fbpx
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaKrajNowe mieszkania będą droższe?

Nowe mieszkania będą droższe?

Polska branża budowlana nie ma wątpliwości, że wkrótce nowe mieszkania będą jeszcze droższe niż dotychczas.

Polski Związek Pracodawców Budownictwa prognozuje wzrost cen nieruchomości. Radio RMF FM donosi, że do końca 2024 roku podwyżki wyniosą nawet kilkanaście procent za metr kwadratowy.

RMF FM przytacza komentarz głównego ekonomisty PZPB Damiana Kaźmierczaka, który wskazuje, że na polskim rynku nieruchomości „pojawił się bardzo silny popyt na mieszkania”.

Ten popyt ma trzy źródła: kredyt 2 procent, osoby, które posiłkują się kredytem, zauważyły, że stopy procentowe nie powinny już rosnąć. Pojawił się też popyt ze strony osób, które mają odpowiednie zasoby gotówki i uznają, że warto zainwestować je w mieszkania

– wyjaśnił Damian Kaźmierczak na antenie RMF FM.

Mieszkania najbardziej podrożeją w największych ośrodkach miejskich, jak Warszawa, Trójmiasto lub Kraków, ale i w innych dużych miastach ceny będą rosły w podobnym tempie.

Problemem polskiego rynku nieruchomości jest niska liczba nowych mieszkań, gdyż od stycznia do lipca 2023 roku powstało ich w całej Polsce ok. 60 tysięcy, czyli podobnie do poziomu z 2016 roku i znacznie mniej niż w rekordowym 2021 roku. Zdaniem Damiana Kaźmierczaka mogą minąć lata zanim uda się nadrobić te straty.

Źródło: RMF FM

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA