fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajNowy bat na pijanych kierowców

Nowy bat na pijanych kierowców

Ministerstwo Sprawiedliwości chce konfiskować samochody pijanym kierowcom - podała „Rzeczpospolita”.

Odpowiedni projekt znajduje się już w Rządowym Centrum Legislacji i wejdzie w życie dwa tygodnie po publikacji. Jeśli plany resortu sprawiedliwości się ziszczą, to liczbę skonfiskowanych pojazdów będzie można liczyć w dziesiątkach tysięcy, bowiem w całym 2021 r. policja zatrzymała 99 tys. pijanych kierowców. Cytowany przez „Rz” wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zaznaczył jednak, że pijanych za kółkiem było prawdopodobnie więcej, bo przez pandemię w 2021 r. na drogach było aż trzy razy mniej policyjnych kontroli niż zwykle.

– Nie warto wymyślać całego systemu na nowo, możemy spojrzeć na inne kraje, które w rankingach bezpieczeństwa na drogach są znacznie wyżej od nas, i przenieść ich rozwiązania na nasz grunt. I to zarówno w kwestii zapobiegania, jak i karania – dodał polityk.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 r. w Polsce obowiązuje również nowy taryfikator mandatów, który przewiduje znacznie wyższe niż wcześniej kary za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Po co nam samorządy [WYWIAD]

Samorządy mają już (po przełomie w 1989 r.) ponad 30 lat. Dobiega końca 8. – wydłużona o pół roku – kadencja. O pracy samorządowca opowiada nam Jerzy Zięty – krakowski radny, dziennikarz, organizator targów zdrowej żywności i koncertów muzycznych.
5 MIN CZYTANIA

Jak uzdrowić krajową legislację?

W Polsce o procesie legislacyjnym trudno dziś mówić bez emocji. Złośliwie można by powiedzieć, że jest to wprawdzie proces, ale nie stanowienia prawa, tylko jego masowej produkcji. I to produkcji marnej jakości. Nie pozostaje to bez znaczenia dla biznesu, który o legislacji myśli z uzasadnioną trwogą.
6 MIN CZYTANIA

Obudzić z marazmu polski rynek pracy!

Polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości będzie borykać się z niedoborem pracowników znacznie przewyższającym dzisiejsze, sygnalizowane przez przedsiębiorców, problemy. Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają tu złudzeń. Pozostaje tu zatem pytanie – co robić?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA