fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaBiznesNorweski gaz zastąpi węgiel?

Norweski gaz zastąpi węgiel?

Norwegia stoi w rozkroku między oparciem własnej gospodarki o odnawialne źródła energii a eksploatacją i eksportem potężnych złóż ropy i gazu.

Obecnie Norwegia kontroluje 90 pól naftowych i gazowych. W najbliższych latach ich liczba ma wzrosnąć do ponad 130.

W ostatnim czasie ceny gazu gwałtownie wzrosły, za czym podążyły również zyski firm zajmujących się jego eksploatacją oraz przesyłem. Tymczasem kilkanaście miesięcy temu władze w Oslo przyznały znaczne preferencje podatkowe gazowym przedsiębiorstwom z powodu ich strat, wynikających wtedy ze zmniejszonego popytu w pierwszych miesiącach pandemii COVID-19.

W ostatnich latach Oslo wydało rekordową liczbę pozwoleń na poszukiwania nowych złóż gazu i ropy. Szczytowy punkt eksploatacji potężnych pokładów ropy na polach Johan Sverdrup ma nastąpić w 2024 roku. Jednocześnie władze zapowiadają wstrzymanie poszukiwań w najdalej położonych na północ regionach. Paradoksalnie, za pieniądze pochodzące ze sprzedaży tych surowców, Norwegia finansuje własne odnawialne i ekologiczne źródła energii.

Rząd Norwegii wyraził nadzieję na stopniowe zastępowanie w Europie węgla gazem, który jest bardziej ekologicznym źródłem energii. Obecnie Norwegia jest drugim, po Rosji, dostawcą gazu do Unii Europejskiej.

globally24.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA