Prezes Marcin Chludziński podczas prezentacji założeń nowej strategii KGHM Polska Miedź na Forum Ekonomicznym w Karpaczu poinformował, że miedziowy koncern chce jak najszybciej uruchomić mały reaktor atomowy i poszukuje partnerów do tego projektu. KGHM planuje też wykorzystywanie wodoru m.in w piecu przerabiającym złomy.

Fot. MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

KGHM Polska Miedź w ciągu najbliższego miesiąca powinien poinformować o kolejnych krokach w sprawie budowy małego reaktora jądrowego SMR – zapowiedział prezes Marcin Chludziński. – Rozmawiamy z różnymi partnerami. W ciągu najbliższego miesiąca powinniśmy poinformować o następnych krokach – dodał.

Podczas prezentacji strategii koncernu prezes przyznał, że KGHM chce jak najszybciej uruchomić mały reaktor atomowy i poszukuje partnerów do tego projektu.

Miedziowy gigant – zgodnie z nową strategią – planuje również wybudować nową kopalnię miedzi w rejonie Bytomia Odrzańskiego i chce w niej wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych. – Po wielu latach uzyskaliśmy nowe koncesje w rejonie Bytomia Odrzańskiego. Tam chcemy wybudować nową kopalnię miedzi, która będzie ekologiczna przez wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych i zastosowanie maszyny o napędzie elektrycznym – zaznaczył Chludziński.

Do tego, jak zapowiada prezes koncernu, w Pucku powstanie kopalnia soli potasowo-magnezowych wykorzystywanych w ekologicznym rolnictwie. W każdym województwie przygotujemy miejsce, gdzie będziemy poddawać recyklingowi m.in. sprzęt AGD i pozyskiwać miedź oraz inne pełnowartościowe surowce – dodał Chludziński.

Prezes koncernu przypomniał, iż w czerwcu KGHM zapowiadał, że jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze odwierty na dwóch koncesjach ekspliracyjnych: Bytom Odrzański i Kulów Luboszyca. Zanim bowiem zostaną podjęte decyzje inwestycyjne, konieczne jest dokładne oszacowanie zasobów i sposobów ich eksploatacji.

KGHM Polska Miedź inwestuje też w OZE na Morzu Bałtyckim. Chludziński przyzał, że koncern jest zainteresowany udziałem w najbliższej rundzie postępowania o udzielenie pozwoleń na budowę farm wiatrowych na Bałtyku i jest w trakcie wyboru partnera technologicznego do tego projektu. – Jeśli chodzi o offshore, to jesteśmy w fazie wyboru partnera technologicznego, z którym chcemy razem to zrobić. W najbliższych rozdaniach chcemy ubiegać się o możliwość budowy tego projektu – zaznaczył.

Prezes dodał również, że w ciągu dwóch lat KGHM Polska Miedź planuje uruchomić produkcję srebra inwestycyjnego i zaoferować produkty na bazie tego kruszcu. – Będziemy produkowali srebro inwestycyjne dla Polaków, dla każdego, kto będzie chciał kupić, a także przygotować z GPW ofertę produktów inwestycyjnych na cenie srebra. W ciągu najbliższych 24 miesięcy chcemy to przygotować – zapowiedział Chludziński. I przypomniał, że KGHM Polska Miedź dysponuje szerokim portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na GPW od 1997 r. W 2020 r. miała 23,63 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Poprzedni artykułInflacja to zjawisko przejściowe czy zostanie z nami na dłużej? Rozmawiamy ze Sławomirem Dudkiem
Następny artykułTransformacja, innowacje i wodór głównymi tematami konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne” w Rzeszowie