fbpx
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaKrajNowa polityka przemysłowa także dla MŚP?

Nowa polityka przemysłowa także dla MŚP?

Nowa polityka przemysłowa, opracowywana w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, ma być programem skierowanym do poszczególnych branż przemysłowych i kompatybilnym z europejskim Zielonym Ładem.

Ministerstwo chce najpierw zidentyfikować specyficzne bariery rozwoju dla poszczególnych gałęzi przemysłu. Pod uwagę mają zostać wzięte kwestie dotyczące prawa krajowego i wspólnotowego, dofinansowania projektów, a także dostępu do kadr i zasobów surowców. Istotne będą też zagadnienia dotyczące energii czy rozwoju infrastruktury.

Konsultujący projekt nowej polityki przemysłowej (NPP) przedsiębiorcy oczekują przede wszystkim stabilności i transparentności działań. Przedstawiciele przemysłu energochłonnego wskazywali na obciążenia związane ze skutkami handlu uprawnieniami do emisji.
– Chcemy zwrócić uwagę, że w czerwcu 2019 roku Rząd RP skierował do Komisji Europejskiej stanowisko w sprawie nowej polityki przemysłowej UE, w której zawarto cały szereg szczegółowych propozycji i oczekiwań. Konsekwencja wymaga, aby wewnętrzna nowa polityka przemysłowa była spójna z oczekiwaniami przesłanymi wcześniej przez Rząd Polski do KE – taką opinię na temat NPP wyraziła w styczniu br. Krajowa Izba Gospodarcza (KIG).

Katalog bolączek

W przemyśle motoryzacyjnym za najpilniejsze uznano usunięcie trudności w testowaniu zaawansowanego wyposażenia pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Przedstawiciele przedsiębiorców przemysłu chemicznego wskazują z kolei na niebezpieczeństwo konkurencji ze strony firm azjatyckich oferujących tańsze produkty. Brakuje też jednoznacznych przepisów prawa w zakresie uznawania pozostałości z produkcji płyt drewnopochodnych za produkt uboczny lub biomasę. Przemysł oświetleniowy uwrażliwia na problem dostępu do rynku dla importerów i sprzedawców internetowych spoza obszaru UE – oferujących produkty oświetleniowe bez badań na zgodność z krajowymi i europejskimi normami i przepisami. Przemysł farmaceutyczny skarży się z kolei na skomplikowane procedury dopuszczenia produktu leczniczego do sprzedaży i wysokie koszty związane ze strategią wprowadzania na rynek nowych, ulepszonych leków. Te wszystkie kwestie należałoby uporządkować.

Przed firmami cyfryzacja

Zarówno przedsiębiorcy, jak i Ministerstwo Rozwoju, zauważają, że wiele polskich firm nie weszło jeszcze w fazę cyfryzacji w ramach nadchodzącej ery przemysłu 3.0. Sektor MŚP powinien mieć możliwość działalności bez utraty kontroli nad firmami na rzecz innych podmiotów i temu powinno sprzyjać państwo. KIG proponuje więc prowadzenie działalności w ramach hasła „polski przemysł, polskie technologie i polskie produkty”.

„Odpowiednio ukierunkowane wsparcie w ramach Polityki Przemysłowej powinno nadać impetu rozwojowego w poszczególnych branżach, a otoczenie instytucjonalne i stała deregulacja wspomóc budowanie przewag konkurencyjnych polskiego przemysłu” – czytamy na stronie rządowej (więcej o NPP: LINK lub w pliku pdf: Polityka przemysłowa Polski).

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA