Aż do 25 października tego roku mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą zgłaszać w PARP projekty, których celem jest przyspieszenie transformacji firm w kierunku Przemysłu 4.0. z jednoczesnym zastosowaniem w nich automatyzacji i robotyzacji, a do wzięcia (jednorazowo) jest nawet 3 mln złotych. Wkład własny przedsiębiorcy nie musi być przy tym wyższy niż 15 procent.
Pieniądze są dystrybuowane w sześciu województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz mazowieckim (ale – jak zwykle – bez Warszawy i przyległych powiatów).
Bezzwrotnymi grantami można sfinansować audyt technologiczny oraz diagnozę dojrzałości cyfrowej transformacji przedsiębiorstwa, a także opracowanie tzw. mapy drogowej firmy w jej transformacji do Przemysłu 4.0.
Refinansowane mogą być również inwestycje, takie jak zakup automatów, robotów i innych maszyn oraz oprogramowania, jak również ich instalacja i wdrożenie.
Konkurs „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP”, którego administratorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), finansowany jest z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (tzw. FEPW).
Dla poszkodowanych rolników na wsparcie płynności
Przedsiębiorcy związani z sektorem rolniczym, którzy ucierpieli w efekcie wojny Rosji z Ukrainą, będą mogli już wkrótce stanąć się beneficjentami nowego, gigantycznego programu o łącznej wartości 176 mln euro (780 mln zł).
Z pomocy skorzystają przedsiębiorcy odczuwający problemy z płynnością „spowodowane obecnym kryzysem geopolitycznym”.
Na dopłaty do oprocentowania kredytów mogą liczyć rolnicy zajmujący się obrotem lub skupem zbóż, nasionami roślin rolniczych, skupem lub mrożeniem owoców miękkich. Obejmie on także małe i średnie przedsiębiorstwa.
Szacuje się, że z tego programu skorzysta ponad tysiąc przedsiębiorców.
Ten unijny program – zdaniem samej Komisji Europejskiej – jest „niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego”.
Polski program jest tym razem zgodny z warunkami określonymi w tzw. tymczasowych ramach kryzysowych i przejściowych. W szczególności, jeżeli pomoc nie przekroczy 2 mln euro przypadających na jednego beneficjenta oraz jeżeli zostanie rozliczona nie później niż dnia 31 grudnia 2023 roku – określiła warunki Komisja Europejska.