fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeNowe technologie sposobem na podbicie światowych rynków

Nowe technologie sposobem na podbicie światowych rynków

Rząd chce pomóc polskim przedsiębiorcom zwiększyć swoją atrakcyjność i konkurencyjność na światowych rynkach.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, opisując program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki wyjaśnił, że jego celem jest wzrost konkurencyjności polskich firm na światowych rynkach. Nie ma bowiem wątpliwości, że nasze przedsiębiorstwa stają się dla zagranicy coraz mniej atrakcyjne z punktu widzenia kosztów pracy. Sam program FENK został przyjęty przez Komisję Europejską w dniu 27 września.

Wiceminister Żalek zaznaczył, że zawarto już porozumienia z trzema instytucjami pośredniczącymi, a do końca roku planowane jest podpisanie z dwiema kolejnymi. Poza tym wyłaniany jest Komitet Monitorujący przez Radę Działalności Pożytku Publicznego, a jego pierwsze posiedzenie ma się odbyć w połowie stycznia 2023 r. Wszystko po to, aby odpowiednio rozdysponować środki dla małych, średnich, ale też dużych przedsiębiorstw.

– Jest szansa, że pod koniec stycznia przyszłego roku uda nam się przygotować harmonogram naborów i dokumentację konkursową. W I kwartale przyszłego roku jesteśmy w stanie uruchomić cały ten proces – powiedział wiceszef MFiPR. – Mali przedsiębiorcy będą obsługiwani przez PARP, a duzi – przez NCBR.

Budżet programu FENG wynosi ok. 7,9 mld euro. Środki te mają pomóc w m.in. zwiększeniu potencjału w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystywaniu zaawansowanych technologii. Ma też poprawić konkurencyjność MŚP i transformować gospodarkę w kierunku zielonych technologii.

PAP, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA