fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajNowe dane GUS. Realne wynagrodzenia maleją

Nowe dane GUS. Realne wynagrodzenia maleją

Mimo podwyżek wartość realnych wynagrodzeń Polaków jest coraz niższa. Powodem jest wysoka inflacja, która wciąż jest wyższa od wzrostów płac.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w kwietniu wzrost wynagrodzeń w Polsce wyniósł 12,1 proc. To mniej niż wskaźnik inflacji, który w tamtym miesiącu wyniósł 14,7 proc. Takie wyniki oznaczają, że Polacy zarabiają coraz mniej.

Realne wynagrodzenia maleją – co to oznacza?

Przypomnijmy, że gdy inflacja jest wyższa niż wskaźnik wzrostu wynagrodzeń, wówczas realne płace maleją. Oznacza to, że dzisiaj Polacy mają na umowach wyższe wynagrodzenia, ale w sklepach mogą kupić za to mniej towarów niż jeszcze rok temu. W kwietniu 2023 roku przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wyniosło 7430,65 zł. Dane te dotyczą firm z wybranych kategorii PKD, które zatrudniają co najmniej 10 osób.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw obejmują wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe składowe wynagrodzeń, m.in. premie, nagrody, wynagrodzenie za płacę w godzinach nadliczbowych oraz odprawy emerytalne

– wyjaśnił GUS.

Warto odnotować, że najwyższy wzrost przeciętnych płac odnotowano w sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo”, gdzie wyniósł on prawie 33 proc., a przeciętne wynagrodzenie osiągnęło niemal 10 855 zł. Spadek zarobków o 6,4 proc. odnotowano natomiast w sekcji „Informacja i komunikacja”, gdzie wynagrodzenia zmniejszyły się do 12 759 zł.

GUS zaznaczył, że rok temu o tej porze odnotowano dynamikę wzrostu przeciętnej płacy na poziomie 14,1 proc., czyli o 2 pkt proc. wyższą niż obecnie.

Jeśli chodzi o najlepsze zarobki w sektorze przedsiębiorstw, to dotyczą one osób pracujących we wspomnianej wyżej branży informacji i komunikacji. Najsłabiej zarabia się natomiast w zakwaterowaniu i gastronomii, gdzie przeciętne płace brutto wynoszą 5244,65 zł.

Źródło: GUS
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA