Uwaga – od stycznia 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy, nawet ci, którzy nie zatrudniają pracowników, będą zobowiązani do comiesięcznego informowania ZUS o uzyskanych dochodach!

Jak już kilka razy informowaliśmy, Polski Ład prowadza znaczące zmiany w zakresie ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Likwidacji ma ulec nie tylko składka zdrowotna w stałej, comiesięcznej kwocie, lecz także możliwość jej odliczenia od podatku. Spowoduje to duży wzrost obciążeń finansowych firm, których wysokość należnego ubezpieczenia zdrowotnego uzależniona będzie od uzyskanego w danym miesiącu dochodu. To jednak nie wszystko. Przedsiębiorcy od stycznia 2022 roku muszą liczyć się również z wystąpieniem nowego obowiązku raportowego względem ZUS.

Choć prace nad ustawą zmieniającą wciąż trwają, to w świetle projektowanych przepisów wysokość składki zdrowotnej dla osób prowadzących firmę na zasadach ogólnych pozostanie na poziomie 9 proc. dochodu. Na niższe obciążenia mogą liczyć ryczałtowcy i liniowcy. W ich przypadku wysokość składki zdrowotnej ma wynosić 4,9 proc. dochodu.

Uzależnienie wysokości składki zdrowotnej od osiąganego w danym miesiącu dochodu prawdopodobnie spowoduje, że przedsiębiorcy, również ci, którzy nie zatrudniają pracowników, będą zobowiązani do comiesięcznego raportowania do ZUS informacji o poziomie uzyskanego dochodu. Od jego wysokości uzależniona będzie bowiem wysokość kwoty składki zdrowotnej, jaką będzie trzeba uiścić do ZUS. Co prawda nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie będzie trzeba wysłać te informacje. Wiadomo natomiast, że zmienią się obowiązujące terminy zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Nowe przepisy wydłużą ten termin do 20. dnia miesiąca.

Poprzedni artykułStawka większa niż biznes – biznesowe rodziny spotkały się na Międzynarodowym Kongresie Firm Rodzinnych
Następny artykułDuch pracy ludzkiej