fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiNowa umowa podatkowa Polski

Nowa umowa podatkowa Polski

Polska podpisała nową umowę podatkową z Maltą i rząd liczy, że pozwoli ona uszczelnić system podatkowy.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że zmiany zawarte w podpisanym przez prezydenta protokole mają usczelnić system podatkowy, a także przeciwdziałać agresywnej optymalizacji podatkowej oraz wzmocnić międzynarodową współpracę podatkową.

Ważną zmianą uszczelniającą będzie dodanie do umowy klauzuli testu głównego (PPT), która uniemożliwi podmiotom operującym pomiędzy Polską a Maltą korzystanie ze sztucznych, często fikcyjnych transakcji dla obniżenia wysokości płaconych w Polsce podatków. Protokół zakłada też wprowadzenie w stosunkach pomiędzy Polską a Maltą tzw. klauzuli nieruchomościowej, która daje Polsce prawo opodatkowania dochodów ze zbycia udziałów lub akcji spółki, której majątek składa się głównie z położonych w kraju nieruchomości. Resort poinformował, że w nowej umowie zmieni się też metoda unikania podwójnego opodatkowania, która będzie opierać się na zaliczeniu proporcjonalnym, pozwalającym na większą kontrolę osiągniętych za granicą dochodów polskich podatników

— Podpisanie Protokołu zmieniającego polsko-maltańską umowę to element polityki podatkowej Polski, który ma ograniczyć wykorzystywanie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w agresywnym planowaniu podatkowym — powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. — Podpisanie Protokołu zmieniającego polsko-maltańską umowę to element spójnej polityki podatkowej Polski, mającej na celu ograniczenie wykorzystywania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania w agresywnym planowaniu podatkowym. Zdarzają się sytuacje, w których podatnicy wykorzystują słabości umów podatkowych dla realizacji skomplikowanych schematów optymalizacyjnych, które służą unikaniu płacenia podatków w Polsce — dodał polityk w oficjalnym komunikacie ministerstwa.

Wejście w życie Protokołu ma nastąpić trzydziestego dnia po otrzymaniu późniejszej notyfikacji w przedmiocie jego ratyfikacji przez Polskę lub Maltę, przy czym to jeszcze nie nastąpiło. Jego postanowienia będą miały zastosowanie w pierwszym dniu lub po pierwszym dniu roku kalendarzowego następującego po dacie, z którą Protokół wejdzie w życie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA