Sejm pracuje nad stworzeniem Systemu Informacji Finansowej – informuje Business Insider Polska.

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy, która ma pozwolić na stworzenie bazy danych o rachunkach bankowych. Dzięki niej skarbówka ma mieć dokładniejsze informacje również o skrytkach bankowych i depozytach. Zgodnie z planem System Informacji Finansowej ma skupiać się na wszystkich rachunkach, działających i zamkniętych.

Business Insider Polska, cytując uzasadnienie projektu tłumaczy, że dzięki bazie rząd zaoszczędzi na funkcjonowaniu organów publicznych i zwiększy kontrolę nad działaniami służb w zakresie pozyskiwania informacji o rachunkach. System Informacji Finansowej ma służyć realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury, właściwych służb. Oznacza to, że skorzystają z niego takie instytucje, jak Krajowa Administracja Skarbowa, ale też na przykład Policja, Centralne Biuro Antykorupcyjne, a nawet Żandarmeria Wojskowa.

– Chciałbym podkreślić, że w Systemie Informacji Finansowej nie będą gromadzone informacje o środkach pieniężnych na rachunkach, ale tylko o samych rachunkach, o tym, że taki rachunek należący do konkretnej osoby czy podmiotu istnieje, czy istniał – zapewniał w Sejmie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Rząd przyjął już omawiany projekt ustawy i od 10 listopada jest on w Sejmie, a w ubiegłym tygodniu trafił do komisji.

Źródło: Business Insider Polska

Poprzedni artykułUOKiK wziął się za PayPal
Następny artykułCzy grożą nam fale zwolnień?