fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajNowe mieszkania będą droższe?

Nowe mieszkania będą droższe?

Polska branża budowlana nie ma wątpliwości, że wkrótce nowe mieszkania będą jeszcze droższe niż dotychczas.

Polski Związek Pracodawców Budownictwa prognozuje wzrost cen nieruchomości. Radio RMF FM donosi, że do końca 2024 roku podwyżki wyniosą nawet kilkanaście procent za metr kwadratowy.

RMF FM przytacza komentarz głównego ekonomisty PZPB Damiana Kaźmierczaka, który wskazuje, że na polskim rynku nieruchomości „pojawił się bardzo silny popyt na mieszkania”.

Ten popyt ma trzy źródła: kredyt 2 procent, osoby, które posiłkują się kredytem, zauważyły, że stopy procentowe nie powinny już rosnąć. Pojawił się też popyt ze strony osób, które mają odpowiednie zasoby gotówki i uznają, że warto zainwestować je w mieszkania

– wyjaśnił Damian Kaźmierczak na antenie RMF FM.

Mieszkania najbardziej podrożeją w największych ośrodkach miejskich, jak Warszawa, Trójmiasto lub Kraków, ale i w innych dużych miastach ceny będą rosły w podobnym tempie.

Problemem polskiego rynku nieruchomości jest niska liczba nowych mieszkań, gdyż od stycznia do lipca 2023 roku powstało ich w całej Polsce ok. 60 tysięcy, czyli podobnie do poziomu z 2016 roku i znacznie mniej niż w rekordowym 2021 roku. Zdaniem Damiana Kaźmierczaka mogą minąć lata zanim uda się nadrobić te straty.

Źródło: RMF FM

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA