fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaKrajNowe mieszkania będą droższe?

Nowe mieszkania będą droższe?

Polska branża budowlana nie ma wątpliwości, że wkrótce nowe mieszkania będą jeszcze droższe niż dotychczas.

Polski Związek Pracodawców Budownictwa prognozuje wzrost cen nieruchomości. Radio RMF FM donosi, że do końca 2024 roku podwyżki wyniosą nawet kilkanaście procent za metr kwadratowy.

RMF FM przytacza komentarz głównego ekonomisty PZPB Damiana Kaźmierczaka, który wskazuje, że na polskim rynku nieruchomości „pojawił się bardzo silny popyt na mieszkania”.

Ten popyt ma trzy źródła: kredyt 2 procent, osoby, które posiłkują się kredytem, zauważyły, że stopy procentowe nie powinny już rosnąć. Pojawił się też popyt ze strony osób, które mają odpowiednie zasoby gotówki i uznają, że warto zainwestować je w mieszkania

– wyjaśnił Damian Kaźmierczak na antenie RMF FM.

Mieszkania najbardziej podrożeją w największych ośrodkach miejskich, jak Warszawa, Trójmiasto lub Kraków, ale i w innych dużych miastach ceny będą rosły w podobnym tempie.

Problemem polskiego rynku nieruchomości jest niska liczba nowych mieszkań, gdyż od stycznia do lipca 2023 roku powstało ich w całej Polsce ok. 60 tysięcy, czyli podobnie do poziomu z 2016 roku i znacznie mniej niż w rekordowym 2021 roku. Zdaniem Damiana Kaźmierczaka mogą minąć lata zanim uda się nadrobić te straty.

Źródło: RMF FM

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA