fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaNowy gazociąg, który ma zmniejszyć zależność Europy od rosyjskiego gazu

Nowy gazociąg, który ma zmniejszyć zależność Europy od rosyjskiego gazu

NATO planuje uruchomienie nowego gazociągu pomiędzy Hiszpanią a Niemcami, który w nadchodzących latach zmniejszyłby zależność Europy Środkowej od rosyjskiego gazu. Nowe połączenie transpirenejskie służyć by miało do przesyłania algierskiego gazu do centrum Europy. Z kolei w zakładach regazyfikacji zlokalizowanych w Hiszpanii i Portugalii gaz ten miałby być magazynowany i przetwarzany.

Przekształcenie Półwyspu Iberyjskiego w platformę dystrybucyjną zdolną do uwolnienia Europy Środkowej spod silnej zależności od rosyjskiego gazu, to nic innego jak powrót do nieudanego projektu Midcat, zakładającego budowę śródziemnomorskiego korytarza gazowego.

Jak donosi dziennik „La Vanguardia”, powołując się na źródła z otoczenia premiera Pedro Sancheza, ponowne uruchomienie nowego połączenia transgranicznego z Francją w celu doprowadzenia gazu do serca Europy jest obecnie przedmiotem prac NATO. Gazeta podaje, że Niemcy są bardzo zainteresowane projektem, zwłaszcza w obliczu zatwierdzenia nowego katalogu zielonych źródeł energii (tak zwanej taksonomii) obejmującego gaz ziemny i energię jądrową.

Wysokie uzależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu jawi się obecnie jako jedna z głównych słabości geostrategicznych Unii Europejskiej. Stany Zjednoczone rozumieją, że jeśli ustąpią w kwestii Ukrainy, Chiny odczytają to jako oznakę słabości i mogą zaryzykować inwazję na Tajwan, podważając amerykańską hegemonię na Pacyfiku. Po skoncentrowaniu ogromnych sił wojskowych na granicy z Ukrainą, rosyjski prezydent Władimir Putin nie może się wycofać bez uzyskania czegoś w zamian. Nic więc dziwnego, że Stany Zjednoczone usilnie naciskają, aby Berlin włączył do pakietu sankcji stosowanych wobec Rosji gazociąg Nord Stream 2. Tymczasem nasi zachodni sąsiedzi nie uznają takiej opcji, stawiając na pierwszym miejscu rodzimy przemysł.

W tym kontekście gorączkowo rozpoczęto poszukiwanie alternatyw w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej. Stany Zjednoczone próbują stworzyć koalicję eksporterów skroplonego gazu, aby wzmocnić dostawy do Europy. Gaz płynny wymaga stacji regazyfikacji, a na Półwyspie Iberyjskim jest ich osiem: siedem w Hiszpanii i jeden w Portugalii. Jest tylko jeden problem: brakuje infrastruktury.

Przypomnieć należy, że słynny projekt Midcat, czyli gazociągu łączącego Francję i Hiszpanię upadł z powodu zbyt wysokich kosztów budowy i małej rentowności w kontekście szybkiego zastąpienia gazu energią odnawialną.

W obliczu kryzysu na Ukrainie wszystko wskazuje na to, że Midcat może wrócić. Niemcy przyglądają się temu projektowi z dużym zainteresowaniem, ponieważ potrzebują alternatywnych źródeł dostaw, a ponadto są zaangażowane w produkcję zielonego wodoru w Afryce Północnej. A zielony wodór może być transportowany rurociągami. Gaz płynny, gaz ziemny z Algierii i zielony wodór to wszystko mogłoby być dostarczane do Europy nowym gazociągiem.  Wzmocnienie Półwyspu Iberyjskiego jako europejskiego hubu energetycznego umożliwiłoby również przeorientowanie stosunków z Marokiem i Algierią.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA