Konfederacja Lewiatan skrytykowała podpisaną właśnie przez prezydenta nowelizację Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.

Przedstawiciele pracodawców wskazują, że przyjęte zmiany to jedna z największych reform w spółkach handlowych od dwóch dekad, która wprowadza m.in. prawo holdingowe i nowe uprawnienia dla rad nadzorczych.

„Niestety, część przyjętych przepisów zwiększy ryzyko działalności gospodarczej w Polsce, zamiast ułatwić prowadzenie biznesu” – ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Zdaniem Adriana Zwolińskiego, eksperta ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego z Lewiatana, przyjęta ustawa zwiększy ryzyko działalności gospodarczej, bo reguluje ona zwykły obieg dokumentów i informacji wewnątrz spółki za pomocą zdecydowanych instrumentów prawa karnego.

– Jeśli chodzi o prawo holdingowe to przewiduje niejasne zasady podjęcia uchwały o odmowie wykonania wiążącego polecenia, co utrudni procesy decyzyjne w części spółkach. Ponadto niejednoznaczne zasady określające stosunek dominacji i zależności spółek na gruncie nowego prawa holdingowego będą wywoływały donioślejsze problemy niż dotychczas – chcąc to prawo wprowadzić należałoby najpierw rozwiać wcześniejsze wątpliwości – powiedział Adrian Zwoliński.

Ekspert podsumował, że na domiar złego w ustawie znalazły się rozwiązania, które wprowadzają niepotrzebną biurokratyzację.

Poprzedni artykułRząd będzie wspierał konkurencyjność
Następny artykułGlobalizacja się cofa. Jakie będą tego skutki?