fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajNowe wyłudzenia eurodotacji o wielkiej wartości

Nowe wyłudzenia eurodotacji o wielkiej wartości

Delegatura CBA w Katowicach prowadzi pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach śledztwo dotyczące szeregu oszustw oraz wyłudzenia dotacji unijnych.

Jak informuje Zespół Prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w zainteresowaniu prokuratury znajduje się aż 26 projektów aktywizacji zawodowej dla osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo realizowanych przez 18 podmiotów o wartości przekraczającej niebagatelną kwotę 46 mln zł.

Ostatnio funkcjonariusze katowickiej Delegatury CBA zatrzymali dwie mieszkanki Bielska-Białej biorące udział w tym procederze. Wobec zatrzymanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Dotychczas zarzuty usłyszały 43 osoby. Przeprowadzone zatrzymania są kolejnym już etapem realizacji wielowątkowego i złożonego postępowania przygotowawczego. Śledztwo jest rozwojowe i planowane są dalsze zatrzymania.

To nie pierwszy ani nie ostatni raz, kiedy mamy do czynienia z korupcją przy funduszach z Unii Europejskiej. Na razie CBA co kilka dni podaje nowe przypadki oszustw związanych z wykorzystaniem eurodotacji. O podobnych sprawach możemy poczytać w raportach Najwyższej Izby Kontroli. Właściwie łapówkarstwo wpisane jest we wszelkie dotacje, w tym również te pochodzące z Brukseli. Taka jest istota funduszy publicznych, że samo ich istnienie zachęca do oszustw i defraudacji. Natury ludzkiej nie zmienimy, ale możemy zrezygnować z tych pokus, aby przestrzeń publiczna była bardziej uczciwa.

W rozprawie doktorskiej pt. „Wyłudzanie środków Unii Europejskiej – studium kryminalistyczne”, napisanej pod kierunkiem naukowym prof. Huberta Kołeckiego w Pracowni Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, Michał Strzelecki sklasyfikował siedem schematów oszustw przy pobieraniu unijnych dotacji:
1. wprowadzanie w błąd co do spełniania warunków uzyskania pomocy,
2. wprowadzanie w błąd co do zrealizowania projektu,
3. wprowadzanie w błąd co do celu projektu,
4. dwukrotne pobranie dofinansowania na realizację tego samego projektu,
5. wprowadzanie w błąd co do daty poniesienia wydatków kwalifikowanych,
6. sprzeniewierzenie pobranej zaliczki lub świadczenia rzeczowego,
7. zawyżanie wydatków kwalifikowanych.

Zobacz także: Dotacje unijne wyłudzane na masową skalę

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA