fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumNowy plik kontrolny zastąpi deklaracje VAT. Uwaga - za błędy będą surowe...

Nowy plik kontrolny zastąpi deklaracje VAT. Uwaga – za błędy będą surowe kary!

Rok 2020 obfituje w liczne zmiany w rozliczeniach podatkowych dotyczących każdego niemal podatku. Nie ominęły one także podatników VAT. W tym roku nie tylko obowiązkowe stało się korzystanie z tzw. białej listy (nowy wykaz podatników zawierający ich rachunki bankowe, na które trzeba płacić za faktury), podawanie numeru NIP do paragonów, czy stosowanie przez niektórych podatników kas fiskalnych on-line (które w czasie rzeczywistym przekazują informacje o sprzedaży do fiskusa), ale zmieniają się także zasady rozliczania się z VAT.

Nowy JPK zastąpi deklaracje VAT

Zmiana polegała będzie na rezygnacji z obowiązku składania przez podatników deklaracji VAT, czyli druków VAT-7 (gdy podatek płacony jest comiesięcznie) i VAT-7K (gdy podatek płacony jest kwartalnie). Zamiast tego podatnicy będą musieli przysłać do urzędów skarbowych zupełnie nowy, znacznie bogatszy w informacje plik kontrolny JPK-VAT. Obejmie on zarówno te dane, które dotychczas zawierały deklaracje podatkowe, jak i dane z ewidencji VAT. Nowe pliki JPK – podobnie jak dziś deklaracje – będą dwa. Pierwszy to JPK_VAT7M przeznaczony dla podatników rozliczających się miesięcznie. Drugi to JPK_VAT7K dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Skrót JPK pochodzi od nazwy Jednolitego Pliku Kontrolnego. To nic innego jak zbiór danych finansowych (m.in. ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, faktury, wyciągi bankowe, księgi przychodów i rozchodów) przygotowany przy użyciu specjalnego programu komputerowego. Plik taki posiada ustandaryzowany układ i format (schemat XML) umożliwiający jego łatwe przetwarzanie. Ułatwia też fiskusowi zarówno bieżącą kontrolę rozliczeń, jak i typowanie podatników do bardziej dokładnych kontroli.

Zmiany w kwietniu i lipcu

Od 1 kwietnia 2020 roku nowy JPK_VAT mają składać duże firmy. Chodzi w tym przypadku o firmy: zatrudniające ponad 250 osób i mające obroty przekraczające 50 mln euro lub zatrudniające ponad 250 osób, w których suma aktywów bilansu przekracza 43 mln euro.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 r. zwolnieni z tego obowiązku będą pozostali podatnicy, co oznacza, że w stosunku do nich obowiązek ten powstanie dopiero od 1 lipca 2020 r. Od tego dnia składać nowy JPK_VAT będą musiały duże, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy. Podatnik taki będzie mógł składać nowy JPK_VAT również wcześniej, jeśli tak zdecyduje (dobrowolnie). Jeśli się jednak na to zdecyduje, nie będzie z tej formy rozliczenia mógł już zrezygnować. Od 1 lipca nikt wyboru już miał nie będzie.

Nowy plik składany co miesiąc

JPK_VAT będzie składany wyłącznie w wersji elektronicznej za okresy miesięczne, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Zupełną nowością dla podatników będzie to, że nowy plik kontrolny będzie trzeba składać co miesiąc nawet wtedy, gdy podatnik VAT płaci kwartalnie. Przy takim rozliczeniu przez pierwsze dwa miesiące podatnicy składają tylko część ewidencyjną JPK (informacje z ewidencji VAT). W trzecim miesiącu trzeba będzie złożyć zarówno część ewidencyjną za trzy miesiąc oraz cześć deklaracyjną.

Nowy plik będzie też musiał być odpowiednio podpisany. Deklarację będzie można podpisać: podpisem kwalifikowanym (polskim lub innego kraju UE); profilem zaufanym; danymi autoryzującymi. Dobrą wiadomością dla mikroprzedsiębiorców jest w tym przypadku to, że minister finansów przedłużył na 2020 rok możliwość korzystanie z bramki internetowej ministerstwa do przesyłania i podpisywania plików JPK (to właśnie wariant z danymi autoryzacyjnymi).

Za błędy surowe kary

Nowe przepisy to niestety także nowe kary. Fiskus nałożył na wszystkich składających pliki kontrolne obowiązek zachowania należytej staranności przy ich przygotowaniu, co sprowadza się do tego, że to co trafia w ręce fiskusa, nie powinno zawierać żadnych błędów. Szczególnie w tej części, w której chodzi o ewidencje VAT. Jeżeli przekazane dane będą nierzetelne lub nieprawidłowe, podatnikom grozi tzw. kara administracyjna. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia błędów naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł, w drodze decyzji, nałożyć na podatnika karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy błąd.

Kary będzie można jednak uniknąć, jeśli podatnik w odpowiednim terminie dokona korekty ewidencji po otrzymaniu z urzędu skarbowego wezwania zawierającego wykaz uchybień. Lepiej zatem będzie błędy takie poprawiać, nawet jeśli z fiskusem się nie zgadzamy. Lepiej o to spierać się później, niż zapłacić karę.

To nie jedyna sankcja z nowych przepisów. Zmieniły się także przepisy karno-skarbowe. W każdym przypadku niewysłania pliku kontrolnego drogą elektroniczną lub przesłania go po terminie podatnik będzie mógł być ukarany. Karą za przesłanie po terminie będzie taka kara jak za wykrocznie skarbowe, czyli w roku 2020 może ona wynieść od 260 do nawet 52 tys. zł. Za nieprzesłanie ewidencji w ogóle kara grzywny w wysokości 240 tzw. stawek dziennych, czyli w 2020 roku wynosząca od 20,8 tys. zł do nawet 8,32 mln zł.

Marek Kutarba
Marek Kutarba
Prawnik i publicysta, ekspert w zakresie prawa podatkowego i finansów. Karierę zawodową rozpoczął od pracy w Izbie Skarbowej we Wrocławiu. Później związany z licznymi tytułami prasowymi, w tym największymi polskimi dziennikami gospodarczymi, w których pełnił funkcje redakcyjne i publikował na tematy podatkowe i gospodarcze. Autor książek i praktycznych poradników z zakresu prawa podatkowego. Obecnie właściciel firmy doradczej specjalizującej się w zarządzaniu finansowym i restrukturyzacji kosztów oraz kontent marketingu i litigation PR.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Podatek liniowy już nie tak popularny

W ciągu zaledwie roku, w wyniku zmian wprowadzonych Polskim Ładem, liczba podatników liniowego PIT zmalała o więcej niż jedną trzecią, a zapłacony przez nich podatek o jedną piątą. Równocześnie wzrosła tzw. efektywna stawka opodatkowania.
4 MIN CZYTANIA

Wydatki na wdrożenie KSeF można odliczyć podwójnie

Koszty związane z implementacją oprogramowania koniecznego do komunikacji z Krajowym Systemem e-Faktur mogą spełniać kryteria prac badawczo-rozwojowych (B+R), co umożliwia odliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi na badania i rozwój. Taki wniosek wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora KIS w styczniu 2024 r.
4 MIN CZYTANIA

Niepełny miesiąc pracy nie wpływa na potrącenia komornicze

Praca przez część miesiąca nie wpływa na kwotę wolną od potrąceń komorniczych. Jeśli pracownik jest zatrudniony na pełnym etacie, ale nie przepracował pełnego miesiąca (np. z powodu ustania stosunku pracy w trakcie miesiąca), obowiązujące przepisy nie pozwalają na zmniejszenie kwoty wolnej od potrąceń w ramach egzekucji komorniczej.
3 MIN CZYTANIA