Małe i średniej wielkości firmy mogą w dalszym ciągu zaciągać kredyty ekologiczne, udzielane przez banki we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Kredyt ekologiczny udzielany jest ze środków Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 (tzw. FENG). Celem tego rodzaju finansowania ma być zwiększenie efektywności energetycznej w firmach.
– Przedsiębiorca wnioskuje o kredyt w banku komercyjnym, następnie zwraca się do nas po premię ekologiczną. Korzyść dla przedsiębiorcy jest taka, że spłacamy za niego część kapitału – między 25 proc. a 80 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu. Wielkość premii zależy między innymi od miejsca realizacji projektu i od wielkości podmiotu otrzymującego wsparcie – tłumaczy Michał Kopeć, dyrektor departamentu Programów Europejskich BGK, w rozmowie z portalem 300gospodarka.pl.
Ten program – administrowany przez BGK – skierowany jest do mikro, małych i średniej wielkości firm oraz tzw. small-caps i mid-caps, czyli firm zatrudniających maksymalnie do trzech tysięcy osób. Budżet programu oferowania kredytu ekologicznego wynosi 660 mln złotych, a konkurs dla przedsiębiorców przewidziano od 13 czerwca do 17 sierpnia 2023 roku. Przy przyznawaniu premii BGK ocenia przede wszystkim efektywność wydawania środków na dany projekt realizowany przez finansowanego kredytem przedsiębiorcę.
Mniej typowe wsparcie – także z Unii
Na wparcie finansowe mogą liczyć mali i średniej wielkości przedsiębiorcy także ze środków unijnych przeznaczonych na ochronę praw własności intelektualnej (IP).
Pieniądze pochodzą z EUIPO (Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej). Dla przedsiębiorców przygotowano cztery bony (inaczej nazywane voucherami).
– Szczególnie atrakcyjnie jawi się voucher o wartości 225 euro dla polskich firm i hodowców roślin, z którego można pokryć opłatę za zgłoszenie danej odmiany rośliny do CPVO w formie online – podaje Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (CPVO).
CPVO określił cel tego unijnego wsparcia jako „zwiększanie odporności MŚP i pomoc w przejściu na technologie bardziej ekologiczne i cyfrowe, co ma kluczowe znaczenie w szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym. MŚP mogą zostać wyposażone w narzędzia, których potrzebują, aby funkcjonować w nowej rzeczywistości” – podano.
Od 23 stycznia 2022 roku aż do 8 grudnia 2023 r. wsparcie dla przedsiębiorców będzie oferowane w postaci bonów (voucherów) z ich przeznaczeniem na działania związane z ochroną własności intelektualnej.
Z kolei w ramach osobnego wniosku, tzw. „IP Scan”, możliwe jest uzyskanie do 1350 euro z przeznaczeniem na zapłatę za porady ekspertów dotyczące strategii własności intelektualnej.
W tym roku EUIPO na dotacje dla sektora MŚP przeznaczył 27,1 mln euro.