgen Leegaard z Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Budowlanego, wskazał, że z uwagi na to, iż pracownicy z Europy Wschodniej wolą pracować w swoich krajach niż w Norwegii, norweskie firmy mogą mieć problem w realizacji kluczowych inwestycji.

— W krajach, z których Norwegia pozyskiwała siłę roboczą, gwałtownie wzrosły płace — zauważył Stein Lier-Hansen, dyrektor organizacji branżowej Norweski Przemysł.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA