fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesNowe finansowanie dla przedsiębiorców. Sprawdź ile i od kogo

Nowe finansowanie dla przedsiębiorców. Sprawdź ile i od kogo

Blisko 5 mld złotych w postaci kredytów obrotowych i inwestycyjnych przeznaczy, jeszcze w tym roku, Bank Pekao S.A. na finansowanie MŚP. Przedsiębiorcy będą je zaciągać do maksymalnej wysokości 11,7 mln złotych. Z puli nowego finansowania – oczywiście w odpowiednim wymiarze – będą mogli skorzystać także mikroprzedsiębiorcy.

Lepsza dostępność finansowania, niższy koszt kredytu oraz brak opłaty za zabezpieczenie, stały się możliwe dzięki gwarancji kredytowej udzielanej ze środków Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego (PFG). PFG to inicjatywa uruchomiona w celu zmniejszenia negatywnych skutków pandemii COVID-19 dla europejskiej gospodarki.

Umowa gwarancji w ramach tej inicjatywy to największa w historii umowa Banku Pekao S.A. z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) a równocześnie jedna z większych umów gwarancji bezpośredniej w Europie w tym systemie. Ma nią zostać objęty w tym roku portfel kredytów o łącznej wartości aż 4,7 mld zł, co pozwoli na udzielenie preferencyjnego finansowania około piętnastu tysiącom przedsiębiorców.

Niższa marża, długi okres finansowania

Umowa pozwala na zaciąganie przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa kredytów w rachunku bieżącym, pożyczek, kredytów obrotowych (odnawialnych i nieodnawialnych) oraz kredytów inwestycyjnych. Maksymalna wysokość finansowania zabezpieczonego gwarancją PFG, dostępnego dla pojedynczego przedsiębiorcy w Banku Pekao S.A. wynosi 2,57 mln euro (ok. 11,7 mln zł), a maksymalny okres kredytowania to aż dziesięć lat.

Nowa gwarancja pozwala na zabezpieczenie 70 proc. kapitału i odsetek, obniżenie marży kredytowej i nie dotyczy limitu pomocy de minimis, co w przypadku przedsiębiorców, którzy wykorzystali już limit tej pomocy, stanowi korzystną alternatywę dla innych gwarancji kredytowych.

Udzielenie gwarancji PFG możliwe jest również przy refinansowaniu kredytów przenoszonych do Banku Pekao S.A. z innych banków. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z bardziej atrakcyjnych warunków spłaty dla już zaciągniętych zobowiązań, co niewątpliwie stanowi jej dodatkową zaletę.

Także dla mikroprzedsiębiorców

Bank podpisał również z EFI nową umowę gwarancji portfelowych w ramach tzw. programu EaSI – Programu Komisji Europejskiej na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych. Gwarancja EaSI pozwala bezpłatnie zabezpieczać kredyty w rachunku bieżącym i inne pożyczki oraz udzielać preferencyjnego finansowania mikroprzedsiębiorcom (zatrudniającym do dziewięciu osób).

Dotyczy to zwłaszcza tych przedsiębiorców, którzy ze względu na krótki okres działalności albo brak wymaganych zabezpieczeń nie mogą otrzymać w bankach finansowania na rozwój swojej działalności. Pokrycie ryzyka banku gwarancją EFI aż w 90 proc. pozwala oferować kredyty i pożyczki najmniejszym przedsiębiorstwom – często na preferencyjnych warunkach. Gwarancja EaSI będzie zabezpieczać kredyty obrotowe i pożyczki do pojedynczej wartości 117 tys. złotych. Do wykorzystania do końca III kwartału przyszłego roku jest ogółem 250 mln zł, co pozwoli sfinansować około pięć tysięcy mikrofirm.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

Wojna o klimat dopiero się zaczyna

Do opinii publicznej z trudem przebijają się głosy ze świata nauki, że kryzys klimatyczny to humbug. Prawda jest taka, że zmiany na Ziemi mają charakter cykliczny, a człowiek jest odpowiedzialny za nie w nikłym stopniu. Upolityczniany katastrofizm klimatyczny i ekohisteria, choć sprzyjają budowaniu nowych gałęzi biznesu, mogą stać się autostradą do całkowitej ruiny gospodarek.
8 MIN CZYTANIA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA