fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesNowe fundusze do wzięcia przez przedsiębiorców

Nowe fundusze do wzięcia przez przedsiębiorców

Są nowe środki pochodzące z funduszy europejskich na wsparcie rozwoju małych i średnich biznesów.

Aż do 25 października tego roku mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą zgłaszać w PARP projekty, których celem jest przyspieszenie transformacji firm w kierunku Przemysłu 4.0. z jednoczesnym zastosowaniem w nich automatyzacji i robotyzacji, a do wzięcia (jednorazowo) jest nawet 3 mln złotych. Wkład własny przedsiębiorcy nie musi być przy tym wyższy niż 15 procent.

Pieniądze są dystrybuowane w sześciu województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim (ale – jak zwykle – bez Warszawy i przyległych powiatów).

Bezzwrotnymi grantami można sfinansować audyt technologiczny oraz diagnozę dojrzałości cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa, a także opracowanie tzw. mapy drogowej firmy w jej transformacji do Przemysłu 4.0.

Refinansowane mogą być również inwestycje, takie jak zakup automatów, robotów i innych maszyn oraz oprogramowania, jak również ich instalacja i wdrożenie.

Konkurs „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP”, którego administratorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), finansowany jest z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (tzw. FEPW).

Dla poszkodowanych rolników na wsparcie płynności

Przedsiębiorcy związani z sektorem rolniczym, którzy ucierpieli w efekcie wojny Rosji z Ukrainą, będą mogli już wkrótce stanąć się beneficjentami nowego, gigantycznego programu o łącznej wartości 176 mln euro (780 mln zł).

Z pomocy skorzystają przedsiębiorcy odczuwający problemy z płynnością „spowodowane obecnym kryzysem geopolitycznym”.

Na dopłaty do oprocentowania kredytów mogą liczyć rolnicy zajmujący się obrotem lub skupem zbóż, nasionami roślin rolniczych, skupem lub mrożeniem owoców miękkich. Obejmie on także małe i średnie przedsiębiorstwa.

Szacuje się, że z tego programu skorzysta ponad tysiąc przedsiębiorców.

Ten unijny program – zdaniem samej Komisji Europejskiej – jest „niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego”.

Polski program jest tym razem zgodny z warunkami określonymi w tzw. tymczasowych ramach kryzysowych i przejściowych. W szczególności, jeżeli pomoc nie przekroczy 2 mln euro przypadających na jednego beneficjenta oraz jeżeli zostanie rozliczona nie później niż dnia 31 grudnia 2023 roku – określiła warunki Komisja Europejska.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA