fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaBiznesNowe fundusze do wzięcia przez przedsiębiorców

Nowe fundusze do wzięcia przez przedsiębiorców

Są nowe środki pochodzące z funduszy europejskich na wsparcie rozwoju małych i średnich biznesów.

Aż do 25 października tego roku mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą zgłaszać w PARP projekty, których celem jest przyspieszenie transformacji firm w kierunku Przemysłu 4.0. z jednoczesnym zastosowaniem w nich automatyzacji i robotyzacji, a do wzięcia (jednorazowo) jest nawet 3 mln złotych. Wkład własny przedsiębiorcy nie musi być przy tym wyższy niż 15 procent.

Pieniądze są dystrybuowane w sześciu województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim (ale – jak zwykle – bez Warszawy i przyległych powiatów).

Bezzwrotnymi grantami można sfinansować audyt technologiczny oraz diagnozę dojrzałości cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa, a także opracowanie tzw. mapy drogowej firmy w jej transformacji do Przemysłu 4.0.

Refinansowane mogą być również inwestycje, takie jak zakup automatów, robotów i innych maszyn oraz oprogramowania, jak również ich instalacja i wdrożenie.

Konkurs „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP”, którego administratorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), finansowany jest z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (tzw. FEPW).

Dla poszkodowanych rolników na wsparcie płynności

Przedsiębiorcy związani z sektorem rolniczym, którzy ucierpieli w efekcie wojny Rosji z Ukrainą, będą mogli już wkrótce stanąć się beneficjentami nowego, gigantycznego programu o łącznej wartości 176 mln euro (780 mln zł).

Z pomocy skorzystają przedsiębiorcy odczuwający problemy z płynnością „spowodowane obecnym kryzysem geopolitycznym”.

Na dopłaty do oprocentowania kredytów mogą liczyć rolnicy zajmujący się obrotem lub skupem zbóż, nasionami roślin rolniczych, skupem lub mrożeniem owoców miękkich. Obejmie on także małe i średnie przedsiębiorstwa.

Szacuje się, że z tego programu skorzysta ponad tysiąc przedsiębiorców.

Ten unijny program – zdaniem samej Komisji Europejskiej – jest „niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego”.

Polski program jest tym razem zgodny z warunkami określonymi w tzw. tymczasowych ramach kryzysowych i przejściowych. W szczególności, jeżeli pomoc nie przekroczy 2 mln euro przypadających na jednego beneficjenta oraz jeżeli zostanie rozliczona nie później niż dnia 31 grudnia 2023 roku – określiła warunki Komisja Europejska.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA

Czas ułatwić firmom dostęp do środków na rozwój

Polskie przedsiębiorstwa powinny mieć ułatwiony dostęp do pieniędzy na rozwój, ale do tego potrzebne są konkretne zmiany.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Im większa firma, tym elastyczniejsze formy zatrudnienia

GIG ekonomia to dla przedsiębiorców sposób na szybsze pozyskanie talentów, szansa na zwiększenie zdolności do adaptacji w zmiennym otoczeniu rynkowym oraz zdobycie przewag konkurencyjnych. Nowy raport E&Y ujawnia, jak kwestia elastycznego zatrudniania wygląda w Polsce.
2 MIN CZYTANIA