W wyniku zmian wprowadzona została usługa automatycznego powiadamiania o zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym oraz dokonaniu wpisu w Rejestrze. Newsletter będzie przesyłany drogą mailową i polega na automatycznym sygnalizowaniu o takich zdarzeniach jak zarejestrowanie sprawy dotyczącej określonego podmiotu czy dokonanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Powiadomienie pozwoli też subskrybentom ustalać etapy procedowania sprawy przez sąd rejestrowy, co ma odciążyć sekretariaty sądowe, aby te mogły zająć się ważniejszymi sprawami.
Newsletter nie jest przypisywany przedsiębiorcom automatycznie, bo trzeba będzie się do niego zapisać. Po rozpoczęciu subskrypcji informacje będą przesyłane maksymalnie przez rok, albo do chwili rezygnacji z ich otrzymywania. Po upływie roku, będzie można przedłużyć subskrypcję na kolejny rok. Celem takiego rozwiązania jest ograniczenie tzw. martwych subskrypcji, które są przesyłane do osób, niebędących nimi zainteresowanymi. W jednym newsletterze będzie mogły znajdować się informacje dotyczące maksymalnie pięćdziesięciu podmiotów.
Wprowadzone zmiany mają na celu wzmocnienie funkcji informacyjnej KRS oraz akt rejestrowych, a także zwiększenie bezpieczeństwa obrotu prawno-gospodarczego przez umożliwienie zainteresowanym podmiotom niezwłocznego uzyskania informacji o wpływie akt rejestrowych wniosków lub innych dokumentów. Ma to ograniczyć przypadki tzw. kradzieży spółek, gdy oszuści podstępem próbują przejąć spółkę przez dokonywanie wpisu w Rejestrze przy użyciu sfałszowanych dokumentów.
Zmiany zostały poparte przez wszystkie kluby sejmowe.
PAP