fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaInnowacjeNowa odsłona międzynarodowego programu dla specjalistów z sektora ICT

Nowa odsłona międzynarodowego programu dla specjalistów z sektora ICT

Po sukcesie programu Poland. Business Harbour podjęto decyzję o rozszerzeniu jego oferty dla kolejnych krajów poza Białorusią: Gruzji, Rosji, Ukrainy, Mołdawii oraz Armenii. PBH to pakiet rozwiązań ułatwiający specjalistom z branży IT, startupom, MŚP, a także dużym firmom bezproblemową relokację na terytorium Polski.
Program Poland. Business Harbour obejmuje trzy ścieżki udziału: dla firm, dla startupów oraz dla osób fizycznych. Osoby fizyczne i firmy mogą liczyć m.in. na ułatwienia w kontakcie z samorządami czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, które aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty dla relokowanych pracowników i ich rodzin, tworząc tymczasową przestrzeń biurową i mieszkaniową. Jednym z elementów pakietu jest również wsparcie w postaci łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność B+R.
Od 13 lipca 2021 roku program Poland Business Harbour został rozszerzony o kolejne kraje: Gruzję, Rosję, Ukrainę, Mołdawię oraz Armenię.
W pierwszej odsłonie Programu eksperci Departamentu Rozwoju Startupów PARP byli bezpośrednio zaangażowani m.in. w proces tworzenia regulaminu kapituły ścieżki startupowej programu, a także analizę i wybór pomysłów zgłoszonych przez zespoły z Białorusi. Przedstawiciele Agencji brali także udział w indywidualnych konsultacjach na rzecz zespołów z Białorusi.
Ścieżka startupowa w ramach Poland Business Harbour została ukierunkowana na młode zespoły, które rozwijają zaawansowane technologicznie rozwiązanie lub nietypowy model biznesowy i znajdują się we wczesnej fazie rozwoju, poszukują finansowania wysokiego ryzyka (venture capital) i partnerów komercyjnych. Zespoły spełniające tak określone kryteria mogły ubiegać się o natychmiastowe, jednorazowe wsparcie finansowo-bytowe dla założycieli, pracowników firmy i ich rodzin w kwocie 5 100 zł – z przeznaczeniem na zwrot kosztów przejazdu do Polski, wynajem mieszkania oraz inne wydatki. Dodatkowo, zakwalifikowane zespoły otrzymały wsparcie konsjerża w Polsce, dostęp do przestrzeni biurowej, konsultacje i pomoc prawną w zakresie priorytetowej legalizacji pobytu i rozpoczęcia działalności gospodarczej, jak również integrację ze środowiskiem high-tech w Polsce.
– Poland. Business Harbour to szansa na rozwój, z której korzystają zarówno obcokrajowcy, jak i polska gospodarka. Pomysły uczestników programu zasługują na uwagę i szansę wprowadzenia ich w życie. Chcemy stworzyć dla nich stabilny grunt, na którym będą mogły się rozwijać i jednocześnie zwiększać zarówno ofertę, jak i różnorodność ekosystemu innowacji w Polsce – mówi Jacek Bukowicki, ekspert w Departamencie Rozwoju Startupów w PARP.
Dotychczas objęto ścieżką startupową i ww. wsparciem 20 zespołów. 72 zespoły zostały zaś skierowane na ścieżkę wizową (bez wsparcia finansowego).
Bardzo prawdopodobne, że część zespołów objętych programem zgłosi się do programu akceleracyjnego Poland Prize, obsługiwanego przez 10 akceleratorów. Koordynatorem programu zostało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu, we współpracy z GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i fundacją Startup Hub Poland.
Szczegóły znajdują się na stronie programu Poland. Business Harbour.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rewolucja na miarę wynalezienia komputerów [WYWIAD]

Na naszych oczach zmienia się postrzeganie świata i współczesnych rozwiązań technologicznych. W mojej ocenie za dwa lata nie będziemy mieli już aplikacji w telefonie. Będziemy komunikować się głosowo i tekstowo poprzez czat oparty na generatywnej AI. Nauczony naszych preferencji, będzie on w stanie odpowiadać na nasze pytania, reagować na nastroje, usprawniać sposób, w jaki pracujemy – mówi nam Bartosz Tomczyk, przewodniczący Rady Nadzorczej Honey Payment.
8 MIN CZYTANIA

Idziemy w stronę technologii 7G [WYWIAD]

O tym, czy pracujące w Polsce ośrodki badawcze potrafią skutecznie przyciągać światowej sławy naukowców, o ich sukcesach badawczych i przydatności wynalazków w przemyśle rozmawiamy z prof. dr hab. Wojciechem Knapem, międzynarodowej sławy fizykiem oraz szefem Międzynarodowej Agendy Badawczej Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA, powstałej przy Instytucie Wysokich Ciśnień Unipress PAN.
5 MIN CZYTANIA

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

ORLEN wspiera polskich rolników i dba o środowisko

Bazując na surowcach od polskich rolników, Grupa ORLEN będzie rozwijać produkcję biopaliw, na co przeznaczy do 2030 r. 15 mld zł. Działania te pozytywnie wpłyną na rozwój krajowego rolnictwa. W ramach rozwijania tego sektora w Jedliczu powstanie instalacja wytwarzająca bioetanol drugiej generacji, czyli powstający z produktów niespożywczych. W Kętrzynie z kolei – największa w Polsce tłocznia rzepaku.
4 MIN CZYTANIA

Skuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Polska stała się prawdziwym liderem. Zapoczątkowała trend, za którym inne kraje europejskie powinny podążać. To historia, która powinna być głośno opowiedziana całemu światu – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Jeffrey Sonnenfeld, podkreślając, że suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji jest sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.
4 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu

1 grudnia w VARSOVIA APARTAMENTY KASPRZAKA – RESTAURACJA FIRST FLOOR odbędzie się cykliczne branżowe wydarzenie Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu. Impreza rokrocznie przyciąga uwagę przedsiębiorców oraz pasjonatów energii odnawialnej. „Forum Polskiej Gospodarki” objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
3 MIN CZYTANIA