fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiNowe obowiązki przedsiębiorców względem ZUS związane z Polski Ładem

Nowe obowiązki przedsiębiorców względem ZUS związane z Polski Ładem

Uwaga - od stycznia 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy, nawet ci, którzy nie zatrudniają pracowników, będą zobowiązani do comiesięcznego informowania ZUS o uzyskanych dochodach!

Jak już kilka razy informowaliśmy, Polski Ład prowadza znaczące zmiany w zakresie ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Likwidacji ma ulec nie tylko składka zdrowotna w stałej, comiesięcznej kwocie, lecz także możliwość jej odliczenia od podatku. Spowoduje to duży wzrost obciążeń finansowych firm, których wysokość należnego ubezpieczenia zdrowotnego uzależniona będzie od uzyskanego w danym miesiącu dochodu. To jednak nie wszystko. Przedsiębiorcy od stycznia 2022 roku muszą liczyć się również z wystąpieniem nowego obowiązku raportowego względem ZUS.

Choć prace nad ustawą zmieniającą wciąż trwają, to w świetle projektowanych przepisów wysokość składki zdrowotnej dla osób prowadzących firmę na zasadach ogólnych pozostanie na poziomie 9 proc. dochodu. Na niższe obciążenia mogą liczyć ryczałtowcy i liniowcy. W ich przypadku wysokość składki zdrowotnej ma wynosić 4,9 proc. dochodu.

Uzależnienie wysokości składki zdrowotnej od osiąganego w danym miesiącu dochodu prawdopodobnie spowoduje, że przedsiębiorcy, również ci, którzy nie zatrudniają pracowników, będą zobowiązani do comiesięcznego raportowania do ZUS informacji o poziomie uzyskanego dochodu. Od jego wysokości uzależniona będzie bowiem wysokość kwoty składki zdrowotnej, jaką będzie trzeba uiścić do ZUS. Co prawda nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie będzie trzeba wysłać te informacje. Wiadomo natomiast, że zmienią się obowiązujące terminy zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Nowe przepisy wydłużą ten termin do 20. dnia miesiąca.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA