fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiNowy podatek od balkonów

Nowy podatek od balkonów

Zdominowana przez Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej Rada Miejska Poznania zdecydowała o nałożeniu na mieszkańców nowego podatku – tym razem od posiadanych balkonów.

Mieszkańcy Poznania będą musieli zapłacić podatek w związku z posiadaniem balkonu. Nowy haracz będzie dotyczył obiektów, które powstaną po wejściu w życie uchwały rady miasta. Chodzi o zajęcie przez balkon… pasa drogowego. Podatkiem objęte zostaną balkony, loggie, pochylnie, schody itp.

Nowa definicja

To rezultat nowelizacji ustawy o drogach publicznych oraz potrzeby uporządkowania treści obowiązującej wcześniej uchwały rady miasta. Według nowej definicji elementy składowe pasa drogowego to nie tylko drogi, ale również chodniki i elementy wystające ponad nimi.

Do tej pory podatki za posiadanie balkonu wprowadziły już inne miasta, m.in. Lublin, Kraków czy Gliwice.

Jaka wysokość?

W drodze uchwały, której projekt opracował Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, wyodrębnione zostały dwie stawki uzależnione od wysokości zawieszenia elementów budynku wystających nad pas drogowy. W przypadku elementów do 2,5 m podatek będzie wynosił 10 groszy na dzień za m kw., a powyżej 2,5 m będzie to 1 grosz na dzień za m kw.

Na przykład w przypadku balkonu o powierzchni 10 m kw., który znajduje się 2 m nad pasem drogowym, nowy podatek wyniesie 365 zł rocznie, a za taki sam balkon, ale znajdujący się na wysokości 4 m będzie to kwota 36,5 zł rocznie.

Zdecydowana większość internautów jest oburzona wprowadzeniem nowego haraczu.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA