fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesNorweski gaz zastąpi węgiel?

Norweski gaz zastąpi węgiel?

Norwegia stoi w rozkroku między oparciem własnej gospodarki o odnawialne źródła energii a eksploatacją i eksportem potężnych złóż ropy i gazu.

Obecnie Norwegia kontroluje 90 pól naftowych i gazowych. W najbliższych latach ich liczba ma wzrosnąć do ponad 130.

W ostatnim czasie ceny gazu gwałtownie wzrosły, za czym podążyły również zyski firm zajmujących się jego eksploatacją oraz przesyłem. Tymczasem kilkanaście miesięcy temu władze w Oslo przyznały znaczne preferencje podatkowe gazowym przedsiębiorstwom z powodu ich strat, wynikających wtedy ze zmniejszonego popytu w pierwszych miesiącach pandemii COVID-19.

W ostatnich latach Oslo wydało rekordową liczbę pozwoleń na poszukiwania nowych złóż gazu i ropy. Szczytowy punkt eksploatacji potężnych pokładów ropy na polach Johan Sverdrup ma nastąpić w 2024 roku. Jednocześnie władze zapowiadają wstrzymanie poszukiwań w najdalej położonych na północ regionach. Paradoksalnie, za pieniądze pochodzące ze sprzedaży tych surowców, Norwegia finansuje własne odnawialne i ekologiczne źródła energii.

Rząd Norwegii wyraził nadzieję na stopniowe zastępowanie w Europie węgla gazem, który jest bardziej ekologicznym źródłem energii. Obecnie Norwegia jest drugim, po Rosji, dostawcą gazu do Unii Europejskiej.

globally24.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA