Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział de facto dualizm systemu podatkowego, co jest czymś niespotykanym w innych państwach. Politycy Konfederacji nie pozostawiają na tym pomyśle suchej nitki.

Fot. Małgorzata Wasilewska/Forum Polskiej Gospodarki

Premier Morawiecki powiedział w piątek, że osoby zarabiające do 12 800 zł brutto miesięcznie, które stracą na Polskim Ładzie, będą mogli rozliczać się według systemu z 2021 r.

– Wychodzi pan premier cały na biało, ogłaszając wszem i wobec, że Polski Ład jest tak dziurawy, że rząd wprowadzi dualizm prawa podatkowego – powiedział poseł Jakub Kulesza. – Mamy jedyny na całym świecie podwójny system podatkowy. Czegoś takiego nikt jeszcze nie widział – dodał.

Przewodniczący Koła Konfederacji przypomniał, że aktualnie Polska zajmuje przedostatnie miejsce w rankingu systemów podatkowych w krajach OECD, a wprowadzenie podwójnego systemu przez rząd nie pomoże odbić się w tym zestawieniu.

To co może stać za premierem Morawieckim, to chyba chęć zajęcia ostatniego i przedostatniego miejsca w tym rankingu – stwierdził poseł Kulesza.

Politycy Konfederacji przypomnieli, że to oni najmocniej sprzeciwiali się wprowadzeniu w życie Nowego Ładu. W trakcie jego procedowania przygotowali poprawkę, która w całości odrzuca projekt rządu. Okazało się, że przeciwko tej poprawce głosowało zaledwie 225 posłów PiS, co oznacza, że gdyby cała opozycja poparła pomysł Konfederacji, o co prosili politycy tej partii, Nowy Ład nie wszedłby w życie.

Tymczasem Artur Soboń ma zostać siódmym wiceministrem finansów, który według medialnych doniesień ma naprawić Polski Ład.

– To jest totalna kompromitacja, która powinna się skończyć dymisjami. To jest kompromitacja na skalę dymisji premiera i rządu – powiedział poseł Robert Winnicki odnośnie Nowego Ładu.

Poprzedni artykułHiszpanów wojna o pomarańcze z Brukselą
Następny artykułMagazyn FPG – #1/2022