fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaEkologiaNowe euroregulacje uderzą w duże firmy

Nowe euroregulacje uderzą w duże firmy

Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie nowych wymogów sprawozdawczych dotyczących zrównoważonego rozwoju dla dużych firm, które mają obowiązywać od 2024 r.

W trudnych czasach dla firm działających w Unii Europejskiej, spowodowanych lockdownami, wojną na Ukrainie i brakami podstawowych surowców, Bruksela postanowiła dowalić im nowe obowiązki sprawozdawcze.

– Posłowie do Parlamentu Europejskiego i rządy krajów Unii Europejskiej osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie nowych zasad raportowania dla dużych firm – powiedział Bruno Le Maire, francuski minister gospodarki, który reprezentował w rozmowach 27 państw członkowskich. – To porozumienie to doskonała wiadomość dla wszystkich europejskich konsumentów. Będą teraz lepiej poinformowani o wpływie biznesu na prawa człowieka i środowisko – dodał Le Maire w oświadczeniu.

Zarówno notowane, jak i nienotowane na giełdzie spółki zatrudniające ponad 250 pracowników i osiągające obrót w wysokości 40 mln euro będą musiały ujawnić zagrożenia i szanse środowiskowe, społeczne i związane z zarządzaniem oraz wpływ swojej działalności na środowisko i ludzi. Niektóre mniejsze spółki giełdowe będą podlegały lżejszemu zestawowi standardów raportowania – informuje serwis EURACTIV.pl. Raporty te będą musiały być poddawane audytowi zewnętrznemu.

Komisja ds. prawnych Parlamentu Europejskiego stwierdziła, że ​​Unia Europejska ma stać się liderem w ustanawianiu globalnych standardów sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Aby ratyfikować porozumienie, potrzebne jest jeszcze formalne głosowanie w PE oraz w państwach członkowskich.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia zakaże naprawiać stare auta?

Komisja Europejska przygotowała rozporządzenie, które ma zakazać napraw tzw. pojazdów resztkowych. Mają one być od razu złomowane. To kolejny „genialny” plan UE.
2 MIN CZYTANIA

Globalne fundusze wycofały swoje poparcie dla religii klimatystycznej?

BlackRock, JPMorgan Chase, Vanguard oraz State Street niedawno opuściły Climate Action 100+, koalicję największych zarządzających funduszami na świecie, która zobowiązała się zapewnić, by najwięksi globalni emitenci gazów cieplarnianych „podjęli niezbędne działania w sprawie zapobieżenia zmianom klimatu”.
2 MIN CZYTANIA

UE zakaże małych opakowań cukru, sosów i kosmetyków

Unia Europejska chce wprowadzić nie tylko zakaz opakowań na warzywa i owoce czy na jedzenie i napoje spożywane w lokalach, ale zamierza także zakazać małych opakowań cukru, sosów i przypraw oraz kosmetyków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Problem z kolejną dyrektywą. Będą surowe kary

Polska może nie zdążyć z wdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, a wiele przedsiębiorców nawet nie wie, że ich firmy są objęte nowymi regulacjami.
< 1 MIN CZYTANIA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA