fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaŚwiatNorweski premier ostrzega przed obecnością rosyjskich statków na Morzu Północnym

Norweski premier ostrzega przed obecnością rosyjskich statków na Morzu Północnym

W tym tygodniu premier Norwegii Jonas Gahr Støre oskarżył Rosję o podejmowanie szkodliwych działań na wodach Morza Północnego. Jego zdaniem znaczny wzrost liczby rosyjskich statków nieopodal norweskiego wybrzeża to odpowiedź Kremla na zgodę wyrażoną przez europejskich przywódców na zwiększenie produkcji energii wiatrowej w regionie.

Premier Jonas Gahr Støre bardzo uważnie – jak podkreślił – śledzi działania Moskwy „wzdłuż [norweskiego – przyp. red.] wybrzeża”. Jak ujawniło wspólne dochodzenie norweskich, duńskich, fińskich i szwedzkich mediów rozmieszczenie na Morzu Północnym rosyjskich cywilnych łodzi ma pomóc Putinowi w zebraniu informacji o infrastrukturze krytycznej mogącej być celem sabotażu.

Zagrożenie – chociaż nie jest nowe – jest wciąż bardzo aktualne. Norweskie służby wywiadowcze śledzą działania Rosji wokół głównych morskich obiektów naftowych i gazowych, zwłaszcza od czasu wrześniowego sabotażu, podczas którego doszło do zniszczenia gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

Szczególne znaczenie Norwegii dla Europy

Norwegia jest głównym dostawcą energii dla Starego Kontynentu. „Norwegia jest oczami i uszami NATO na północy” – powiedział Gahr Støre.
I chociaż kraj ten nie jest częścią Unii Europejskiej, partnerzy społeczni zgodzili się na podjęcie dalszych działań w celu zabezpieczenia jej obiektów energetycznych. Dla kanclerza Niemiec Olafa Scholza i innych europejskich przywódców jest to kwestia priorytetowa. Gahr Støre ze swojej strony zapewnił, że podejmuje „niezbędne środki w celu zachowania bezpieczeństwa obiektów krytycznych”. Jednocześnie zaznaczył, że działania norweskich służb pozostają w zgodzie z międzynarodowym prawem morskim oraz że Norwegia, jako największy żeglarz Europy, szanuje i na pierwszym miejscu stawia zasadę bezpiecznej żeglugi i swobodnego tranzytu. Støre podkreślił jednak, że Oslo uważnie przygląda się działaniom Rosji, które na ten moment traktowane są jako „zagrożenie wywiadowcze”.

Stosunki między Rosją a Norwegią najgorsze od dziesięcioleci

Oczywiście przyczyną pogorszenia relacji była rosyjska inwazja na Ukrainę. Ale Gahr Støre zastrzegł, że jeśli Rosja zaprzestanie swoich działań, kontakty z Kremlem mogą się w przyszłości zmienić. Tymczasem jego rząd podtrzymuje poparcie dla Kijowa.

Oslo współpracuje z Ukrainą przy zakupie amunicji i do tej pory przeznaczyło około 1,5 mld euro na pomoc humanitarną i obronność. Norwegia udziela także wsparcia w zakresie odbudowy zniszczonej rosyjskimi bombardowaniami infrastruktury. „[Nasze – przyp. red.] zaangażowanie to sygnał, że chcemy być na Ukrainie na dłuższą metę” – powiedział hiszpańskiemu dziennikowi „La Razon” Gahr Støre dając do zrozumienia, że Norwegia jest mocno zainteresowana udziałem w odbudowie i modernizacji Ukrainy po wojnie.

Źródło: larazon.es
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA