fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaŚwiatNorwegia znalazła kolejne potężne złoża cennych surowców

Norwegia znalazła kolejne potężne złoża cennych surowców

Nie dość, że Norwegia posiada jedne z największych na świecie zasobów gazu i ropy, to w ostatnich dniach odkryto na jej terytorium kolejne złoża cenny surowców.

W wyniku prowadzonych badań geologicznych znaleziono na terenie Norwegii potężne złoża fosforytów, wanadu i tytanu. Poszukiwania surowców rozpoczęło w 2018 roku przedsiębiorstwo Norge Mining. Okazało się, że zasoby są dostępne 400 metrów pod ziemią, co pozwoli na ich wydobycie.

Szacuje się, że fosforytów jest nawet 70 miliardów ton, co oznacza podwojenie znanych złóż na całym świecie. Dotychczas największe zidentyfikowane złoża znajdowały się w Maroku, Chinach, Egipcie i Algierii. Eksploatacja w Norwegii może zostać rozpoczęta za 10-15 lat.

Fosforyty są niezbędne do produkcji fosforu, z którego powstają głównie nawozy, ale jest też wykorzystywany przy budowie paneli słonecznych i akumulatorów. Komisja Europejska uznaje go za  „surowiec krytyczny” dla bezpieczeństwa oraz niezwykle ważny w procesie transformacji energetycznej i promowania ekologicznych źródeł energii.

Kilka miesięcy wcześniej odkryto w Szwecji złoża metali ziem rzadkich. Są one wykorzystywane w produkcji chipów używanych w urządzeniach elektronicznych. Obecnie 98 proc. ich importu do Europy pochodzi z Chin.

euractiv.com, bbc.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA