fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumNowy Pakiet dla Przedsiębiorców - co zawiera piątka Morawieckiego

Nowy Pakiet dla Przedsiębiorców – co zawiera piątka Morawieckiego

Pakiet dla Przedsiębiorców (PdP) składa się z pięciu punktów: dwa z nich dotyczą składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (ZUS) przedsiębiorców, dwa podatków dochodowych, a piąty do deklaracja wsparcia inwestycji dla mikrofirm.

– Ważne jest, żeby rząd współpracował z biznesem dla efektywnego wzrostu gospodarczego – mówił premier. Zapewnił, że polityka gospodarcza Polski ma służyć przedsiębiorcom, ich firmom i pracownikom. Przez to rozwój gospodarczy naszego kraju będzie oparty na zdrowych fundamentach i będą przed nim znakomite perspektywy. Podkreślił, że rząd postawił na uczciwy model gospodarczy i wsparcie państwa poprzez z jednej strony rekomendację, z drugiej poprzez różnego rodzaju programy. Jak dodał, dlatego w polskim modelu gospodarczym, który założyliśmy mamy sprawiedliwość i równe warunki traktowania.

Składki ZUS minus 500 złotych

Kluczowe rozwiązanie PdP dotyczy ok. 300 tys. przedsiębiorców, którzy osiągają dochody do 6 tys. zł lub przychody do 10 tys. zł miesięcznie. Takie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą będą płacić składkę pomniejszoną o 500 złotych.
To rozwiązanie dotyczy tych przedsiębiorców, którzy nie mają prawa do wprowadzonego od początku br. tzw. ryczałtowego ZUS (mały ZUS dla małych firm) – ta grupa mikroprzedsiębiorców będzie korzystała z uprawnień do ZUS obliczonego od faktycznych przychodów na dotychczasowych zasadach.

Podatki dochodowe

Tu najwięcej zyskają firmy płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz małe firmy działające jako tzw. osoby prawne i płacące nie PIT, ale CIT.

Zdecydowanie zwiększy się grono przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Obecny próg obrotów umożliwiający korzystanie z ryczałtu wynosi 250 tys. euro. Od nowego roku ma on być zwiększony czterokrotnie – do 1 mln euro, a docelowo podniesiony w kolejnych latach aż do 2 mln euro.
Co do mikrofirm płacących CIT – liniowa stawka tego podatku dochodowego będzie wynosić 9 proc.

Miliard dla inwestorów

Małe i średnie firmy, które podejmują inwestycje na polskim rynku otrzymają w formie wsparcia miliard złotych (a dokładnie 1,123 mld zł).

Część propozycji przedstawionych w Pakiecie dla Przedsiębiorców nie ma potencjału rozwojowego, są raczej ukłonem w stronę mikroprzedsiębiorców. Pojawiły się wydatki i ograniczenia wpływów nie ujęte w projekcie budżetu na 2020 r. Oznacza to odejście od budżetu zrównoważonego. W kontekście spodziewanego spowolnienia dopuszczenie deficytu budżetowego jest jednak pozytywnym zjawiskiem. Równowaga budżetu w dużym stopniu została bowiem oparta na jednorazowych wpływach, a takie powinno się raczej wykorzystywać na inwestycje rozwojowe.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA