fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiNowe obowiązki przedsiębiorców względem ZUS związane z Polski Ładem

Nowe obowiązki przedsiębiorców względem ZUS związane z Polski Ładem

Uwaga - od stycznia 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy, nawet ci, którzy nie zatrudniają pracowników, będą zobowiązani do comiesięcznego informowania ZUS o uzyskanych dochodach!

Jak już kilka razy informowaliśmy, Polski Ład prowadza znaczące zmiany w zakresie ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Likwidacji ma ulec nie tylko składka zdrowotna w stałej, comiesięcznej kwocie, lecz także możliwość jej odliczenia od podatku. Spowoduje to duży wzrost obciążeń finansowych firm, których wysokość należnego ubezpieczenia zdrowotnego uzależniona będzie od uzyskanego w danym miesiącu dochodu. To jednak nie wszystko. Przedsiębiorcy od stycznia 2022 roku muszą liczyć się również z wystąpieniem nowego obowiązku raportowego względem ZUS.

Choć prace nad ustawą zmieniającą wciąż trwają, to w świetle projektowanych przepisów wysokość składki zdrowotnej dla osób prowadzących firmę na zasadach ogólnych pozostanie na poziomie 9 proc. dochodu. Na niższe obciążenia mogą liczyć ryczałtowcy i liniowcy. W ich przypadku wysokość składki zdrowotnej ma wynosić 4,9 proc. dochodu.

Uzależnienie wysokości składki zdrowotnej od osiąganego w danym miesiącu dochodu prawdopodobnie spowoduje, że przedsiębiorcy, również ci, którzy nie zatrudniają pracowników, będą zobowiązani do comiesięcznego raportowania do ZUS informacji o poziomie uzyskanego dochodu. Od jego wysokości uzależniona będzie bowiem wysokość kwoty składki zdrowotnej, jaką będzie trzeba uiścić do ZUS. Co prawda nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie będzie trzeba wysłać te informacje. Wiadomo natomiast, że zmienią się obowiązujące terminy zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Nowe przepisy wydłużą ten termin do 20. dnia miesiąca.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.