Od 7 lipca ruszy nabór wniosków o przyznanie pomocy na rozwój usług rolniczych – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Resort przypomniał, że od 24 czerwca 2022 r. obowiązują nowe przepisy w sprawie przyznawania pomocy finansowej na operacje typu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. W przekazanej informacji wyjaśniono, że w ramach naboru oprócz dotychczasowego zakresu usług rolniczych, dotyczącego działalności usługowej wspomagającej produkcję roślinną, działalności usługowej wspomagającej chów i hodowlę zwierząt gospodarski i działalność usługową następującą po zbiorach, będzie można ubiegać się o pomoc w czterech nowych obszarach.

Przede wszystkim, nowa pomoc obejmie działalność usługową związaną z leśnictwem, a dotacje będzie można przeznaczyć na zakup lub koszty związane z umową leasingu, zakończonego przeniesieniem prawa własności nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń służących do działalności w ramach świadczenia usług leśnych.

Drugim zakresem pomocy będzie rozwinięcie działalności gospodarczej wykonywanej w ramach zabezpieczenia lub utrzymania urządzeń wodnych.
Usługi takie będą mogły być świadczone m.in. dla spółek wodnych, których członkami są rolnicy oraz ich związków.

Resort podkreślił, że w postpandemicznej rzeczywistości dodano nowe zakresy usług, aby pomóc rolnikom w minimalizowaniu zagrożeń spowodowanych występowaniem bakterii, wirusów i grzybów.

Ostatnim zakresem wsparcia będzie świadczenie usług w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych. Nowe przepisy mają na celu zachęcenie do wykorzystywania sztucznej inteligencji i Big Data w polskim rolnictwie.

Celem zmian jest wspieranie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, ułatwienie dostępu do usług rolniczych i leśnych oraz ograniczenie niekorzystnego oddziaływania gospodarki rolnej na środowisko naturalne.

Resort rolnictwa przyjmuje wnioski do 19 sierpnia 2022 r., a ostateczny termin na rozliczenie wszystkich operacji typu „Rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem” to 30 czerwca 2025 r.

Poprzedni artykułInflacja nie ustępuje. Jak blisko jesteśmy jej szczytu?
Następny artykułDopłaty do e-rowerów. Co ty na to?