Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że od 1 stycznia 2023 r. każdego płatnika składek w Polsce obejmie nowy obowiązek.

Według informacji przekazanych przez ZUS, od początku przyszłego roku każdy płatnik składek będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jest to jeden z elementów cyfryzacji Urzędu. ZUS przypomniał, że profil można założyć osobiście w placówce Urzędu lub przez internet przy użyciu własnego profilu zaufanego.

Nowy obowiązek to ważna informacja dla najmniejszych firm, które zatrudniają nie więcej niż pięciu pracowników, gdyż wcześniej tacy przedsiębiorcy nie mieli obowiązku posiadania indywidualnego konta. Od 1 stycznia 2023 r. się to zmieni, gdyż właśnie na aktywny profil PUE ZUS będzie przychodziła korespondencja od Urzędu i tylko drogą elektroniczną będzie można przesyłać dokumenty rozliczeniowe. Według ZUS-u taka forma komunikacji usprawnia i przyspiesza załatwianie formalności.

– Platforma wystartowała w 2012 r. Korzysta z niej ponad 10,6 mln użytkowników: osób fizycznych, lekarzy, płatników składek. PUE ZUS jest cały czas rozwijana, aby coraz lepiej służyć klientom – powiedział cytowany w komunikacie rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. – PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw w ZUS bez wychodzenia z domu. Po potwierdzeniu swojej tożsamości – przez internet – można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i składkach oraz wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe – dodał.

Płatnicy składek mogą dokonać rozliczeń z ZUS przez bezpłatną, internetową aplikację ePłatnik. Dzięki PUE ZUS wiedzą o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń, o elektronicznych zwolnieniach lekarskich swoich pracowników i o stanie bieżących rozliczeń z ZUS.

PAP

Poprzedni artykuł„Zieloni” łaskawcy z zagranicznych banków
Następny artykułCzy wojna osłabia atrakcyjność inwestycyjną Polski?