fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaKrajNowe przepisy przeciwko kradzieży spółek

Nowe przepisy przeciwko kradzieży spółek

Dzisiaj weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących Krajowego Rejestru Sądowego, która ma poprawić przepływ informacji o wpływie wniosku do akt rejestrowych i przeciwdziałać tzw. kradzieżom spółek.

W wyniku zmian wprowadzona została usługa automatycznego powiadamiania o zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym oraz dokonaniu wpisu w Rejestrze. Newsletter będzie przesyłany drogą mailową i polega na automatycznym sygnalizowaniu o takich zdarzeniach jak zarejestrowanie sprawy dotyczącej określonego podmiotu czy dokonanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Powiadomienie pozwoli też subskrybentom ustalać etapy procedowania sprawy przez sąd rejestrowy, co ma odciążyć sekretariaty sądowe, aby te mogły zająć się ważniejszymi sprawami.

Newsletter nie jest przypisywany przedsiębiorcom automatycznie, bo trzeba będzie się do niego zapisać. Po rozpoczęciu subskrypcji informacje będą przesyłane maksymalnie przez rok, albo do chwili rezygnacji z ich otrzymywania. Po upływie roku, będzie można przedłużyć subskrypcję na kolejny rok. Celem takiego rozwiązania jest ograniczenie tzw. martwych subskrypcji, które są przesyłane do osób, niebędących nimi zainteresowanymi. W jednym newsletterze będzie mogły znajdować się informacje dotyczące maksymalnie pięćdziesięciu podmiotów.

Wprowadzone zmiany mają na celu wzmocnienie funkcji informacyjnej KRS oraz akt rejestrowych, a także zwiększenie bezpieczeństwa obrotu prawno-gospodarczego przez umożliwienie zainteresowanym podmiotom niezwłocznego uzyskania informacji o wpływie akt rejestrowych wniosków lub innych dokumentów. Ma to ograniczyć przypadki tzw. kradzieży spółek, gdy oszuści podstępem próbują przejąć spółkę przez dokonywanie wpisu w Rejestrze przy użyciu sfałszowanych dokumentów.

Zmiany zostały poparte przez wszystkie kluby sejmowe.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA