fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaInwestycjeNowy Centralny Okręg Przemysłowy zaprezentowany

Nowy Centralny Okręg Przemysłowy zaprezentowany

Agencja Rozwoju Przemysłu zaprezentowała koncepcję Nowego Centralnego Okręgu Przemysłowego nawiązującego do tradycji II Rzeczypospolitej.

Spółka akcyjna Agencja Rozwoju Przemysłu podczas pierwszego Świętokrzyskiego Forum Rozwoju zaprezentowała plan utworzenia Nowego Centralnego Okręgu Przemysłowego. Głównym celem jest rozwój oraz aktywizacja regionów, które dotychczas były pomijane w planach inwestycyjnych.

Tworząc Nowy COP chcemy nawiązać do tradycji II Rzeczypospolitej. Stawiamy na rozwój. Nie tylko gospodarczy, ale także społeczny. Zależy nam żeby Polska rozwijała się równomiernie, również na terenach, które dotąd były pomijane w planach inwestycyjnych

– powiedział Cezariusz Lesisz, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Zgodnie z planem NCOP ma obejmować praktycznie cały obszar przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego i wejdą do niego trzy Specjalne Strefy Ekonomiczne: Euro-Park Mielec, Euro-Park Wisłosan i Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”.

ARP będzie też finansowała utworzenie Kieleckiego Parku Przemysłowego oraz budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego wody mineralnej „Buskowianka”. Prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” Marcin Perz wyjaśnił, że zapowiadane przedsięwzięcia to efekt kilkuletniego gromadzenia potencjału w postaci terenów inwestycyjnych. Ma to pomóc stworzyć profesjonalną ofertę dla firm lokalnych i inwestorów zewnętrznych.

Kolejne projekty realizowane w województwie świętokrzyskim wpisują się w założenia rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów od lat pracujemy nad rozwiązaniami, które rozwiną potencjał ośrodków dotychczas zaniedbanych inwestycyjnie. Polska Strefa Inwestycji oraz liczne fundusze rozwojowe dla samorządów poprawiają nie tylko komfort życia mieszkańców, ale stwarzają doskonałą przestrzeń dla prowadzenia biznesu. Nadal będziemy rozwijać te projekty

– podsumowała Izabela Antos, wiceszefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: ARP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.
2 MIN CZYTANIA

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA