fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaInnowacjeNowe technologie sposobem na podbicie światowych rynków

Nowe technologie sposobem na podbicie światowych rynków

Rząd chce pomóc polskim przedsiębiorcom zwiększyć swoją atrakcyjność i konkurencyjność na światowych rynkach.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, opisując program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki wyjaśnił, że jego celem jest wzrost konkurencyjności polskich firm na światowych rynkach. Nie ma bowiem wątpliwości, że nasze przedsiębiorstwa stają się dla zagranicy coraz mniej atrakcyjne z punktu widzenia kosztów pracy. Sam program FENK został przyjęty przez Komisję Europejską w dniu 27 września.

Wiceminister Żalek zaznaczył, że zawarto już porozumienia z trzema instytucjami pośredniczącymi, a do końca roku planowane jest podpisanie z dwiema kolejnymi. Poza tym wyłaniany jest Komitet Monitorujący przez Radę Działalności Pożytku Publicznego, a jego pierwsze posiedzenie ma się odbyć w połowie stycznia 2023 r. Wszystko po to, aby odpowiednio rozdysponować środki dla małych, średnich, ale też dużych przedsiębiorstw.

– Jest szansa, że pod koniec stycznia przyszłego roku uda nam się przygotować harmonogram naborów i dokumentację konkursową. W I kwartale przyszłego roku jesteśmy w stanie uruchomić cały ten proces – powiedział wiceszef MFiPR. – Mali przedsiębiorcy będą obsługiwani przez PARP, a duzi – przez NCBR.

Budżet programu FENG wynosi ok. 7,9 mld euro. Środki te mają pomóc w m.in. zwiększeniu potencjału w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystywaniu zaawansowanych technologii. Ma też poprawić konkurencyjność MŚP i transformować gospodarkę w kierunku zielonych technologii.

PAP, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Zaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Mniej więcej dwie trzecie polskich firm używa zaawansowanych technologii. To słabszy wynik niż wynosi średnia unijna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA