Narodowy Dzień Powstań Śląskich miałby na celu upamiętnienie trzech powstań śląskich, jakie miały miejsce w latach 1919-1921.
Powstania te były zrywami niepodległościowymi w czasie formowania się państwa polskiego po I wojnie światowej. W czasie Powstań Śląskich, Ślązacy przeciwstawiali się represjom i terrorowi, jakiego doznawali ze strony Niemiec.
Po trzecim Powstaniu Śląskim w 1922 roku Genewie podpisano konwencję, zgodnie z którą Polsce przyznano około 1/3 spornego terytorium Śląska.

Wspominając te wydarzenia, Andrzej Duda powiedział:
To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie*
Aby upamiętnić 20 czerwca 1922 roku, Prezydent podpisał ustawę dotyczącą ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Nowe święto miałoby przypadać właśnie na 20 czerwca.
Czy będzie to dzień wolny od pracy? W projekcie podpisanej ustawy nie ma na ten temat żadnego zapisu. Jeśli Narodowy Dzień Powstań Śląskich miałby być dniem wolnym, być może zostanie to zapisane w odrębnych przepisach.
*cyt. prezydent.pl