fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaNowy gazociąg, który ma zmniejszyć zależność Europy od rosyjskiego gazu

Nowy gazociąg, który ma zmniejszyć zależność Europy od rosyjskiego gazu

NATO planuje uruchomienie nowego gazociągu pomiędzy Hiszpanią a Niemcami, który w nadchodzących latach zmniejszyłby zależność Europy Środkowej od rosyjskiego gazu. Nowe połączenie transpirenejskie służyć by miało do przesyłania algierskiego gazu do centrum Europy. Z kolei w zakładach regazyfikacji zlokalizowanych w Hiszpanii i Portugalii gaz ten miałby być magazynowany i przetwarzany.

Przekształcenie Półwyspu Iberyjskiego w platformę dystrybucyjną zdolną do uwolnienia Europy Środkowej spod silnej zależności od rosyjskiego gazu, to nic innego jak powrót do nieudanego projektu Midcat, zakładającego budowę śródziemnomorskiego korytarza gazowego.

Jak donosi dziennik „La Vanguardia”, powołując się na źródła z otoczenia premiera Pedro Sancheza, ponowne uruchomienie nowego połączenia transgranicznego z Francją w celu doprowadzenia gazu do serca Europy jest obecnie przedmiotem prac NATO. Gazeta podaje, że Niemcy są bardzo zainteresowane projektem, zwłaszcza w obliczu zatwierdzenia nowego katalogu zielonych źródeł energii (tak zwanej taksonomii) obejmującego gaz ziemny i energię jądrową.

Wysokie uzależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu jawi się obecnie jako jedna z głównych słabości geostrategicznych Unii Europejskiej. Stany Zjednoczone rozumieją, że jeśli ustąpią w kwestii Ukrainy, Chiny odczytają to jako oznakę słabości i mogą zaryzykować inwazję na Tajwan, podważając amerykańską hegemonię na Pacyfiku. Po skoncentrowaniu ogromnych sił wojskowych na granicy z Ukrainą, rosyjski prezydent Władimir Putin nie może się wycofać bez uzyskania czegoś w zamian. Nic więc dziwnego, że Stany Zjednoczone usilnie naciskają, aby Berlin włączył do pakietu sankcji stosowanych wobec Rosji gazociąg Nord Stream 2. Tymczasem nasi zachodni sąsiedzi nie uznają takiej opcji, stawiając na pierwszym miejscu rodzimy przemysł.

W tym kontekście gorączkowo rozpoczęto poszukiwanie alternatyw w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej. Stany Zjednoczone próbują stworzyć koalicję eksporterów skroplonego gazu, aby wzmocnić dostawy do Europy. Gaz płynny wymaga stacji regazyfikacji, a na Półwyspie Iberyjskim jest ich osiem: siedem w Hiszpanii i jeden w Portugalii. Jest tylko jeden problem: brakuje infrastruktury.

Przypomnieć należy, że słynny projekt Midcat, czyli gazociągu łączącego Francję i Hiszpanię upadł z powodu zbyt wysokich kosztów budowy i małej rentowności w kontekście szybkiego zastąpienia gazu energią odnawialną.

W obliczu kryzysu na Ukrainie wszystko wskazuje na to, że Midcat może wrócić. Niemcy przyglądają się temu projektowi z dużym zainteresowaniem, ponieważ potrzebują alternatywnych źródeł dostaw, a ponadto są zaangażowane w produkcję zielonego wodoru w Afryce Północnej. A zielony wodór może być transportowany rurociągami. Gaz płynny, gaz ziemny z Algierii i zielony wodór to wszystko mogłoby być dostarczane do Europy nowym gazociągiem.  Wzmocnienie Półwyspu Iberyjskiego jako europejskiego hubu energetycznego umożliwiłoby również przeorientowanie stosunków z Marokiem i Algierią.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ropa nie drożeje mimo niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w 2022 r., cena ropy skoczyła do ponad 100 dolarów za baryłkę. Dziś mimo groźby eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie i ataków Huti na statki na Morzu Czerwonym rynki ropy nie odnotowały drastycznych wzrostów. Dlaczego tak się dzieje?
3 MIN CZYTANIA

Japonia poza podium w rankingu największych gospodarek świata

Gospodarka Japonii nieoczekiwanie skurczyła się z powodu słabej konsumpcji krajowej, wpychając kraj w recesję i powodując utratę – na rzecz Niemiec – pozycji trzeciej co do wielkości gospodarki świata.
3 MIN CZYTANIA

Wynagrodzenia w UK wyhamowują. Chwilowy dołek czy kryzys?

Pracownicy w Wielkiej Brytanii nie mogą spodziewać się dużego wzrostu wynagrodzeń. W tym roku pracodawcy planują ograniczyć wydatki związane zatrudnieniem, a w niektórych branżach spodziewane są zwolnienia. Brak podwyżek w większym stopniu dotknie pracowników budżetówki niż sektora prywatnego.
2 MIN CZYTANIA