fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesNowe wsparcie dla przedsiębiorców w województwie mazowieckim

Nowe wsparcie dla przedsiębiorców w województwie mazowieckim

53,1 mln zł ze środków unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, zostało przeznaczone na wsparcie mikro, małych i średnich firm. Idea jest taka, by przedsiębiorcy mogli wprowadzać na rynek nowe produkty i usługi, dostosowując się maksymalnie do szybko zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej. Nabór wniosków konkursowych dla MŚP rusza od czerwca tego roku.

Zwiększanie innowacyjności i konkurencyjności firm nie jest nowym celem, który wyznaczyła sobie Unia Europejska. Jednak tego rodzaju cel inaczej należy realizować w czasach „pokoju” a inaczej w czasie „wojny”, czyli koronakryzysu i jego skutków. Dlatego nic dziwnego, że różne instytucje publiczne starają się przekazywać kolejne pieniądze, które firmy mogą przeznaczyć nie tylko na utrzymanie bieżącej działalności, ale także  na inwestycje z myślą o przyszłości.

Z tego rodzaju wsparcia, uruchomionego przez województwo mazowieckie, skorzystało do tej pory 1,6 tys. firm, które borykają się ze skutkami lockdownu i osłabienia gospodarczego.

Pieniądze na inwestycje

Od czerwca tego roku mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły wziąć udział w nowym konkursie i ubiegać się o dofinansowanie takich inwestycji, dzięki którym wprowadzą na rynek nowe produkty lub usługi. Pieniądze można więc będzie przeznaczyć na rozbudowę firmy, na zmianę procesów produkcyjnych lub sposobu świadczenia usług (w tym usług elektronicznych).

Wzorem wielu innych krajów zachodnich również nasze MŚP mogą, a nawet powinny, korzystać z efektów prac badawczo-rozwojowych – zarówno uczelni i instytutów badawczych, jak i wyspecjalizowanych think tanków. Prace zewnętrznych ekspertów realnie pomagają w formułowaniu strategii firm, a potem w ich operacjonalizacji.
Zamówienie badań oczywiście kosztuje. Dlatego środki z funduszy europejskich mogą być coraz częściej przeznaczane na praktyczne wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych do działalności gospodarczej firmy. Tak jest i w nowym konkursie. Dofinansowanie projektów opartych o wyniki analiz i badań eksperckich wyniesie od 400 tys. do nawet 4 mln zł.

Tym razem pojawił się jeszcze jeden istotny warunek konkursowy uwzględniający sytuację pandemiczną– w ramach dofinansowywanego projektu każdy przedsiębiorca zostanie zobligowany do utworzenia co najmniej jednego nowego miejsca pracy.

Konsultowane z firmami

Skierowanie dodatkowych pieniędzy do MŚP było konsultowane z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców na spotkaniu tzw. Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. W dyskusji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Konfederacji Lewiatan oraz Business Centre Club.

Zdaniem przedsiębiorców obecnie, oprócz wsparcia płynności, potrzebne jest także finansowanie inwestycji przynoszących korzyści firmom w dłuższym horyzoncie czasowym, na czas po pandemii. Przedsiębiorcy twierdzą, że jest to tym bardziej potrzebne, że dotkliwie poszkodowany lockdownami region warszawski był dotąd w dużym stopniu wyłączony z pomocy inwestycyjnej w perspektywie unijnej 2021-2027.

Konkurs dla firm zostanie ogłoszony w ramach działania 3.3 Innowacje w MŚP, typ projektu: „Wprowadzanie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług”. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu: link.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

Wojna o klimat dopiero się zaczyna

Do opinii publicznej z trudem przebijają się głosy ze świata nauki, że kryzys klimatyczny to humbug. Prawda jest taka, że zmiany na Ziemi mają charakter cykliczny, a człowiek jest odpowiedzialny za nie w nikłym stopniu. Upolityczniany katastrofizm klimatyczny i ekohisteria, choć sprzyjają budowaniu nowych gałęzi biznesu, mogą stać się autostradą do całkowitej ruiny gospodarek.
8 MIN CZYTANIA

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.
3 MIN CZYTANIA