Chiny opracowały nową trasę kolejową, która dowiezie towary z odległego Xi’an do niemieckiego Mannheim. Co ciekawe – trasa omija Rosję. Zamiast tego prowadzi ona przez szereg innych krajów, a nawet i przez morza. To odpowiedź Chin na problemy transportowe w Szanghaju, związane z polityką „zero covid” oraz na zakłócenia handlowe związane z wojną na Ukrainie.

Nowa trasa kolejowa i morska z miasta Xi’an do Mannheim w Niemczech biegnie przez Kazachstan, Azerbejdżan, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Dodatkowo transporty przekraczają Morze Kaspijskie i Morze Czarne. Pierwszy ładunek z produktami sportowymi i ubraniami wyruszył 13 kwietnia – pisze portal China.org.

Na liście liczącej 11,3 tys. kilometrów trasy nieobecna jest Rosja, a wyżej wymienione kraje zwykle nie są wykorzystywane przez chiński transport towarowy.

Jia Min, menedżer firmy logistycznej Xi’an Free Trade Port Construction and Operation, wskazał, że nowa trasa ma być tańsza i bardziej efektywna oraz „pomoże utrzymać eksport w obecnej sytuacji”.

Xi’an ma obecnie 16 różnych tras kolejowych do Europy. W pierwszym kwartale 2022 r. na Zachód trafiło już 790 transportów towarowych.

www.innpoland.pl

Poprzedni artykułPolskie start-upy przyciągają inwestorów
Następny artykułMłodzi mają głos! Ostatnie dni na rejestrację na Europejskie Forum Młodych Liderów