Polska podpisała nową umowę podatkową z Maltą i rząd liczy, że pozwoli ona uszczelnić system podatkowy.

Pixabay.com

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że zmiany zawarte w podpisanym przez prezydenta protokole mają usczelnić system podatkowy, a także przeciwdziałać agresywnej optymalizacji podatkowej oraz wzmocnić międzynarodową współpracę podatkową.

Ważną zmianą uszczelniającą będzie dodanie do umowy klauzuli testu głównego (PPT), która uniemożliwi podmiotom operującym pomiędzy Polską a Maltą korzystanie ze sztucznych, często fikcyjnych transakcji dla obniżenia wysokości płaconych w Polsce podatków. Protokół zakłada też wprowadzenie w stosunkach pomiędzy Polską a Maltą tzw. klauzuli nieruchomościowej, która daje Polsce prawo opodatkowania dochodów ze zbycia udziałów lub akcji spółki, której majątek składa się głównie z położonych w kraju nieruchomości. Resort poinformował, że w nowej umowie zmieni się też metoda unikania podwójnego opodatkowania, która będzie opierać się na zaliczeniu proporcjonalnym, pozwalającym na większą kontrolę osiągniętych za granicą dochodów polskich podatników

— Podpisanie Protokołu zmieniającego polsko-maltańską umowę to element polityki podatkowej Polski, który ma ograniczyć wykorzystywanie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w agresywnym planowaniu podatkowym — powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. — Podpisanie Protokołu zmieniającego polsko-maltańską umowę to element spójnej polityki podatkowej Polski, mającej na celu ograniczenie wykorzystywania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w agresywnym planowaniu podatkowym. Zdarzają się sytuacje, w których podatnicy wykorzystują słabości umów podatkowych dla realizacji skomplikowanych schematów optymalizacyjnych, które służą unikaniu płacenia podatków w Polsce — dodał polityk w oficjalnym komunikacie ministerstwa.

Wejście w życie Protokołu ma nastąpić trzydziestego dnia po otrzymaniu późniejszej notyfikacji w przedmiocie jego ratyfikacji przez Polskę lub Maltę, przy czym to jeszcze nie nastąpiło. Jego postanowienia będą miały zastosowanie w pierwszym dniu lub po pierwszym dniu roku kalendarzowego następującego po dacie, z którą Protokół wejdzie w życie.

Poprzedni artykułLitwa w centrum rywalizacji chińsko-amerykańskiej
Następny artykułUwaga na nowe uprawnienia ZUS