fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaPodatkiNowe przepisy ws. informacji o cenach transferowych

Nowe przepisy ws. informacji o cenach transferowych

Ministerstwo Finansów opublikowało dwa nowe projekty zmieniające rozporządzenia ws. informacji o cenach transferowych w zakresie podatków dochodowych PIT i CIT. Zmiany obejmą zarówno modyfikacje mające ułatwić wypełnianie informacji, jak i modyfikacje dostosowujące rozporządzenia do zmian na poziomie ustawowym.

Rozwiązania wprowadzane projektem rozporządzenia mają za zadanie ułatwić wypełnianie informacji o cenach transferowych i jej składanie, jak również podnieść efektywność analizy danych z informacji o cenach transferowych. Konieczność wprowadzenia stosownych zmian w rozporządzeniu wynika także z przeprowadzonej nowelizacji przepisów ustawy, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2021 r., i obejmowała przepisy z obszaru cen transferowych, mających wpływ na obowiązek składania informacji o cenach transferowych” – wskazują projektodawcy.

Pakiet zmian w ramach nowelizacji obejmuje m.in. dodanie informacji ws. wartości transakcji podlegającej raportowaniu, która przypada na kraj siedziby lub zarządu kontrahenta, oraz informacji o rodzaju raportowanej transakcji oraz o kraju rzeczywistego właściciela, w przypadku transakcji, o których mowa w art. 110 ust. 1a ustawy.

Przewidziano również doprecyzowanie objaśnień dotyczących wypełniania informacji w zakresie identyfikatora podatkowego oraz kodu dla transakcji „Inne transakcje – sprzedaż” oraz „Inne transakcje – zakup”.

Nowe regulacje znajdą zastosowanie względem informacji o cenach transferowych za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2020 r.

Wprowadzenie zmian przewidują dwa projekty rozporządzeń (z 31 sierpnia 2021 r.) Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej:

  • zmieniające rozporządzenie w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych;
  • zmieniające rozporządzenie w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Oba rozporządzenia mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

Kolejny pomysł na składkę zdrowotną

Polska 2050 zaproponowała swoją wersję reformy składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracujących na etacie. Stawka miałaby być uzależniona od przychodów.
2 MIN CZYTANIA

Wojna cenowa dyskontów poszerzy się o VAT?

Sieć dyskontów Aldi zapowiedziała, że nie podniesie w kwietniu cen podstawowych produktów o równowartość VAT, w związku z planowaną podwyżką stawki tego podatku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA