Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która dostosuje polskie prawo do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Nowy podatek
Ustawa przede wszystkim wprowadza obowiązek pobierania przez firmy opłaty za oferowanie nabywcom produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Chodzi o kubki na napoje i pojemniki na żywność, będące opakowaniami oraz napoje lub żywność pakowane w tego rodzaju produkty. Obowiązek dotyczyć będzie przedsiębiorców zajmujących się handlem detalicznym i hurtowym, podmioty gastronomiczne, a także pakujących i oferujących produkty za pomocą urządzeń vendingowych – informuje serwis podatki.biz.
Nowe zakazy
Ponadto ustawa zakazuje wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i wyrobów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Chodzi o takie produkty, jak patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów, a także mechanizmy tych patyczków, pojemniki na żywność oraz pojemniki i kubki na napoje wykonane z polistyrenu ekspandowanego.
Ustawa ustala także, że w 2025 r. udział tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w butelkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 l (tzw. butelki PET) ma wynieść co najmniej 25 proc. Z kolei w 2030 r. wskaźnik ten ma wynieść minimum 30 proc.
Źródło: podatki.biz