fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportNowa trasa kolejowa z Chin do Niemiec omija Rosję

Nowa trasa kolejowa z Chin do Niemiec omija Rosję

Chiny opracowały nową trasę kolejową, która dowiezie towary z odległego Xi'an do niemieckiego Mannheim. Co ciekawe – trasa omija Rosję. Zamiast tego prowadzi ona przez szereg innych krajów, a nawet i przez morza. To odpowiedź Chin na problemy transportowe w Szanghaju, związane z polityką „zero covid” oraz na zakłócenia handlowe związane z wojną na Ukrainie.

Nowa trasa kolejowa i morska z miasta Xi’an do Mannheim w Niemczech biegnie przez Kazachstan, Azerbejdżan, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Dodatkowo transporty przekraczają Morze Kaspijskie i Morze Czarne. Pierwszy ładunek z produktami sportowymi i ubraniami wyruszył 13 kwietnia – pisze portal China.org.

Na liście liczącej 11,3 tys. kilometrów trasy nieobecna jest Rosja, a wyżej wymienione kraje zwykle nie są wykorzystywane przez chiński transport towarowy.

Jia Min, menedżer firmy logistycznej Xi’an Free Trade Port Construction and Operation, wskazał, że nowa trasa ma być tańsza i bardziej efektywna oraz „pomoże utrzymać eksport w obecnej sytuacji”.

Xi’an ma obecnie 16 różnych tras kolejowych do Europy. W pierwszym kwartale 2022 r. na Zachód trafiło już 790 transportów towarowych.

www.innpoland.pl

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA