fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaNorwegia wybuduje gazociąg na dalekiej północy

Norwegia wybuduje gazociąg na dalekiej północy

Władze w Oslo rozważają możliwości szerszej eksploatacji złóż gazu zgromadzonych na Morzu Barentsa.

Norwegia od ponad dekady rozważała możliwość budowy gazociągu, który będzie w stanie transportować surowiec ze złóż położonych na dalekiej północy. Pierwszy projekt powstania Barents Sea Pipeline powstał już w 2011 roku, jednak został zawieszony z powodu znacznych kosztów realizacji inwestycji.

Dlaczego trzeba szukać nowych złóż gazu?

Sytuacja zmieniła się jednak po inwazji na Ukrainę i rosnącej potrzebie zaspokojenia potrzeb Europy na dostawy gazu z innego państwa niż Rosja.

Morze Barentsa to obszar morski, na którym znajduje się najwięcej nieodkrytych zasobów gazu ale brak dostępnych zdolności eksportowych wpływa na zainteresowanie firm poszukujących złóż tego surowca. Zwiększenie możliwości przesyłu gazu z Morza Barentsa może być kluczowym czynnikiem dalszego rozwoju tego akwenu

– powiedział norweski minister ds. Ropy i Energii Terje Aasland.

Czy to się będzie opłacać? 

W ostatnich tygodniach Gassco, norweska państwowa spółka zajmująca się transportem gazu, przygotowała raport, zgodnie z którym eksploatacja złóż gazu Morza Barentsa będzie opłacalna.

Aktualnie działa już w tym regionie terminal Hammerfest LNG, który przetwarza surowiec z pola Snoehvit. Nowy gazociąg ma zwiększyć możliwości pozyskiwanego z nich surowca.

rinnovabili.it, theenergyyear.com, highnorthnews.com, Reuter

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA