W wyniku prowadzonych badań geologicznych znaleziono na terenie Norwegii potężne złoża fosforytów, wanadu i tytanu. Poszukiwania surowców rozpoczęło w 2018 roku przedsiębiorstwo Norge Mining. Okazało się, że zasoby są dostępne 400 metrów pod ziemią, co pozwoli na ich wydobycie.
Szacuje się, że fosforytów jest nawet 70 miliardów ton, co oznacza podwojenie znanych złóż na całym świecie. Dotychczas największe zidentyfikowane złoża znajdowały się w Maroku, Chinach, Egipcie i Algierii. Eksploatacja w Norwegii może zostać rozpoczęta za 10-15 lat.
Fosforyty są niezbędne do produkcji fosforu, z którego powstają głównie nawozy, ale jest też wykorzystywany przy budowie paneli słonecznych i akumulatorów. Komisja Europejska uznaje go za „surowiec krytyczny” dla bezpieczeństwa oraz niezwykle ważny w procesie transformacji energetycznej i promowania ekologicznych źródeł energii.
Kilka miesięcy wcześniej odkryto w Szwecji złoża metali ziem rzadkich. Są one wykorzystywane w produkcji chipów używanych w urządzeniach elektronicznych. Obecnie 98 proc. ich importu do Europy pochodzi z Chin.
euractiv.com, bbc.com