Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie nowych wymogów sprawozdawczych dotyczących zrównoważonego rozwoju dla dużych firm, które mają obowiązywać od 2024 r.

W trudnych czasach dla firm działających w Unii Europejskiej, spowodowanych lockdownami, wojną na Ukrainie i brakami podstawowych surowców, Bruksela postanowiła dowalić im nowe obowiązki sprawozdawcze.

– Posłowie do Parlamentu Europejskiego i rządy krajów Unii Europejskiej osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie nowych zasad raportowania dla dużych firm – powiedział Bruno Le Maire, francuski minister gospodarki, który reprezentował w rozmowach 27 państw członkowskich. – To porozumienie to doskonała wiadomość dla wszystkich europejskich konsumentów. Będą teraz lepiej poinformowani o wpływie biznesu na prawa człowieka i środowisko – dodał Le Maire w oświadczeniu.

Zarówno notowane, jak i nienotowane na giełdzie spółki zatrudniające ponad 250 pracowników i osiągające obrót w wysokości 40 mln euro będą musiały ujawnić zagrożenia i szanse środowiskowe, społeczne i związane z zarządzaniem oraz wpływ swojej działalności na środowisko i ludzi. Niektóre mniejsze spółki giełdowe będą podlegały lżejszemu zestawowi standardów raportowania – informuje serwis EURACTIV.pl. Raporty te będą musiały być poddawane audytowi zewnętrznemu.

Komisja ds. prawnych Parlamentu Europejskiego stwierdziła, że ​​Unia Europejska ma stać się liderem w ustanawianiu globalnych standardów sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Aby ratyfikować porozumienie, potrzebne jest jeszcze formalne głosowanie w PE oraz w państwach członkowskich.

Poprzedni artykułPrezydent o współpracy międzynarodowej krajów Trójmorza na inaugurację Kongresu 590
Następny artykułZakończył się pierwszy dzień Kongresu 590