Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich miałby na celu upamiętnienie trzech powstań śląskich, jakie miały miejsce w latach 1919-1921.

Powstania te były zrywami niepodległościowymi w czasie formowania się państwa polskiego po I wojnie światowej. W czasie Powstań Śląskich, Ślązacy przeciwstawiali się represjom i terrorowi, jakiego doznawali ze strony Niemiec.

Po trzecim Powstaniu Śląskim w 1922 roku Genewie podpisano konwencję, zgodnie z którą Polsce przyznano około 1/3 spornego terytorium Śląska.

 

fot. screen youtube/Prezydent.pl

 

Wspominając te wydarzenia, Andrzej Duda powiedział:

 

To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie*

 

Aby upamiętnić 20 czerwca 1922 roku, Prezydent podpisał ustawę dotyczącą ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Nowe święto miałoby przypadać właśnie na 20 czerwca.

Czy będzie to dzień wolny od pracy? W projekcie podpisanej ustawy nie ma na ten temat żadnego zapisu. Jeśli Narodowy Dzień Powstań Śląskich miałby być dniem wolnym, być może zostanie to zapisane w odrębnych przepisach.

 

 

*cyt. prezydent.pl

Poprzedni artykułRoboty zabiorą nam pracę?
Następny artykułJak bardzo skurczy się gospodarka Ukrainy?