fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaFinanseSystem Informacji Finansowej – nowe narzędzie skarbówki

System Informacji Finansowej – nowe narzędzie skarbówki

Sejm pracuje nad stworzeniem Systemu Informacji Finansowej – informuje Business Insider Polska.

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy, która ma pozwolić na stworzenie bazy danych o rachunkach bankowych. Dzięki niej skarbówka ma mieć dokładniejsze informacje również o skrytkach bankowych i depozytach. Zgodnie z planem System Informacji Finansowej ma skupiać się na wszystkich rachunkach, działających i zamkniętych.

Business Insider Polska, cytując uzasadnienie projektu tłumaczy, że dzięki bazie rząd zaoszczędzi na funkcjonowaniu organów publicznych i zwiększy kontrolę nad działaniami służb w zakresie pozyskiwania informacji o rachunkach. System Informacji Finansowej ma służyć realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury, właściwych służb. Oznacza to, że skorzystają z niego takie instytucje, jak Krajowa Administracja Skarbowa, ale też na przykład Policja, Centralne Biuro Antykorupcyjne, a nawet Żandarmeria Wojskowa.

– Chciałbym podkreślić, że w Systemie Informacji Finansowej nie będą gromadzone informacje o środkach pieniężnych na rachunkach, ale tylko o samych rachunkach, o tym, że taki rachunek należący do konkretnej osoby czy podmiotu istnieje, czy istniał – zapewniał w Sejmie wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Rząd przyjął już omawiany projekt ustawy i od 10 listopada jest on w Sejmie, a w ubiegłym tygodniu trafił do komisji.

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA

Niepełnoletni dłużnicy w Polsce. Skąd się biorą ich długi?

W Polsce gwałtownie rośnie liczba niepełnoletnich osób, które są zarejestrowane w rejestrach dłużników. Jest ich ponad dwa razy więcej niż przed rokiem.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA