fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaNowa strategia KGHM: energetyka atomowa, OZE i... srebro inwestycyjne

Nowa strategia KGHM: energetyka atomowa, OZE i… srebro inwestycyjne

Prezes Marcin Chludziński podczas prezentacji założeń nowej strategii KGHM Polska Miedź na Forum Ekonomicznym w Karpaczu poinformował, że miedziowy koncern chce jak najszybciej uruchomić mały reaktor atomowy i poszukuje partnerów do tego projektu. KGHM planuje też wykorzystywanie wodoru m.in w piecu przerabiającym złomy.

KGHM Polska Miedź w ciągu najbliższego miesiąca powinien poinformować o kolejnych krokach w sprawie budowy małego reaktora jądrowego SMR – zapowiedział prezes Marcin Chludziński. – Rozmawiamy z różnymi partnerami. W ciągu najbliższego miesiąca powinniśmy poinformować o następnych krokach – dodał.

Podczas prezentacji strategii koncernu prezes przyznał, że KGHM chce jak najszybciej uruchomić mały reaktor atomowy i poszukuje partnerów do tego projektu.

Miedziowy gigant – zgodnie z nową strategią – planuje również wybudować nową kopalnię miedzi w rejonie Bytomia Odrzańskiego i chce w niej wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych. – Po wielu latach uzyskaliśmy nowe koncesje w rejonie Bytomia Odrzańskiego. Tam chcemy wybudować nową kopalnię miedzi, która będzie ekologiczna przez wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych i zastosowanie maszyny o napędzie elektrycznym – zaznaczył Chludziński.

Do tego, jak zapowiada prezes koncernu, w Pucku powstanie kopalnia soli potasowo-magnezowych wykorzystywanych w ekologicznym rolnictwie. W każdym województwie przygotujemy miejsce, gdzie będziemy poddawać recyklingowi m.in. sprzęt AGD i pozyskiwać miedź oraz inne pełnowartościowe surowce – dodał Chludziński.

Prezes koncernu przypomniał, iż w czerwcu KGHM zapowiadał, że jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze odwierty na dwóch koncesjach ekspliracyjnych: Bytom Odrzański i Kulów Luboszyca. Zanim bowiem zostaną podjęte decyzje inwestycyjne, konieczne jest dokładne oszacowanie zasobów i sposobów ich eksploatacji.

KGHM Polska Miedź inwestuje też w OZE na Morzu Bałtyckim. Chludziński przyzał, że koncern jest zainteresowany udziałem w najbliższej rundzie postępowania o udzielenie pozwoleń na budowę farm wiatrowych na Bałtyku i jest w trakcie wyboru partnera technologicznego do tego projektu. – Jeśli chodzi o offshore, to jesteśmy w fazie wyboru partnera technologicznego, z którym chcemy razem to zrobić. W najbliższych rozdaniach chcemy ubiegać się o możliwość budowy tego projektu – zaznaczył.

Prezes dodał również, że w ciągu dwóch lat KGHM Polska Miedź planuje uruchomić produkcję srebra inwestycyjnego i zaoferować produkty na bazie tego kruszcu. – Będziemy produkowali srebro inwestycyjne dla Polaków, dla każdego, kto będzie chciał kupić, a także przygotować z GPW ofertę produktów inwestycyjnych na cenie srebra. W ciągu najbliższych 24 miesięcy chcemy to przygotować – zapowiedział Chludziński. I przypomniał, że KGHM Polska Miedź dysponuje szerokim portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na GPW od 1997 r. W 2020 r. miała 23,63 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA