fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajNowy Ład kompromitacją na skalę dymisji rządu?

Nowy Ład kompromitacją na skalę dymisji rządu?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział de facto dualizm systemu podatkowego, co jest czymś niespotykanym w innych państwach. Politycy Konfederacji nie pozostawiają na tym pomyśle suchej nitki.

Premier Morawiecki powiedział w piątek, że osoby zarabiające do 12 800 zł brutto miesięcznie, które stracą na Polskim Ładzie, będą mogli rozliczać się według systemu z 2021 r.

– Wychodzi pan premier cały na biało, ogłaszając wszem i wobec, że Polski Ład jest tak dziurawy, że rząd wprowadzi dualizm prawa podatkowego – powiedział poseł Jakub Kulesza. – Mamy jedyny na całym świecie podwójny system podatkowy. Czegoś takiego nikt jeszcze nie widział – dodał.

Przewodniczący Koła Konfederacji przypomniał, że aktualnie Polska zajmuje przedostatnie miejsce w rankingu systemów podatkowych w krajach OECD, a wprowadzenie podwójnego systemu przez rząd nie pomoże odbić się w tym zestawieniu.

To co może stać za premierem Morawieckim, to chyba chęć zajęcia ostatniego i przedostatniego miejsca w tym rankingu – stwierdził poseł Kulesza.

Politycy Konfederacji przypomnieli, że to oni najmocniej sprzeciwiali się wprowadzeniu w życie Nowego Ładu. W trakcie jego procedowania przygotowali poprawkę, która w całości odrzuca projekt rządu. Okazało się, że przeciwko tej poprawce głosowało zaledwie 225 posłów PiS, co oznacza, że gdyby cała opozycja poparła pomysł Konfederacji, o co prosili politycy tej partii, Nowy Ład nie wszedłby w życie.

Tymczasem Artur Soboń ma zostać siódmym wiceministrem finansów, który według medialnych doniesień ma naprawić Polski Ład.

– To jest totalna kompromitacja, która powinna się skończyć dymisjami. To jest kompromitacja na skalę dymisji premiera i rządu – powiedział poseł Robert Winnicki odnośnie Nowego Ładu.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA