fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesNowe zasady stanowienia płacy minimalnej w Unii. Jak poradzą sobie polskie MŚP?

Nowe zasady stanowienia płacy minimalnej w Unii. Jak poradzą sobie polskie MŚP?

Parlament Europejski i 27 państw UE przypieczętowało porozumienie polityczne w sprawie ustanowienia zasad gwarantujących wszystkim pracownikom UE płacę minimalną, jednak bez wyznaczania jej dolnego progu.

Kiedy Ursula von der Leyen zajmowała stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej w lipcu 2019 r. jedną z jej sztandarowych obietnic było ustanowienie ram prawnych, które gwarantowałyby wszystkim unijnym pracownikom płacę minimalną w kwocie, która pozwoli na „przyzwoity” standard życia. Prawie trzy lata później ziarno zasiane przez von der Leyen zaczyna kiełkować.

„Praca będzie opłacalna”

Dzieje się to tak późno, ponieważ w 2020 roku wybuchła pandemia, na którą nałożył się kryzys spowodowany wojną na Ukrainie. Mimo to Rada Europejska i Parlament Europejski zawarły polityczny pakt w celu ustanowienia wspólnotowych ram prawnych dla płacy minimalnej w krajach członkowskich. „Nowe przepisy ochronią godność pracy i sprawią, że praca będzie opłacana” – powiedziała von der Leyen, świętując osiągnięty kompromis.

Przyszła dyrektywa nie wyznacza progu płacy minimalnej w Unii. Powyższe byłoby prawie niemożliwe, biorąc pod uwagę zróżnicowanie gospodarcze i dochodowe poszczególnych krajów. Wypracowane stanowisko ogranicza się raczej do wskazania „orientacyjnych wartości referencyjnych powszechnie stosowanych na arenie międzynarodowej”, takich jak np. 50 lub 60 proc. średniego wynagrodzenia brutto w każdym kraju. Ten ostatni wskaźnik (czyli 60 proc. średniego wynagrodzenia brutto) zastosował rząd Pedro Sáncheza, dokonując czterech kolejnych podwyżek płacy minimalnej w Hiszpanii. Jak przekonują eurodeputowani – chociaż regulacje nie wskazują na konkretne wartości, to ustanawiają wspólne reguły gry, na mocy których każde państwo członkowskie może ocenić, czy płaca minimalna w jego kraju jest wystarczająca do zagwarantowania godziwego standardu życia, biorąc pod uwagę warunki społeczno-ekonomiczne, poziom produktywności czy siłę nabywczą. Przyszła dyrektywa nie odnosi się jedynie do minimalnego wynagrodzenia, ale także podnosi kwestię zlikwidowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Negocjacje zbiorowe chronią pracownika?

Obecnie płaca minimalna istnieje w 21 z 27 krajów Unii. W pozostałych sześciu (Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Włochy i Szwecja) poziomy płac są ustalane w drodze rokowań zbiorowych. Rozpiętość płacy minimalnej w krajach Unii jest bardzo szeroka: od 332 euro miesięcznie w Bułgarii (najniższa płaca minimalna w ramach UE), do 2257 euro w Luksemburgu (kraju o najwyższej płacy minimalnej w ramach UE).

UE chce, aby negocjacje zbiorowe odgrywały ważną rolę w ustalaniu płacy minimalnej. Zdaniem Brukseli kraje, w których na szeroką skalę stosowane są negocjacje zbiorowe, mają zwykle niższy wskaźnik nierówności płacowych, a pracownicy mają wyższe wynagrodzenia i lepsze warunki pracy w porównaniu z krajami, gdzie negocjacje zbiorowe nie są stosowane.

Zastrzeżenia ekspertów

Eksperci podkreślają jednak, że podniesienie płacy minimalnej może mieć katastrofalne skutki. Trzonem europejskiej gospodarki są małe i mikroprzedsiębiorstwa, które gorzej radzą sobie z jakimikolwiek zawirowaniami na rynku. Wzrost płacy minimalnej oznacza wzrost kosztów produkcji i wiąże się z podniesieniem cen za oferowane towary i usługi. Wyższe ceny obniżają atrakcyjność oferowanych dóbr, co może spowodować spadek sprzedaży i znacząco zmniejszyć zyski przedsiębiorstw, a finalnie doprowadzić do upadku wielu firm i wzrostu bezrobocia. Ekonomiści zwracają również uwagę na to, że wzrost wynagrodzeń napędza inflację, która ostatnio bije kolejne niechlubne rekordy i to nie tylko w Polsce, ale w całej Unii.

MŚP zagrożone?

W Polsce ok. 69 proc. z ogólnej liczby pracujących zatrudnionych jest w sektorze MŚP. Jak wylicza organizacja Pracodawcy RP wzrost płacy minimalnej może zagrozić nawet 1,5 milionom miejsc pracy – zwłaszcza na obszarach wiejskich. W dużych aglomeracjach, takich jak np. Warszawa, wzrost płacy minimalnej będzie miał o wiele mniejszy wpływ ze względu na wyższy poziom wynagrodzeń, ale w regionach, w których pensje i koszty pracy są niższe, wielu przedsiębiorców może stanąć przed dylematem: zwalniać, czy zamknąć działalność.

Podwyższenie płacy minimalnej według unijnych standardów stanowi też poważne zagrożenie dla polskiego eksportu. Jak wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego niższa cena oferowanych produktów, to główna strategia stosowana przez polskich eksporterów do krajów UE.

Nie należy również zapominać, że unijna gospodarka to system naczyń połączonych, a co za tym idzie podniesienie płacy minimalnej we wszystkich krajach członkowskich wywoła efekt na obszarze całej Wspólnoty. Warto zatem zastanowić się, czy – i ewentualnie kiedy – podwyższać pensje… Wydaje się, że ze względu na obecną sytuację geopolityczną i jej wpływ na gospodarkę światową podniesienie płacy minimalnej do poziomu uznawanego za godziwy wiązać się będzie z wieloma problemami. Jak pokazuje przykład Wenezueli, gdzie płaca minimalna w zeszłym roku wzrosła o 289 proc. wyższe wynagrodzenie wcale nie oznacza godziwego poziomu życia.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA