fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaFinanseNowe formy wsparcia dla przedsiębiorców sektora MŚP

Nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców sektora MŚP

Na ten rok planowane są już nowe konkursy mające na celu wsparcie mikro-, małych i średniej wielkości przedsiębiorców chcących prowadzić swoją działalność przede wszystkim w sposób „zrównoważony” i „ekologiczny”.

Projekt EENergy

Projekt EENergy (EEN) to jedna z inicjatyw Unii Europejskiej, która ma pomóc uzyskaniu przez małych i średniej wielkości przedsiębiorców finansowania mającego poprawić efektywność energetyczną ich firm. Do rozdysponowania jest 9 mln euro w postaci dotacji, o pojedynczej wartości do 10 tysięcy euro na jedną firmę.

Celem projektu jest osiągnięcie przez firmy lepszej wydajności energetycznej, co ma zamortyzować ich wyższe koszty wynikające z rosnących cen energii oraz z zakłóceń w łańcuchach dostaw.

Warto zwrócić uwagę na warunki przystąpienia do tego konkursu: firma musi działać na rynku co najmniej od końca 2022 roku i jak to określono: „mieć możliwość realizacji działań na poziomie operacyjnym i technicznym”. Do udziału w tym konkursie zapraszane są zwłaszcza przedsiębiorstwa z branż zaliczanych do energochłonnych.

Są jeszcze inne warunki przystąpienia do tego konkursu grantowego: po pierwsze przedsiębiorstwo musi działać na terenie Europy, po drugie powinno wykazać gotowość do poprawy swojej efektywności energetycznej o co najmniej 5 procent.

Co także jest istotne, firma musi spełniać kryteria europejskiego MŚP co do liczby zatrudnionych oraz wielkości sumy bilansowej.

Dofinansowaniem w wysokości 10 tys. euro może pokryć nawet 100 proc. kosztów inwestycji i nie wymaga ono zwrotu (ma charakter bezzwrotnego grantu).

Chcąc skorzystać z tych pieniędzy, przedsiębiorca powinien zarejestrować się na stronie projektu, skonsultować swój plan działania z doradcą ds. zrównoważonego rozwoju z sieci EEN, a następnie złożyć wniosek do 31 marca 2024 roku (szczegóły tutaj: https://een.org.pl/component/content/article/85684:wystartowal-projekt-eenergy-do-zdobycia-10-tys-euro-na-zmniejszenie-zuzycia-energii-w-firmie).

Dotacja może zostać przeznaczona na bardzo rożne działania poprawiające efektywność energetyczną firmy, np. na wykonanie audytu energetycznego, wymianę starego sprzętu na bardziej energooszczędny, zakup i montaż systemów energii odnawialnej, wdrożenie systemów zarządzania energią, szkolenia dla pracowników w zakresie efektywności energetycznej czy uzyskanie świadectw charakterystyki energetycznej.

Dla gastronomii i hotelarstwa na Opolszczyźnie

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCGR) zaplanowało na 2024 rok aż pięć naborów konkursowych dla firm sektora MŚP. 222 mln złotych ma zostać rozdysponowane pośród przedsiębiorców branży hotelarskiej, gastronomicznej i kulturalnej.

Pierwszy, bo już w marcu tego roku, ruszy nabór dotyczący internacjonalizacji i promocji gospodarczej. Na wsparcie dla MŚP przeznaczono w sumie 8 mln złotych. Mogą na nie liczyć firmy branży hotelarsko-gastronomiczno-cateringowej, która szczególnie ucierpiała w czasie pandemii COVID-19.

– Z tych pieniędzy będą mogły skorzystać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa chcące sfinansować np. wyjazdy na międzynarodowe targi, ale także materiały promocyjne, które pomogą z wypromowaniu swojej oferty i znalezieniu nowych partnerów biznesowych – zapowiada Michał Durzyński, zastępca dyrektora OCRG.

Maksymalne dofinansowanie może wynieść do 90 proc. kosztów kwalifikowanych danego projektu konkursowego, nie więcej jednak niż 540 tys. złotych dla jednego przedsiębiorcy.

Od EFL-u dla ekologicznych MŚP

Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) przygotował nową ofertę finansowania inwestycji w ramach Leasingu Europejskiego. Już od połowy stycznia tego roku mikro-, mali i średniej wielkości przedsiębiorcy (o aktywach poniżej 43 mln euro, z sumą obrotów poniżej 50 mln euro i zatrudniający mniej niż 250 pracowników), mogą liczyć na sfinansowanie leasingiem środków trwałych, ale głównie z grupy tzw. zielonych aktywów.

EFL zapewnia tu o niższym koszcie finansowania (o 25 punktów bazowych) i możliwości nabycia w leasingu elektrycznych samochodów osobowych i dostawczych, a także elektrycznych pojazdów ciężkich, naczep i przyczep oraz maszyn i urządzeń. Minimalny okres finansowania wynosi 24 miesiące, a maksymalna wartość transakcji to 12,5 mln euro.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

Jak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Okazuje się, że ze stanów amerykańskich to Floryda jest najbardziej przedsiębiorczym stanem. W ogólnokrajowym badaniu wzięto pod uwagę odsetek start-upów wciąż działających po roku, liczbę małych firm na sto tys. mieszkańców i nowo otwieranych działalności gospodarczych.
3 MIN CZYTANIA