fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatNorwegia znalazła kolejne potężne złoża cennych surowców

Norwegia znalazła kolejne potężne złoża cennych surowców

Nie dość, że Norwegia posiada jedne z największych na świecie zasobów gazu i ropy, to w ostatnich dniach odkryto na jej terytorium kolejne złoża cenny surowców.

W wyniku prowadzonych badań geologicznych znaleziono na terenie Norwegii potężne złoża fosforytów, wanadu i tytanu. Poszukiwania surowców rozpoczęło w 2018 roku przedsiębiorstwo Norge Mining. Okazało się, że zasoby są dostępne 400 metrów pod ziemią, co pozwoli na ich wydobycie.

Szacuje się, że fosforytów jest nawet 70 miliardów ton, co oznacza podwojenie znanych złóż na całym świecie. Dotychczas największe zidentyfikowane złoża znajdowały się w Maroku, Chinach, Egipcie i Algierii. Eksploatacja w Norwegii może zostać rozpoczęta za 10-15 lat.

Fosforyty są niezbędne do produkcji fosforu, z którego powstają głównie nawozy, ale jest też wykorzystywany przy budowie paneli słonecznych i akumulatorów. Komisja Europejska uznaje go za  „surowiec krytyczny” dla bezpieczeństwa oraz niezwykle ważny w procesie transformacji energetycznej i promowania ekologicznych źródeł energii.

Kilka miesięcy wcześniej odkryto w Szwecji złoża metali ziem rzadkich. Są one wykorzystywane w produkcji chipów używanych w urządzeniach elektronicznych. Obecnie 98 proc. ich importu do Europy pochodzi z Chin.

euractiv.com, bbc.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA