fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiNowy podatek od balkonów

Nowy podatek od balkonów

Zdominowana przez Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej Rada Miejska Poznania zdecydowała o nałożeniu na mieszkańców nowego podatku – tym razem od posiadanych balkonów.

Mieszkańcy Poznania będą musieli zapłacić podatek w związku z posiadaniem balkonu. Nowy haracz będzie dotyczył obiektów, które powstaną po wejściu w życie uchwały rady miasta. Chodzi o zajęcie przez balkon… pasa drogowego. Podatkiem objęte zostaną balkony, loggie, pochylnie, schody itp.

Nowa definicja

To rezultat nowelizacji ustawy o drogach publicznych oraz potrzeby uporządkowania treści obowiązującej wcześniej uchwały rady miasta. Według nowej definicji elementy składowe pasa drogowego to nie tylko drogi, ale również chodniki i elementy wystające ponad nimi.

Do tej pory podatki za posiadanie balkonu wprowadziły już inne miasta, m.in. Lublin, Kraków czy Gliwice.

Jaka wysokość?

W drodze uchwały, której projekt opracował Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, wyodrębnione zostały dwie stawki uzależnione od wysokości zawieszenia elementów budynku wystających nad pas drogowy. W przypadku elementów do 2,5 m podatek będzie wynosił 10 groszy na dzień za m kw., a powyżej 2,5 m będzie to 1 grosz na dzień za m kw.

Na przykład w przypadku balkonu o powierzchni 10 m kw., który znajduje się 2 m nad pasem drogowym, nowy podatek wyniesie 365 zł rocznie, a za taki sam balkon, ale znajdujący się na wysokości 4 m będzie to kwota 36,5 zł rocznie.

Zdecydowana większość internautów jest oburzona wprowadzeniem nowego haraczu.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA