fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaNorwegia znacjonalizuje gazociągi

Norwegia znacjonalizuje gazociągi

Władze w Oslo zapowiedziały przejęcie kontroli nad większością gazociągów w kraju.

Norweskie ministerstwo ropy i energii opublikowało komunikat o zamiarze przejęcia w najbliższych latach kontroli nad gazociągami w kraju. Władze wyślą w tej sprawie oficjalną wiadomość do obecnych operatorów rur. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rząd zamierza skorzystać z możliwości realizacji tych działań w 2028 roku, gdy wygasną obowiązujące koncesje.

Obecnie sieć gazociągów należy głównie do spółki Gassled. 46,7 procent udziałów w tej spółce ma norweski rząd. Władze chcą jednak bezpośrednio zarządzać infrastrukturą gazową.

Pozostali udziałowcy Gassled deklarują wolę współpracy z Oslo w kwestii nowego sposobu zarządzania gazociągami.

Przeciwko nacjonalizacji opowiada się natomiast prawicowa, opozycyjna Partia Postępu. Jej przedstawiciele twierdzą, że przejęcie infrastruktury przez rząd może negatywnie wpłynąć na inwestycje w kolejne złoża oraz podkreślają, że państwo już w znacznym stopniu reguluje rynek surowców strategicznych.

W ostatnich miesiącach Norwegia zajęła miejsce Rosji na pozycji największego dostawcy gazu do Europy.

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA