fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseNowe finansowanie dla małych i średnich firm

Nowe finansowanie dla małych i średnich firm

Dla przedsiębiorców sektora MŚP wciąż dostępny jest kredyt ekologiczny oraz mniej typowe formy wsparcia ze środków unijnych.

Małe i średniej wielkości firmy mogą w dalszym ciągu zaciągać kredyty ekologiczne, udzielane przez banki we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Kredyt ekologiczny udzielany jest ze środków Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 (tzw. FENG). Celem tego rodzaju finansowania ma być zwiększenie efektywności energetycznej w firmach.

– Przedsiębiorca wnioskuje o kredyt w banku komercyjnym, następnie zwraca się do nas po premię ekologiczną. Korzyść dla przedsiębiorcy jest taka, że spłacamy za niego część kapitału – między 25 proc. a 80 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu. Wielkość premii zależy między innymi od miejsca realizacji projektu i od wielkości podmiotu otrzymującego wsparcie – tłumaczy Michał Kopeć, dyrektor departamentu Programów Europejskich BGK, w rozmowie z portalem 300gospodarka.pl.

Ten program – administrowany przez BGK – skierowany jest do mikro, małych i średniej wielkości firm oraz tzw. small-caps i mid-caps, czyli firm zatrudniających maksymalnie do trzech tysięcy osób. Budżet programu oferowania kredytu ekologicznego wynosi 660 mln złotych, a konkurs dla przedsiębiorców przewidziano od 13 czerwca do 17 sierpnia 2023 roku. Przy przyznawaniu premii BGK ocenia przede wszystkim efektywność wydawania środków na dany projekt realizowany przez finansowanego kredytem przedsiębiorcę.

Mniej typowe wsparcie – także z Unii

Na wparcie finansowe mogą liczyć mali i średniej wielkości przedsiębiorcy także ze środków unijnych przeznaczonych na ochronę praw własności intelektualnej (IP).

Pieniądze pochodzą z EUIPO (Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej). Dla przedsiębiorców przygotowano cztery bony (inaczej nazywane voucherami).

– Szczególnie atrakcyjnie jawi się voucher o wartości 225 euro dla polskich firm i hodowców roślin, z którego można pokryć opłatę za zgłoszenie danej odmiany rośliny do CPVO w formie online – podaje Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (CPVO).

CPVO określił cel tego unijnego wsparcia jako „zwiększanie odporności MŚP i pomoc w przejściu na technologie bardziej ekologiczne i cyfrowe, co ma kluczowe znaczenie w szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym. MŚP mogą zostać wyposażone w narzędzia, których potrzebują, aby funkcjonować w nowej rzeczywistości” – podano.

Od 23 stycznia 2022 roku aż do 8 grudnia 2023 r. wsparcie dla przedsiębiorców będzie oferowane w postaci bonów (voucherów) z ich przeznaczeniem na działania związane z ochroną własności intelektualnej.

Z kolei w ramach osobnego wniosku, tzw. „IP Scan”, możliwe jest uzyskanie do 1350 euro z przeznaczeniem na zapłatę za porady ekspertów dotyczące strategii własności intelektualnej.

W tym roku EUIPO na dotacje dla sektora MŚP przeznaczył 27,1 mln euro.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA