fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajNowy Ład kompromitacją na skalę dymisji rządu?

Nowy Ład kompromitacją na skalę dymisji rządu?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział de facto dualizm systemu podatkowego, co jest czymś niespotykanym w innych państwach. Politycy Konfederacji nie pozostawiają na tym pomyśle suchej nitki.

Premier Morawiecki powiedział w piątek, że osoby zarabiające do 12 800 zł brutto miesięcznie, które stracą na Polskim Ładzie, będą mogli rozliczać się według systemu z 2021 r.

– Wychodzi pan premier cały na biało, ogłaszając wszem i wobec, że Polski Ład jest tak dziurawy, że rząd wprowadzi dualizm prawa podatkowego – powiedział poseł Jakub Kulesza. – Mamy jedyny na całym świecie podwójny system podatkowy. Czegoś takiego nikt jeszcze nie widział – dodał.

Przewodniczący Koła Konfederacji przypomniał, że aktualnie Polska zajmuje przedostatnie miejsce w rankingu systemów podatkowych w krajach OECD, a wprowadzenie podwójnego systemu przez rząd nie pomoże odbić się w tym zestawieniu.

To co może stać za premierem Morawieckim, to chyba chęć zajęcia ostatniego i przedostatniego miejsca w tym rankingu – stwierdził poseł Kulesza.

Politycy Konfederacji przypomnieli, że to oni najmocniej sprzeciwiali się wprowadzeniu w życie Nowego Ładu. W trakcie jego procedowania przygotowali poprawkę, która w całości odrzuca projekt rządu. Okazało się, że przeciwko tej poprawce głosowało zaledwie 225 posłów PiS, co oznacza, że gdyby cała opozycja poparła pomysł Konfederacji, o co prosili politycy tej partii, Nowy Ład nie wszedłby w życie.

Tymczasem Artur Soboń ma zostać siódmym wiceministrem finansów, który według medialnych doniesień ma naprawić Polski Ład.

– To jest totalna kompromitacja, która powinna się skończyć dymisjami. To jest kompromitacja na skalę dymisji premiera i rządu – powiedział poseł Robert Winnicki odnośnie Nowego Ładu.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA