fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaZdrowieNowoczesne rozwiązania w branży medycznej. Polskie firmy stawiają na profilaktykę

Nowoczesne rozwiązania w branży medycznej. Polskie firmy stawiają na profilaktykę

Rynek urządzeń medycznych osiągnie do 2025 r. wartość 612 mld dolarów. Polskie firmy mają w tym swój udział, wykorzystując przy tym Fundusze Europejskie. Aplikacja mobilna monitorująca wady postawy oraz program online, który za pomocą sztucznej inteligencji potrafi zdiagnozować nowotwór skóry, to tylko niektóre innowacje rodzimych przedsiębiorców, które otrzymały dofinasowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Według Fortune Business Insights wartość globalnego rynku urządzeń medycznych wynosiła w 2018 r. 425 mld dolarów, a do 2025 r. ma osiągnąć 612 mld dolarów. Główne czynniki, które będą kształtować rozwój branży to wzrost populacji geriatrycznej, zabiegów chirurgicznych i skomplikowanych operacji oraz rosnące rozpowszechnienie chorób przewlekłych.

Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wykazały, że brak ruchu, zła dieta i otyłość zwiększają ryzyko występowania chorób serca i cukrzycy. Szacuje się, że w ciągu najbliższych dwóch dekad liczba diabetyków wzrośnie z 415 mln do 622 mln osób. Konieczne jest zatem szukanie skutecznych sposobów walki z tą chorobą.

Polska firma New Concept Polska Sylwia Sawczuk opracowała innowacyjny suplement diety dla osób cierpiących na cukrzycę i hipercholesterolemię. Wyrób medyczny zawiera wysokiej jakości unikatowy pod względem chemicznym β-glukan otrzymywany z owsa lub jęczmienia oraz organiczną formę chromu. Substancje mają na celu wspomaganie walki z wymienionymi wyżej chorobami cywilizacyjnymi. Projekt otrzymał ponad 325 tys. zł dofinasowania w ramach Programu Inteligentny Rozwój (POIR), w konkursie „Bony na innowacje dla MŚP”.

Z kolei nowotwory złośliwe stanowią narastający i bardzo poważny problem zdrowotny polskiego społeczeństwa. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2019 r. zachorowało na nie 171,2 tys. mieszkańców Polski, a zmarło 100,3 tys. Są one drugą przyczyną zgonów w Polsce. Jednym z nowotworów złośliwych jest czerniak, który wywodzi się z komórek barwnikowych. Może występować w skórze, ale także w błonach śluzowych. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20 proc. wyższa niż w Europie, przy 50 proc. mniejszej częstości zachorowań. W celu odwrócenia tej tendencji, firma OWL IOT tworzy aplikację mobilną Molecular, która wspomoże wykrywanie czerniaka. Platforma będzie umożliwiała fotografowanie zmian skórnych, uwzględniając odległość oraz wielkość znamion. Dodatkowa aplikacja dla lekarzy będzie wzbogacona o okulary do rozszerzonej rzeczywistości oraz system wykorzystujący metody sztucznej inteligencji do porównywania zdjęć zmian skórnych w czasie rzeczywistym. Projekt otrzymał ponad 833 tys. zł dofinasowania w ramach Programu Polska Wschodnia (POPW), w konkursie „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”.

Z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że z przewlekłymi dolegliwościami pleców boryka się aż 25% dorosłych Polek i Polaków. Mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia to częste przyczyny tego problemu, jednak w obecnych czasach trudno ich uniknąć. Na polskim rynku pojawiają się innowacje, które pomagają w wypracowywaniu nawyków związanych z odpowiednią postawą.

Jednym z rozwiązań wspierających pozytywne nawyki postawy i zapobiegających powstawaniu schorzeń kręgosłupa w odcinku szyjnym, spowodowanych nadmiernym korzystaniem z telefonu czy laptopa, jest system opracowany/wdrożony przez firmę Gyrache. Urządzenie do monitorowania ma formę sensora naklejanego na szyję, rejestrującego kąt nachylenia głowy. Dzięki temu, po połączeniu z aplikacją zainstalowaną w telefonie użytkownika, w czasie rzeczywistym, odczytuje dane z urządzenia i wyświetla je w głównym ekranie aplikacji. Po przenalizowaniu danych, platforma wysyła powiadomienia zachęcające do ćwiczeń, które mają rozluźnić mięśnie odcinka szyjnego kręgosłupa. Projekt otrzymał prawie 999 tys. zł dofinansowania w ramach programu POPW „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”.

Polscy przedsiębiorcy mają również na koncie innowacje na skalę międzynarodową. Jedną z takich firm jest Mr Diagnostic.PL, która opracowała nową metodę diagnostyczną, udoskonalającą usługę badania rezonansem magnetycznym. Zastosowaną nowością, o ogólnoświatowym zasięgu, jest użycie kamery termowizyjnej. Umożliwia to przeprowadzenie badania na pacjentach z wszczepionymi implantami metalowymi i naczyniowymi, którzy dotąd eliminowani byli z takiej diagnostyki, gdyż jednym z jej powikłań był niekontrolowany, miejscowy wzrost temperatury w okolicach implantu. Projekt otrzymał 7,6 mln zł dofinansowania w ramach programu POIR, w konkursie „Badania na rynek”.

– W Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości od lat wspieramy przy udziale funduszy unijnych i krajowych innowacyjne projekty. Współpracując ze startupami z satysfakcją obserwujemy, jak dojrzałe i wartościowe rozwiązania z branży medtech proponują krajowe zespoły. Chociaż ta branża stawia przed przedsiębiorcami bardzo wysokie wymagania, to jednocześnie oferuje ogromny potencjał wzrostu. To pozwala nam odważnie patrzeć na szanse dofinasowanych projektów, które wdrażają nowatorskie technologie z tego obszaru i mają międzynarodowe ambicje biznesowe – podsumował Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Unia zwiększa wydatki na ochronę zdrowia psychicznego, a mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających pomocy medycznej w tym zakresie. Większość cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Zdaniem specjalistów wielu ludzi cierpi na problemy natury psychicznej z powodu niepewności ekonomicznej.
3 MIN CZYTANIA

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę zwolnień lekarskich wydanych w 2023 roku i zakwestionował aż 20 tys. z nich.
2 MIN CZYTANIA

WHO za centralnym zarządzaniem zdrowiem

Nowy tzw. traktat antypandemiczny przekazuje Światowej Organizacji Zdrowia uprawnienia do centralnego zarządzania polityką zdrowotną.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.