fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeNowa odsłona międzynarodowego programu dla specjalistów z sektora ICT

Nowa odsłona międzynarodowego programu dla specjalistów z sektora ICT

Po sukcesie programu Poland. Business Harbour podjęto decyzję o rozszerzeniu jego oferty dla kolejnych krajów poza Białorusią: Gruzji, Rosji, Ukrainy, Mołdawii oraz Armenii. PBH to pakiet rozwiązań ułatwiający specjalistom z branży IT, startupom, MŚP, a także dużym firmom bezproblemową relokację na terytorium Polski.
Program Poland. Business Harbour obejmuje trzy ścieżki udziału: dla firm, dla startupów oraz dla osób fizycznych. Osoby fizyczne i firmy mogą liczyć m.in. na ułatwienia w kontakcie z samorządami czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, które aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty dla relokowanych pracowników i ich rodzin, tworząc tymczasową przestrzeń biurową i mieszkaniową. Jednym z elementów pakietu jest również wsparcie w postaci łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność B+R.
Od 13 lipca 2021 roku program Poland Business Harbour został rozszerzony o kolejne kraje: Gruzję, Rosję, Ukrainę, Mołdawię oraz Armenię.
W pierwszej odsłonie Programu eksperci Departamentu Rozwoju Startupów PARP byli bezpośrednio zaangażowani m.in. w proces tworzenia regulaminu kapituły ścieżki startupowej programu, a także analizę i wybór pomysłów zgłoszonych przez zespoły z Białorusi. Przedstawiciele Agencji brali także udział w indywidualnych konsultacjach na rzecz zespołów z Białorusi.
Ścieżka startupowa w ramach Poland Business Harbour została ukierunkowana na młode zespoły, które rozwijają zaawansowane technologicznie rozwiązanie lub nietypowy model biznesowy i znajdują się we wczesnej fazie rozwoju, poszukują finansowania wysokiego ryzyka (venture capital) i partnerów komercyjnych. Zespoły spełniające tak określone kryteria mogły ubiegać się o natychmiastowe, jednorazowe wsparcie finansowo-bytowe dla założycieli, pracowników firmy i ich rodzin w kwocie 5 100 zł – z przeznaczeniem na zwrot kosztów przejazdu do Polski, wynajem mieszkania oraz inne wydatki. Dodatkowo, zakwalifikowane zespoły otrzymały wsparcie konsjerża w Polsce, dostęp do przestrzeni biurowej, konsultacje i pomoc prawną w zakresie priorytetowej legalizacji pobytu i rozpoczęcia działalności gospodarczej, jak również integrację ze środowiskiem high-tech w Polsce.
– Poland. Business Harbour to szansa na rozwój, z której korzystają zarówno obcokrajowcy, jak i polska gospodarka. Pomysły uczestników programu zasługują na uwagę i szansę wprowadzenia ich w życie. Chcemy stworzyć dla nich stabilny grunt, na którym będą mogły się rozwijać i jednocześnie zwiększać zarówno ofertę, jak i różnorodność ekosystemu innowacji w Polsce – mówi Jacek Bukowicki, ekspert w Departamencie Rozwoju Startupów w PARP.
Dotychczas objęto ścieżką startupową i ww. wsparciem 20 zespołów. 72 zespoły zostały zaś skierowane na ścieżkę wizową (bez wsparcia finansowego).
Bardzo prawdopodobne, że część zespołów objętych programem zgłosi się do programu akceleracyjnego Poland Prize, obsługiwanego przez 10 akceleratorów. Koordynatorem programu zostało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu, we współpracy z GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i fundacją Startup Hub Poland.
Szczegóły znajdują się na stronie programu Poland. Business Harbour.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA