fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeNowe technologie sposobem na podbicie światowych rynków

Nowe technologie sposobem na podbicie światowych rynków

Rząd chce pomóc polskim przedsiębiorcom zwiększyć swoją atrakcyjność i konkurencyjność na światowych rynkach.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, opisując program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki wyjaśnił, że jego celem jest wzrost konkurencyjności polskich firm na światowych rynkach. Nie ma bowiem wątpliwości, że nasze przedsiębiorstwa stają się dla zagranicy coraz mniej atrakcyjne z punktu widzenia kosztów pracy. Sam program FENK został przyjęty przez Komisję Europejską w dniu 27 września.

Wiceminister Żalek zaznaczył, że zawarto już porozumienia z trzema instytucjami pośredniczącymi, a do końca roku planowane jest podpisanie z dwiema kolejnymi. Poza tym wyłaniany jest Komitet Monitorujący przez Radę Działalności Pożytku Publicznego, a jego pierwsze posiedzenie ma się odbyć w połowie stycznia 2023 r. Wszystko po to, aby odpowiednio rozdysponować środki dla małych, średnich, ale też dużych przedsiębiorstw.

– Jest szansa, że pod koniec stycznia przyszłego roku uda nam się przygotować harmonogram naborów i dokumentację konkursową. W I kwartale przyszłego roku jesteśmy w stanie uruchomić cały ten proces – powiedział wiceszef MFiPR. – Mali przedsiębiorcy będą obsługiwani przez PARP, a duzi – przez NCBR.

Budżet programu FENG wynosi ok. 7,9 mld euro. Środki te mają pomóc w m.in. zwiększeniu potencjału w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystywaniu zaawansowanych technologii. Ma też poprawić konkurencyjność MŚP i transformować gospodarkę w kierunku zielonych technologii.

PAP, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA